Toila vallas pakutakse noortele alati midagi enamat, kui lihtsalt kogemusi. Kui aga leidsime enda postkastidest kirja võimalusest osaleda Euroopa noorte suursündmusel European Youth Event, siis oli üllatus eriti suur! Nii saidki kokku kümme erinevat ja seiklushimulist Toila valla noort, kes panid Eesti noorte hääle Strasbourgis kõlama.
Enne reisi kohtusime videokõnede kaudu: saavutasime grupis konsensuse transpordi- ja majutuse küsimustes ning arutasime sündmuse programmi. Silmast silma kohtusime oma grupiga aga 8. juuni öösel kell 1:35, et alustada ühist teekonda varahommikul väljuvale lennule. Sellest algaski meie seiklus Euroopa Parlamendi kodulinna – Strasbourgi.
Juba esimestel tundidel tekkis meie grupiliikmete vahel hea kontakt. Kes avastas, et teab reisikaaslast sugulaste kaudu, teised jagasid pabinat eesootavate eksamite pärast, kolmas muljeid viimatisest noortesündmusel osalemise kogemusest. Esimese reisipäeva veetsime suures osas ühistranspordis – vahepeatustega Helsinki lennujaam Soomes, Frankfurt Saksamaal, Saksa-Prantsuse piirilinn Offenburg ning 14 tundi hiljem jõudsime sihtkohta. Mida lähemale Strasbourgile jõudsime, seda rahvarohkemaks ühistransport muutus – arvatavasti enamik neist liikus selles suunas samal põhjusel mis meiegi.
Strasbourgi jõudes suundusime esimese asjana parlamendihoone vastas asuvasse “tegevuste külla” ehk EYE Village’sse – kohta, kus asusid telgid ning kus toimus suur osa programmist. Seal registreerisime enda saabumise, et hommikul pingevabalt välja puhata. Järgmisel hommikul saime aru kui õige tegu see oli, sest järjekorrad olid pikad. Kui kõik sai tehtud, lubasime endale natukene kurta, et kõht on tühi ning jalad läbi.
Hotelli jõudes läksid meie grupiliikmete teed lahku. Kes läks õhtust sööma, kes tuppa puhkama, kes linna avastama. Mina koos kahe reisikaaslasega liikusime kesklinna, kus imetlesime Notre-Dame katedraali ning külastasime eriti prantsuskeelset Elsassi regiooni muuseumi. Kui Te peaksite sattuma Strasbourgi, soovitame Teil kindlasti külastada de l ’ Orangerie parki, vaadata Gallia katedraali ja teha jalutuskäik Vana-Prantsusmaa vanalinnas.
Sündmuse esimene päev algas väikeste tagasilöökidega. Iga osaleja pani eelnevalt kokku individuaalse programmi teda kõnetavatest töötubadest ning paneelartueludest, mille lisainfot ja täpset toimumiskohta oli võimalik jälgida äppist. Aga programm ei avanenud, internet oli üle kuhjatud, ühise eesmärgi nimel oli kohale tulnud ikkagi 10 tuhat noort üle maailma. “Lähme, võibolla laeb hiljem ära!” – nende sõnadega liikus meie grupp European Youth Event’i avamisele, et mõelda ja rääkida kaasa demokraatia rolli ning noorte kaasamise teemadel.
Pärast avakõnet suundusid kõik osalejad oma töötubadesse. Pakutavad tegevused olid väga erinevad – igaüks leidis endale midagi huvitavat. Näiteks osalesid meie grupi noored töötubades, kus räägiti disainmõtlemisest, finantskirjaoskusest, digitaliseerimist ja digitehnoloogiaid, aga ka sotsiaalseid lõhesid käsitlevatel paneelaruteludel. Huvitav fakt on see, et Eesti ja Ida-Virumaa oli sündmusel mitmekülgselt esinatud – digitaalset tööturgu käsitleval arutelul astus panelistina üles ka kood/Jõhvi koolijuht Elle-Mari Pappel-Näks.
Mõned meie seast pidid küll oma programmi käigupealt muutma, sest järjekord parlamendihoonesse oli vähemalt kilomeeter pikk ning hoonesse pääsemine õigeks ajaks raskendatud. Õnneks pakkus piisavalt tegevusi EYE Village ala, kus oli võimalus tutvuda erinevate rahvusvaheliste noorteorganisatsioonide tegevusega ning osaleda jooksvates tegevustes.
Järgmine hommik otsustasime minna kohale veidi varem, lootuses kõik koos parlamenti pääseda. Läks õnneks ja pääsesime hoonesse kiiremini, kui arvasime. Mõned suundusid taas töötubadesse, teised kasutasid võimalust tutvuda hoonega ning istuda parlamendi hoone südameks oleva Hemicycle ehk istungisaalis asuva parlamendiliikme toolil. Loomulikult tegime ka ühisfoto Euroopa Liidu liikmesriikide lippude taustal.
Kohtusime sündmusel ka teise Eesti esindusrühmaga – tudengid Tallinnast ja Tartust (tsauuu!) kellega oli tore keset inglise – prantsuse – hispaania – saksa keelset ühiskonda eesti keeles rääkida ja muljeid vahetada. Õhtul jõudsime teha veel ühe tiiru linna peal, osta mõistagi suveniire mälestuseks, ära kaduda ja õige tee uuesti üles leida, kuulata Euroopa noortebändide esinemisi ning diskol tantsida.
Tagasiteel koju küsis noorsootöötaja meie käest: “Mida Te sellelt reisilt endaga kaasa võtate?” Meie vastused olid erinevad. Näiteks võeti kaasa tugev sotsialiseerumise instinkt – julgus suhelda võõrkeeles erineva vanuse, tausta ja kogemusega inimestega ühiskonnale ja noortele olulistel teemadel. Julguse olla avatud ning mõistmise, et eestlasele kohase tagasihoidlikkusega kaugele ei purjeta. Ka taipamise, et elu läbi e-riigi on nii palju lihtsam, ent väga paljud täna veel kahtlevad selle süsteemi usaldusväärsuses.
Kas kahetseme, et ütlesime “JAH” uutele kogemustele ja silmi avavale suvealgusele? Kahetseme, et kohtusime ja tutvusime nii palju uute inimestega, keda pole kunagi ennem näinud aga ka nendega, kellega õpime tegelikult samas koolimajas, ent igapäevaselt kokku ei puutu? Muidugi mitte! Meie 10-liikmeline grupp on südamest tänulik, et meile selline võimalus avanes – kogeda võõrast kultuuriruumi, mõelda ja rääkida Eesti noorte nimel kaasa noortepoliitikas, praktiseerida inglise keele oskust ning avardada oma mõttemaailma.
Aitäh Euroopa Parlament ning Toila SPA Hotell, kes meile selle kogemus-õppereisi võimalikuks tegid!
Eesti noorte häält Euroopas esindasid Toila valla noored: Edward Persidski, Elina Hein, Erik Küttis, Georg Markov, Ivan Jantšuk, Johan Jalonen, Kristin Kender, Maria Saveljeva, Marleen Palts ja Mathis Malman ning juhendajad Elizaveta Shilman ja Maarja-Liisa Lepsalu
Kogemusloo autor: Maria Saveljeva
Toila valla noorte nimel