Oleme teinud Pillboxi tiimiga intervjuu, et arutada ettevõtte loomise keerukust noorena.
Oleme kõik Tartu Ülikooli tudengid. Anna- Maria Lepisk on meie tiimi juht, kõrgelt lendavate ideedega monteerija ja veebilehe arendaja. Ivo Allas on meie tootearenduse spetsialist. Brigitte Marie Tensing tegeleb Pillboxis disainimise ja sotsiaalmeedia turundusega. Kõik kolm on Tartu Ülikooli majandustudengid. Merili Pärn on aga TÜ neljanda kursuse arstitudeng ning tema tegeleb kliendisuhete ja investoritega läbirääkimisega.
Kust tuli idee ettevõte luua? Kas oli ka hirme?
Idee sündis Brigitte vanaema reaalsest probleemist. Nimelt elas Brigitte vanaema temast kaugel ning unustas tihti oma ravimeid võtta. Kui ravimite võtmine talle lõpuks meenus, võttis ta neid suvaliselt ja topeltkogustes. Kui turunduse ja ettevõtluse ainetes oli vaja äriideid välja mõtlema hakata, siis mõtlesime välja üle viie erineva idee ning uurisime juhendajatelt ja tuttavatelt, milline neist oleks kõige vajalikum. Pillbox osutus nende lemmikuks ning kui UT Startup Lab sügisel alustas siis läksimegi Pillboxi ideega kahekesi kohale. Mõtlesime, et isegi kui keegi meie tiimiga ei liitu, siis mida meil kaotada on. Eriti kui võita on üks äge kogemus. STARTERis leidsime endale kohe tiimikaaslase Ivo. Hiljem soovis meiega liituda ka Merili, kes oli alguses üldse teises tiimis.
Esialgne probleemi lahendus oli väga lihtne, täiesti tavaline ravimidosaator, lihtsalt ilusam, kasutajasõbralikum, custom-made ja Eesti puidust. Iga tagasilöök andis aga meile motivatsiooni toodet edasi arendada ning suuremalt mõelda.
Millega tegeleb firma Pillbox?
Pillbox on elektrooniline ravimidosaator, mis saadab hooldajale või lapselapsele sõnumi, kui vanaema ravimid ei ole võetud õigel ajal või õiges koguses. Samuti plaanime peagi lisada Pillboxile ekraani, millega saab teha videokõned arsti, hooldaja või lapselapsega vaid paari nupuvajutusega.
(3D mudel, mis täieneb)
Millised on olnud väljakutsed, hirmud, mured ja rõõmud?
Väljakutseks osutus koodijupi kirjutamine, aga õnneks leidsime endale väga usina programmeerija
Hirmud: teadmatus, kas jõuame tähtaegadeks valmis meist mitte sõltuvad asjad
Mured: Pidev disaini muutmine osutus rahaliselt kulukaks. Soovitame ka arvestada tähtaegadele ajavarusid. Näiteks meil läks oodatust kauem tootekomponentide kohalejõudmisega ning koodijupi kirjutamisega.
Rõõmud: EIT Healthi rahvusvahelisel võistlusel Forge of Talents saime 1. koha; Delta X-il 2. koha; edukas STARTER programmis osalemine; Kaleidoskoobil pääsesime esimese viie hulka ning Prototron Junioris pääsesime üle 70ne võistleja hulgast esiviisikusse
Kuidas kõige paremini kõikide tegevuste vahelt aega planeerida?
Ajaplaneerimine: Suureks abiks on kindlaks määratud tähtajad (kas programmi või endi poolt), mis ei lase ülesandeid viimasele hetkele jätta. Lisaks aitab tegevuste koordineerimisele kõvasti kaasa kui planeerida tiimi-kõned kindlateks kellaaegadeks, nii on kindlalt kõik vajalikud liikmed õigel ajal kohal.
Kuidas hoiad enda vaimset tervist?
Vaimse tervise säilitamine: Tavaline ajaplaneerimine ning ülesannete jaotamine tiimiliikmete vahel aitab vältida ületöötamist ning mitte-ülemõtlemine (pole mõtet liialt üle genereerida) vähendab ebavajalikku stressi.
