fbpx

Turvaline suhtlus sotsiaalmeedias

Sotsiaalmeedia abil on võimalik olla ühenduses tuttavatega, suhelda sõpradega ja teada, mis maailmas toimub. Sotsiaalmeedia pakub palju positiivset, sh ka naljakad videod, aga samas peidab endas mitmeid ohte. Jagame sulle nippe, millele sotsiaalmeedias suhtlemisel tähelepanu pöörata.  

Sotsiaalmeedias suhtle ainule nende inimestega, keda sa ka päriselt tead. Küsi endalt: Kas ma päriselt ka jagan tänaval võõra inimesega kohtudes oma telefoni numbrit ja kodust aadressi või võtan end tänaval poolalasti? Internetis suheldes, infot või pilte jagades pea meeles, et kui sa ei ole näinud teist inimest või sa ei tea kes see inimene on (võib olla kasutab ta valenime või libakontot), ei tea sa tegelikult mida see inimene sinu info või pildiga hiljem teeb. Pea meeles, et võõras internetituttav võib olla ohtlik! 

Sotsiaalmeedias jaga ainult infot ja ütle seda, mida jagaksid ja ütleksid ka päriselt. Küsi endalt: Kas kõnniksid alasti või poolalasti ka tänaval või koolis? Kas päriselt ka ütleksid nii halvasti oma sõbrale, tuttavale ja võõrale ka tänaval või koolis? Kas oleksid ka selle video, pildi või kommentaari üle uhke ka viie aasta pärast? Kas see pilt, video ja kommentaar on midagi, mille tõttu saad uusi sõpru ja/või hea töökoha? Pea meeles, et internet ei unusta!

Sotsiaalmeedias võib kõik paista palju ilusam, uhkem ja parem. Küsi endalt: Kas kõikidel inimestel, keda sa tänaval kohtad, on ka nii ilus meik ja näonahk nagu TikTok videotes? Kas tead päriselt mõnda inimest, kes iga päev shoppab ja reisib pidevalt välismaal? Kas kõik inimesed, keda sa tead või kohtad, on nii õnnelikud ja oma eluga rahul nagu paistab Instagram reelis? Pea meeles, et kõik mis hiilgab, ei ole kuld!

Sotsiaalmeedias käitumise nipid

Mõtle, analüüsi ja vaata: 
🤔 Vaata üle oma rakenduste seadmed ja kontrolli, kes saab sinu infole või sisule ligi (näiteks kas rakendusel on luba saada infot galerii ja telefoninumbrite kohta). 
🤔 Kontrolli, kes on sinu sõbralistis või kes sind jälgivad ning eemalda inimesed, keda sa ei tea ja kes tunduvad kahtlased või kellega ei soovi sa lihtsalt oma sisu jagada. 
🤔 Mõtle enne kui ütled ja jagad ehk ära jaga infot ja sisu, mis võib sind, sinu peret või sõpru kahjustada täna või mõne aasta pärast. 

Asjad, mida mitte teha: 
❌ Ära võta vastu sõbrakutseid võõrastelt ja võõraid jälgijaid. 
❌ Ära jaga isiklikke andmeid avalikult kõikidele inimestele (näiteks ees- ja perekonnanimi, elukoht, telefon). 
❌ Ära saada isiklikku infot ja pilte võõrastele inimestele (näiteks  kool, pere- või sõbrapildid, intiimsed pildid). 
❌ Ära kommenteeri halvustavalt, alandavalt ja teist inimest kahjustavalt. 
❌ Ära pildista, filmi, salvesta ja jaga teise inimese isiklikku infot. 

Kui sul on mure või vajad abi:
✔️ Pettuse, väljapressimise või tõsise ähvarduse korral pöördu usaldusväärse täiskasvanu või politsei poole. Samuti saad küsida nõu näiteks veebipolitseinikult.
✔️ Kogu pettuse, kiusamise, väljapressimise või ähvardamise juhtudel tõendeid (näiteks salvesta sisu või tee screen).
✔️ Blokeeri isik või isikud, kes sind häirivad, sind kiusavad või saadavad sulle infot ja pilte, mida sa ei taha. 
✔️ Vajuta report nuppu või pöördu sotsiaalmeedia või veebilehe help center poole, kui sinu enda kohta jagatakse sinu teadmata isiklikku infot või näed midagi häirivat ja ebasobivat. 
✔️ Küberkiusamise (pidevalt toimub solvamine, sõimamine, alandamine) puhul pöördu usaldusväärse täiskasvanu või politsei poole. Samuti saad küsida nõu näiteks veebipolitseinikult.

Internet salvestab kõik sinu toimingud – kõik pildid, videod, kommentaarid ja vestlused jäävad internetti, isegi kui püüad neid kustutada. Seega tasub alati läbi mõelda, mida ja kellele jagada, kus ja mida teed! Pahatahtlikud inimesed võivad sinu jäetud pilte ja kommentaari kasutada sinu vastu või tulevad need sulle endale ühel päeval nii öelda “karuteenena” tagasi. 

Allikas: Peaasi.ee veebilehe alamleht “Suhtlemine sotsiaalmeedias”
Allikas: Naiskodukaitse veebilehel avaldatud juhis “Sotsiaalmeedia turvalisus”
Allikas: Targalt internetis veebilehe alamleht “Küberkiusamine”

Artikli kirjutas noorteinfoportaal Teeviit ekspert Kadri Koort-Kauniste.

 

Teeviit teemakuud 2025 - vasta küsitlusele!

Noorteinfoportaal Teeviit võtab iga kuu fookusesse ühe kindla teema. Nii teeme ka 2025. aastal!  

Ootame Sind vastama küsimustikule, et selgitada välja noorte jaoks kõige olulisemad ja põletavamad teemad. Loome sisendi põhjal teemakuud, artiklid ning kogemus- ja persoonilood. 

Vasta küsitlusele ja jäta oma e-mail, kui soovid osaleda loosis!

Küsimustik on avatud 3. novembrini 2024.

Rohkem infot leiad teemakuude kohta postituseset Teemakuud 2025.

Skip to content