Sotsiaalmeedia vanasõna – enne mõtlen, siis jagan

Nutiseadmete abil suhtlemine on meie igapäevaelu lahutamatu osa. Populaarsed sotsiaalmeediarakendused pakuvad mitmeid võimalusi enese väljendamiseks ja teistega info jagamiseks. See on väga hea, kui teha seda läbimõeldult. Kuna internet on avalik ruum, kus kõik avaldatu salvestub ja on edasi saadetav, tuleb ebasoovitavate olukordade vältimiseks läbi mõelda, millist infot ja kellele endast jagada.

Vaata üle privaatsussätted. Enamasti on rakendustes konto loomisel see automaatselt avalik, mis tähendab, et kogu avaldatu on kättesaadav kõigile. Oma privaatsuse kaitseks on oluline muuta oma konto privaatseks, sest siis saad määrata, kellele oma postituste vaatamiseks loa annad. Tutvu kindlasti privaatsussätetega ja loe läbi ka sotsiaalmeediarakenduste kasutajatingimused.

Kasuta võimalikult äraarvamatut salasõna ja ära jaga seda kellegagi. Võimalusel kasuta sotsiaalmeediarakenduses oma konto kaitseks kaheastmelist autentimist.

Mõtle postitused läbi. Enne postituse tegemist vaata üle selle sisu ja mõtle läbi, kelleni see info võib jõuda, sest kõik, kes seda näevad, võivad infot alati edasi saata ning salvestada. Kontrolli regulaarselt üle oma postitused, sõnumid ja kommentaarid. Kustuta kõik, mis tundub ebavajalik. Pea ka meeles, et teisest inimesest foto või video jagamisel internetis tuleb temalt selleks enne luba küsida.

Oma andmete jagamine. Kui keegi hakkab sinuga internetis suhtlema, ära jaga talle enda ega oma lähedaste andmeid enne, kui sa ei ole veendunud, et tegu on usaldusväärse isikuga. Ära jaga kergekäeliselt oma kontaktandmeid ja mõtle hästi läbi, millist infot soovid teistele endast oma profiilil avaldada.

Fotod ja videod. Kui soovid enda fotot lisada suhtlusportaali, siis mõtle enne, milline foto on sobilik. Ära riputa üles pilti, mille pärast sul võib häbi olla näiteks oma vanemate ees. Arvesta sellega, et kõiki pilte on võimalik kopeerida ja sa ei tea kunagi, kuhu su pildid võivad sattuda. Samuti ära laadi ilma küsimata internetti fotosid oma sõbrast.

Vaata üle oma sõprade ja kontaktide nimekiri. Ära võta kergekäeliselt vastu sõbrakutseid inimestelt, keda ei tunne. Lisa oma sõprade nimekirja vaid inimesi, keda sa päriselt tunned. Oluline ei ole, kui palju inimesi sa enda sõprade nimekirja suudad lisada, vaid see, kui palju sul tegelikult tõelisi sõpru on. Mõistlik on läbi mõelda, kas jagada oma postitust kõikide oma kontaktidega või teatud osaga nendest.

Ära tee teistele seda, mida sa ei taha, et sinule tehakse. Ära avalda teiste inimeste andmeid ilma nende nõusolekuta. Ära laima ega solva teisi, vaid käitu teistega viisakalt.

Kui vajad abi, siis anna sellest teada suhtlusvõrgustikus, kasutades näiteks nuppu Report või Teavita või pöördu nõu ja abi saamiseks usaldusväärse täiskasvanu, lasteabitelefoni 116 111 (www.lasteabi.ee) või veebipolitsei poole.

Rohkem nõuandeid leiad lehelt noor.targaltinternetis.ee/sotsiaal-vorgustikud.

Enne mõtle, siis jaga.

Materjali on koostanud Targalt Internetis www.tarvaltinternetis.ee meeskond.

Targalt Internetis on Eesti Lastekaitse Liidu algatus. Lastekaitse Liit on ühiskonnas tunnustatud lapse õiguste eestkõneleja ja parima tulemuse saavutamiseks keskendutakse valdkonnas kõige olulisematele teemadele.

Avaldatud noorteinfoportaalis Teeviit 2022. aastal.

Skip to content