fbpx

Proovi kodus: potipõllundus toidujäätmetest

Ikka tekib olukordi, kus mõni osa köögiviljast ei leia kasutust või jääb terve köögivili jääb kappi seisma – pane need kasvama! 

Anname ideid peedi, selleri, salati, rohelise sibula ja mitme teise taime kasvatamisest aknalaual või rõdul. Vajad selleks vaid purki, karpi või lillepotti ning mulda või vett. 

Igapäevased toidujäätmed, millele saab lihtsasti uue elu sisse puhuda:

Küüslauk
. Võta üks küüslauguküüs ning pane see mulla sisse potti kasvama. 

Peet. Peeti toiduks kasutades jääb alati alles pealmine osa ehk see kus on lehed. Seda osa algselt vees hoides ning hiljem mulda kasvama pannes on võimalik panna kasvama uus peet.

Seller. Lõika ära selleri juure ehk lõpuosa ning pane see vette, varsti võib juba näha kasvamas juuri ning tekkimas uus väike seller. 

Porgand. Lõika ära porgandi peamine osa ehk see, kus on lehed, ning pane see vette kasvama. Varsti võib näha kasvamas porgandi rohelist pealset, mida saab kasutada toiduks, see maitseb nagu petersell. 

Basiilik. Kasvata basiiliku vartest uued maitsetaimed. Selleks on vaja panna varred vette ning nendele hakkavad kasvama uued juured ja lehed. Seejärel istuta taimed mulda. 

Salat. Pane salatileht vette ning oota kuni sellele kasvavad juured. Seejärel istuta taim mulda. 

Sibul. Lõika ülemine osa sibulast ja pane vette. Peatselt märkad juuri ning istuta seejärel taim mulda. 

Rosmariin. Võta üks rosmariini oks, pane vette ja sooja kohta ning varsti kasvavad sellele juured, istuta taim mulda. 

Kartul. Ka kartuleid on võimalik kasvatada potis näiteks rõdul või miks mitte ka toas. Pane kartul mulda ning oota, kuni sellest kasvab suur taim. 

Maguskartul ehk bataat. Pane maguskartuli mugul vette kasvama, kuni sellele tulevad külge juured ja istuta taim seejärel mulda. 

Igaühel meist on võimalus potipõllundusega oma kodu aknalaual või rõdul tegeleda. Anna toidujäätmetele uus elu ja naudi enda kasvatatud vilju. Teeviit soovib kõigile edukat taimede kasvatamist ja head kodus kokkamist!

Allikas: 1millionideas

Artikli toimetas noorteinfoportaal Teeviit noorteinfo peaekspert Kaie Pranno.

Skip to content