Mida arvestada ja millele mõelda enne tööle minekut?

Paljud noored soovivad kooli kõrval töötada lisaraha teenimiseks ja töökogemuse saamiseks. Enne kui tööle tõttad tasub enda jaoks paar asja läbi mõelda. Eesti Töötukassa karjäärispetsialistid jagavad selles artiklis kasulikke nõuandeid.

Kes pakub tööd?
Tihti võib erinevates portaalides, postitustes ja infostendidel näha tööpakkumisi, kus ei ole kirjas, kes on tööpakkuja. See võib olla ohumärk – ausal tööpakkujal ei ole vaja oma nime varjata. Enne kui võtad sellise tööandjaga ühendust guugelda kontaktisiku nime, telefoninumbrit või meiliaadressi. Kui tööpakkumises on tööandja või ettevõtte nimi, siis tausta saad kontrollida ka www.teatmik.ee.

Alusta enda tutvusringkonnast!
Enamus noori saab oma esimese töökogemuse pereliikme, lähedase või tuttava kaudu. Suvel otsitakse tihti abikäsi või puhkuseasendajaid. Kõige kindlam on alusta tööotsinguid oma tutvusringkonnas. Samuti on väga populaarne saada esimene töökogemus malevas. Uuri oma kohalikult noortekeskuselt või näiteks kooli huvijuhilt, kas sinu vallas või linnas toimub suvel malev.

Lepime kokku suuliselt ja maksame sulas. Kindel EI!
Tööleping sõlmida kirjalikult ja enne tööle asumist. Kirjalikku lepingut ei pea sõlmima vaid siis, kui töösuhe kestab alla kahe nädala, kuid isegi sel juhul tasub ja on väga mõistlik sõlmida kirjalik tööleping. See kaitseb sind, sest kui pärast peaks tööandjaga tekkima arusaamatusi, siis sõna sõna vastu on keerulisem kokkulepitut tõestada.

Iga töötamise peab tööandja kandma töötamise registrisse (TÖR) ja selle kohta tuleb sulle e-postile (vt oma eesti.ee e-posti või Eesti Maksu- ja Tolliameti iseteenindust) teavitus. Kui puudub kirjalik leping, sind ei ole kantud töötamise registrisse ning palka makstakse sularahas, siis ongi tegu mitteametliku ehk „mustalt“ töötamisega.

Alaealisena on vaja vanema luba!
Kui oled alla 18-aastane, siis on töötamiseks vaja ka oma vanema (seadusliku esindaja) nõusolekut. Kui oled veel põhikooli õpilane, siis sa ei saa töötada pikemalt kui pool suvevaheajast ehk 1,5 kuud. Põhikooli õpilane tohib õppeveerandi jooksul töötada kuni 3 tundi päevas ja kuni 12 tundi nädalas. Täpsemalt loe alaealisi puudutavate töötamise piirangute kohta Tööelu portaalist.

Uskumatult hea pakkumine! Liiga hea, et olla tõsi?
Kui leiad tööpakkumise või keegi pakub sulle otse tööd, mille sisu ja töötasu on uskumatult head, siis ole skeptiline. Uuri, miks on antud tööl nii suur töötasu ja kas kusagil on konks? Vahel võib töötasu olla välja toodud sõnastusega „kuni 100 eurot tunnis“, mis võib tähendada, et kui teed hästi palju tükitööd või müüd ja teenindad väga palju, ainult siis on võimalik sellist tunnitasu teenida.

Asupaik, graafikud ja töö sisu
Uuri välja, mis asupaigas ja milliste töötingimustega töö tegemine toimub. Vahel võib töökohta pääsemine olla keeruline – näiteks sinna ei lähe ühistransporti või ohutut rattateed. Kas töö tegemine toimub õues päikese käes, pidevalt püsti seistes, kiire tempoga, või näiteks mürarohkes keskkonnas. Ühtlasi tee endale selgeks, millised on tööajad, kas töö toimub vahetustega ning kui palju paindlikkust graafikutes on.

Kui mõtled kõik need teemad enne tööle asumist läbi, siis on ohutu töötada nii suvel kui kooli kõrvalt ning koged tööle asudes vähem ebameeldivaid üllatusi.

Kui vajad tuge oma tööelu alustamisel, siis pöördu Eesti Töötukassa karjäärispetsialistide poole. Karjäärispetsialistid toetavad sind karjääri kujundamiseks vajaliku info leidmisel (õppimisvõimalused, tööturuolukord või erinevad ametid Eestis ja mujal), enda tundmaõppimisel, isiksuseomaduste ja võimete läbiarutamisel ja karjääri kujundamise plaanide tegemisel. Vaata lähemalt ja broneeri aeg  www.minukarjäär.ee.

Artikkel on koostatud koostöös Eesti Töötukassaga.
Pilt: Unsplash+ (Yunus Tuğ)

Skip to content