Terved suhted ka onlines ehk millal on tegemist digitaalse kuritarvitamisega?

Kas sulle on kunagi saadetud soovimatuid fotosid või tekstsõnumeid? Kas keegi on sinu telefoni või sotsiaalmeediat ilma sinu loata kasutanud? Või kas oled kunagi saanud ebamugavaid või survestavaid sõnumeid? Kuidas seda ära tunda ja mida siis teha?

Digitaalne kuritarvitamine on muutumas üha tavalisemaks ja see võib pärineda kõigilt, sealhulgas isegi inimestelt, kellega oled sõber või suhtes. Me kõik oleme pidevalt ümbritsetud tehnoloogiast, mistõttu on oluline teada, mis on digitaalne kuritarvitamine ja mida selle korral teha. Kuidas aru saada, millal on tegemist digitaalse kuritarvitamisega?

Sind sunnitakse midagi tegema

Sund on see, kui keegi sunnib sind tegema midagi, mida sa teha ei taha või sul on ebamugav seda teha. See võib seisneda näiteks selles, et keegi palub sul näidata oma vestlusi; keegi palub sul saata endast alasti pilte veebis või jagada infot, mida sa ei taha või ei tohi jagada.

See on sinu jaoks alandav

Kellegi alandamine tähendab tema mahategemist, alaväärtustamist või halvustamist. Sotsiaalmeedias negatiivsete kommentaaride saamine võib see olla alandav, näiteks kui keegi kommenteerib sinu välimust mõnel pildil või teeb sinu postituse kohta alatuid või negatiivseid märkusi.

See on sinu jaoks piinlik

Kui keegi ähvardab jagada teistega sinu kohta piinlikku teavet (sh fotode või isikliku teabe jagamine või postitamine), on tegemist digitaalse kuritarvitamisega.

Keegi kontrollib sinu iga tegevust

Kui keegi kontrollib, mida sa internetis teed ja kuidas ja kellega seal suhtled, võib see olla märk digitaalsest väärkohtlemisest. See võib väljenduda näiteks selles, kui keegi kontrollib või jälgib, kellega sa sotsiaalmeedias räägid või keda sa lisad või jälgid sõbrana.

Mida ma saan teha, kui mind internetis kuritarvitatakse?

Digitaalse kuritarvitamise ja ahistamisega internetis võib olla raske üksi toime tulla ning sageli on inimestel abi sellest, kui nad saavad sellest kellegagi rääkida.

Seega, kui koged internetis mis tahes vormis digitaalset väärkohtlemist või ahistamist ja tunned, et vajad kedagi, kellega rääkida, võta kõhklemata ühendust mõne järgmistest organisatsioonidest:

Artikli koostas noorteinfoportaal Teeviit.

Skip to content