Täna oleme teinud loo Tauriga seoses veebruari ettevõtlikuse teemakuuga. Artiklis räägime rahatarkusest ja investeerimisest.
Olen 20-aastane tudeng ning õpin Stockholm School of Economicsis Riias. Olen pisikesest peale lugenud finantseerimise alaseid tekste ning ostsin ka oma esimesed aktsiad 16 aastaselt. Sellest alates olen oma teadmisi ja oskuseid arendanud. Olen kätt proovinud erinevates finantsinstrumentides ja osaliselt ka üritanud kirjutada kergemaid traidimis algoritme. Juurde õppides olen aru saanud ja avastanud palju uusi viise kuidas seda kapitaliseerida.
Kuidas ja miks alustasid investeerimisega?
Esimesed mõtted tekkisid päris noorena kui oma esimese tüdrukuga oli plaan kinno minna, kuid ei julgenud vanematelt raha juurde küsida – hakkasin mõtlema , et olen aktsiatest kuulnud ja matemaatikas pea lõikab ning sellest johtuvalt hakkasin uurima sellealast kirjandust ja seadsin eesmärgi, et tulevikus sellist rahaga seotud muret rohkem ei tekiks.
Millesse sina täpsemalt investeerid? Kuidas jõudsid selliseni?
Esimesena ostsin LHV aktsiad – sisuliselt täiesti pimeduses, olin vaid kuulnud, et tegemist on hea ettevõttega. Enamjaolt olen ma jäänud aktsiaturgudele, sest noorena jaksad neid osta, erinevalt kinnisvarast, mille jaoks on palju raha vaja. Samuti teiste finantsinstrumentide juurde on raskem ligi pääseda. Olen ka viimase aasta jooksul sisenenud tuletistesse ja võlakirjadesse ning paljuräägitud krüptovaluutadesse. Suurim osa minu portfellist on ikkagi aktsia turul, kus olen suuremas jaos konservatiivsem ja ostnud kvalitatiivseid suuremaid ettevõtteid millel on head finantsnäitajad.
Millised on olnud kõige suuremad raskused ja eneseületused?
Nuputada välja riskitaluvus ja kuidas seda üle kanda kasumi teenimiseks. Aru saada mis varaklassid just mulle sobivad. Soovides ka asja sisust aru saada, siis tuleb eelnevalt leida ka endale usaldusväärne infoallikas. Lisaks on suur eneseületus selles valdkonnas eneseharimine, hoides ennast kursis finantsturgudel toimuvaga ning omandades ka uusi teadmisi. See kõik nõuab palju enesedistsipliini!
Mida peaks noor, kes soovib saada finantsvabaks, silmas pidama?
Ära ela üle oma võimete ning alusta investeerimist noorelt. Ning tea, et alustades võid eksida ja teenida kahjumit, kuid õppida sellest ning seda tulevikus vältida. Noorelt alustades saad kõige paremini kasutada ära liitintressi mõju, mis on kindlaim viis saavutada finantsvabadus. Samuti leia mingi summa, mis tagaks äraelamise ja sealt tulenevalt sea eesmärgid.
Milliseid nõuandeid annaksid teismelisele endale rahatarkuse osas?
Uuri rohkem mida teed ja kuhu kapitali paigutad. Ära lihtsalt osta, sest firma on hea, ning mõista, et rahal on ajaline väärtus ja kui ei investeeri, siis raha lihtsalt istub taskus. Samal ajal võiksid vaba raha paigutada kasvõi võlakirjadesse, mis on palju tootlikum. Katseta rohkem, sest noorena on sul ainult kohustused enda ees ning juhul, kui investeering ei õnnestu, on see ainult kogemuseks. Tulevikus pereinimesena on vastutus ka pere ees, mis teeb kõik riskantsemaks.
Kasuta asju, mille oled endale soetanud täpselt seni kuni need töötavad. See annab võimaluse raha kokku hoida. Ürita ka teha kergelt äri kõrvalt nt õpilasfirmat või minifirmat, need annavad head ärilist kogemust juurde. Kasuta rohkem võimalusi, mis meile praeguses keskkonnas antud on ja ole valvas leidmaks erinevaid võimalusi. Viimaseks, ära ole jäärapäine ning ole avatud mõttemaailmaga!
Milliseid raamatuid ja/või podcaste soovitaksid noortel lugeda ja/või kuulata?
Lugeda soovitaksin „Intelligentne investor“ ja sama autori (B.Grahami) poolt „Security analysis“. Sealt edasi leida endale sobivam legendaarne investor keda jäljendada ja kuulata nt M.Bury või W.Buffet. Soovitaksin ka lugeda W.Buffet Bersher Hatteway 1987. aasta aruannet, kus ta räägib rohkem oma kasutatud metoodikast. Kauplemishuvilistele soovitaksin jälgida J.Simonsi.
Youtubes saab vaadata B.Grahami, kes räägib lihtsalt finantsalaseid asju ja jagab omi mõtteid. Üritada leida oma täpsem suundumus ja sealt arendada, kuna sellel teemal on palju kirjandust.
Artikkel on valminud koostöös JCI Tartu kojaga. Artikli toimetas koostöösuhete- ja sisuloometiimi liige Mariliis Lulla
Artikkel on avaldatud 2022. aastal
.