fbpx

Kogemuslugu Steniga: üksi tehes jõuad kiiresti aga koostööd tehes jõuad kaugemale

Käesolev artikkel on ilmunud Sten Perillusega seoses MTÜ Quorum loomisega.

Tänasel päeval olen üliõpilane Tallinna Ülikooli sotsioloogia erialal ning mängin ka võrkpalli TalTechi võrkpallimeeskonnas. Olen põline järvakas! Nii põhi- kui ka keskhariduse omandasin ma Järvamaal, samaaegselt osalesin aktiivselt erinevate osaluskogude töödes olgu selleks siis kohalik noortevolikogu või õpilasesindus. Praeguseks hetkeks olen oma südameasjaks võtnud Järvamaa arengu eest seismise ja proovin panustada läbi MTÜ Quorumi Järvamaa arengusse.

Millega tegeleb MTÜ ning kuidas selleni jõudsid?

MTÜ Quorum tähendab viieliikmelist meeskonda, kes on motiveeritud ühise eesmärgi nimel midagi uut ning huvitavat korda saatma. Mittetulundusühing Quorum on noorte poolt loodud organisatsioon, mille eesmärgiks on elavdada Järvamaa kultuurielu. Quorum on Järvamaa noortest koosnev mittetulundusühing, mille eesmärgiks on Järvamaa kohaliku kultuurielu arendamine. Organisatsioon koosneb viiest noorest liikmest, kellest osad õpivad Paide Gümnaasiumis ning teised on juba leidnud tee erinevatesse ülikoolidesse. Olenemata sellest, et suur osa meist on õpingute tõttu Järvamaalt eemal, tunneme ikka, et meie kodukoha käekäik on meie jaoks väga oluline.

Möödunud aastal korraldasime Järvamaa eripaigus kolm vabaõhukontserti, mida tulid nautima kokku üle tuhande inimese. Kui meeskonnaga hakkasime vaatama Järvamaal toimuvate sündmuste kalendrit suvekuudel, siis haigutas seal suuresti tühjus – see oli peamine ajend, miks me mittetulundusühingu ka lõime. Olime oma meeskonnaga väsinud kuulmast jutust, et Järvamaal pole mõtet sündmuseid korraldada, sest inimesi elab siin nii vähe ja et keegi nagunii sündmustele kohale ei tule. Usun, et suutsime möödunud aasta sündmustesarja näitel nii mõnedki müüdid ümber lükata.

Kõik, mis on võimalik Tallinnas või Tartus peab olema võimalik Türil, Paides või Järva-Jaanis.

Mis on MTÜ loomise juures kõige raskem?

Juriidilise poole pealt midagi keerukat minu hinnangul pole. On vaja luua ühine põhikiri, kus paned paika MTÜ peamised eesmärgid ning missioonid. Samuti see, kuidas vabatahtlik töö mittetulundusühingus toimib – nö töökord. Mäletamistmööda oli vaja veel ka teha alustamisprotokoll ja oligi tehtud! Meil läks mittetulundusühingu loomiseks umbes 3h ja juriidiline keha oligi valmis. Mäletan veel selgelt, et järgmisel päeval tuli meeskonnaliikmele, Joonaselem kiri Harju maakohtust – minu esimene mõte oli, et kas juba oleme mingi seadusega pahuksis. Tegelikult oli hoopis kirja sisu see, et meid on ametlikult nö arvele võetud.

Mis on hea meeskonna saladus?

Eduka meeskonna saladus võiks koosneda minu hinnangul mitmest punktist:

  • meeskond töötab ühise eesmärgi nimel
  • iga meeskonnaliige annab eesmärgi täitmiseks oma panuse
  • meeskonnaliikmete vaheline kommunikatsioon toimiks (on ühised arusaamad, kuidas eesmärgini jõutakse)

Lisaks eelmainitud punktidel on oluline, see et meeskonnaliikmete vahel on olemas sünergia . MTÜ Quorumi näitel võin öelda, et koosolekud ei koosne vaid järgnevate projektide arutamisest, vaid lauale jõuavad näiteks spordi- aga vahel ka hoopis päevapoliitilised teemad. Aeg-ajalt tögame üksteist ning viskame üksteise kulul nalja. See kõik käib asja juurde!

Mis väärtust omavad sinu jaoks tunnustused? Millised on sinu olulisemad tunnustused?

Alati on meeldiv saada tunnustuse osaliseks. See tähendab seda, et keegi on nii sinu kui ka su meeskonna pingutusi märganud. Olen saanud oma elu jooksul mitmeid tunnustusi aga kõige parem tunnustus on ikka see, mis tuleb otse inimeselt. Seisad rahulikult poe järjekorras ning järsku koputab vanem proua su õlale ja ütleb aitäh selle eest, et tõid tema kodukohta esinema mõne muusiku! Nii on juhtunud päris mitu korda… Parim viis saada tunnustuse osaliseks!

Mis on senine suurim üritus või projekt, mida korraldanud oled ja mis kogemuse sellest said?

Suurim projekt ilmselt toimuski möödunud aastal, kui korraldasime Järvamaa eripaigus kolm vabaõhukontserti, mida tulid nautima kokku üle tuhande inimese. Peaesinejateks olid Alen Veziko, Mari Jürjens ja Margus Vaher ning esinemiskogemuse võrra rikkamaks said ka kohalikud noored. Raha sündmuste korraldamiseks kogusime Hooandja keskkonnas ning kokku saime lausa 2228 eurot. Sellise summa kokku saamine väikeses kogukonnas näitab, et inimesed tunnevad puudust kvaliteetsetest kultuurisündmustest. Kogemustepagasit sai selle projekti korraldamisega korralikult täidetud – suhtlemine meediaga, sündmustele toetajate otsimine, artistidega läbirääkimine aga ka näiteks plakatite üles riputamine.Mis peamine – kõiki neid oskuseid/kogemusi, mis antud projekt mulle andis saan ma ka oma edaspidises elus väga hästi ära kasutada.

Anna paar nippi, kuidas noor saaks korraldada head üritust. Mis on kõige olulisem selle juures?

  • Meeskond on oluline – nagu teab öelda vanasõna “üksi tehes jõuad kiiresti aga koostööd tehes jõuad kaugemale”
  • Pane paika plaan!
  • Pane paberile kirja kellele (kes on sihtrühm?), milleks (mis probleemi sa lahendada?) ja miks (mis väärtust see edasi annab?)sa sündmust korraldad.
  • Julge küsida abi – olgu selleks siis kohalik noorsootöötaja või näiteks, miks mitte ka vallavanem!
  • Leia koostööpartnereid, kes on valmis sinu ideega kaasa tulema. – Oluline on, et sul oleks äge idee, siis leiad sellele ka suure tõenäosusega sobiva projektifondi või rahastaja, kes su projekti toetab!

Küsis sisuloome- ja koostöösuhete tiimi koordinaator Maris Praats.

Artikkel on avaldatud 2021. aastal.

Skip to content