Kahjuks ei ole olemas sellist maagilist nuppu, millele vajutamine muudaks inimese korrapealt täiskasvanuks. Ei ole võimalik lihtsalt ühel hommikul üles ärgata ja avastada, et ollakse täiskasvanu, kellel on olemas vastused kõikidele küsimustele.
Samuti ei lõpe muutused elus kohe 18-aastaseks saades. Kõik toimub järk-järgult ja iga päev õpitakse midagi uut. Teismelised kogevad pidevalt uusi asju. See on huvitav aeg, kuid tuleb vastu võtta ka palju keerulisi seksuaalsusega seotud otsuseid. See, kuidas neisse valikutesse suhtuda, mängib olulist rolli selles, kas inimene on hiljem rahul oma elu, lähisuhete ja tervisega. On tõsi, et see kõik võib olla väga stressirohke. Tuleb meeles pidada, et alati pole langetatud otsused õiged ja mõnikord tuleb alustada otsast peale. Oluline on teada, et muutused on positiivsed ja nii head kui halvad kogemused on selleks, et neist õppida.
Murdeiga e. puberteet on muutuste aeg, mil lapsest kasvab täiskasvanu. Sel ajal toimuv võib tekitada arusaamatust ja segadust, aga ka uhkust ja rahulolu endaga. Teadmised oma mõtete, tunnete ja keha toimimisest aitavad endaga paremini toime tulla. Kõikide eakaaslastega toimub varem või hiljem sama. Kuigi murdeealine pole veel valmis ise lapsevanemaks saama, hakkab keha teda selleks ette valmistama. Kehalised muutused toovad kaasa ka uutmoodi tundeid.
Võidakse leida ennast võrdlemas kogu ülejäänud maailmaga ja küsida: kas ma olen normaalne? Meeleolu kõigub üles-alla – naeruhoole võivad järgneda pisarad. Hinges pakitseb igatsus läheduse järele, kujutatakse ette armastust ja armastussuhteid. Seksuaalsus annab üha enam endast märku kehas, mõtetes ja tunnetes. Seksuaalne erutus võib tekkida spontaanselt, kuid ka eneserahuldamisel või esimeste lähedaste suhete kogemisel. Tekib soov mõnikord omaette olemiseks, muututakse endast teadlikumaks ja enesekesksemaks.
Suhted sõpradega ja eakaaslastega muutuvad järjest olulisemaks – suhete kaudu nähakse paremini iseennast ja saadakse aru lähedusest suhetes. Küpsemaks muutuvad ka suhted pereliikmetega, näiteks vanematega hakatakse üha enam suhtlema täiskasvanulikul moel. Suureneb võime iseseisvalt otsustada, hakatakse paremini mõistma asjadevahelisi seoseid, põhjuseid ja tagajärgi. Osatakse paremini analüüsida näiteks meediast tulevaid sõnumeid seksuaalsuse ja muude elunähtuste kohta.
Pea meeles! See kõik on loomulik ja on seotud murdeeale iseloomulike muutustega.
Artikli allikas: seksuaaltervis.ee