Samuti aitab ka harjutamine. Võistlused olid alguses pingelised, kuid tänu STARTER programmile, kus pidime pidevalt pitchima, oli lõpuks esinemine täiesti tavaline osa rutiinist. Kindlasti aitas ka selline kogemus üleüldse esinemishirmust peaaegu täielikult üle saada.
Räägi veidi ka STARTER programmis. Mida sulle see tähendab? Kuidas jõudsid selleni? Mida õppisid sealt?
STARTER programm kiirendas ettevõtte loomise protsessi töötubade, oma ala professionaalide õpetuste, mentorite, tähtaegade ning mentaalse toe läbi. Tänu STARTER programmis osalemisele saime endale ka koostööpartneriks Medikeepi, kellega viis meid kokku Startup Lab juht Maret Ahonen. Nüüd saab iga meie klient ostu korral kaasa ka Medikeep äpi Premium versiooni, mis annab palju lisaväärtust meie ilma tehnoloogiata müügisolevatele toodetele, mida saab näha meie instagramist @pillbox.ee. Kõige pikemalt oleme jäänud suhtlema Startup Labi mentori Evgenia Trofimovaga, kes annab meile siiani Pillboxi Instagramis palju kasulikku nõu.
Mille poole soovid veel püüelda? Mis on sinu eesmärgid?
Pillboxi järgmine suur eesmärk on laieneda kõikidesse Eesti koduõendusteenuse pakkujatele ning võimaldada toodet erakliendile. Lisaks peame läbirääkimisi investoritega, et alustada oma esimese pilootprojektiga Rapla Haiglas.
Fun fact, Anna-Maria veel üks suur eesmärk on 29-ndaks eluaastaks ehitada oma kortermaja.
Anna palun nippe noorele, kes sooviks enda ettevõtet luua.
- Osale STARTER programmis, sest sealt saab palju motivatsiooni ja isegi kui ideed ei ole, on võimalus liituda liituda kellegi teise ideega. Ja seal on ka väga hea söök ;). Kui ettevõttest midagi välja ei tule, siis ei juhtu mitte midagi. Sellest on nii palju õppida ja järgmise ettevõttega jõuad juba eelneva kogemusega kindlalt kaugemale!
- Lisaks annab väga palju juurde ka erinevatel võistlustel osalemine, kuna tähtaegadega on rohkem motivatsiooni.
- Õpi teiste vigadest, loe raamatuid- see aitab palju kiiremini jõuda soovitud tulemuseni.
- Turundus- tee toode nähtavaks ja postita järjepidavalt, sest tänapäeval on nii palju väikseid ettevõtteid, et on raske silma paista. Eriti tasub alguses panustada sotsiaalmeediale, kuna see on tasuta ning lihtne viis oma toodet turundada.
- Vii läbi turu-uuring, et teada saada, mida tegelikult tahetakse. Kui selles osas viilida, on see vaid endale augu kaevamine. Ole paindlik oma ideed muutma, kuna sinu nägemus tootest võib olla erinev sellest, mida kliendid tahavad.
- Suhtle inimestega, sest nii näed oma ideed erinevate nurkade alt ning saad häid soovitusi. Lisaks leiad nii tiimi inimesi, keda sul vaja on.
- Tule oma mugavustsoonist välja! Kui kardad midagi teha, loe mõttes kolmeni ja lihtsalt mine tee see ära. Õppida on palju ning kaotada pole midagi.
- Ära unusta logeleda. Võta vahepeal aeg maha (kasvõi vaata tähti/ lihtsalt aknast välja). Puhanuna saad palju produktiivsem olla.
- Joo vett ja maga vähemalt 7 tundi 😉
Mis on STARTER programm?
STARTER on idee ja meeskonna arengut toetav neljakuuline praktiline koolitusprogramm, mis sisaldab temaatilisi seminare, tippspetsialistidest mentoritega kohtumisi ja juhendajat.
Äriideede arendusprogramm STARTER on mõeldud õppuritele ning eesmärk on aidata õppijail luua ja arendada oma äriideed ning vormida see elujõuliseks ärimudeliks.
Vaata täpsemalt STARTER programmi kohta www.starteridea.ee. Kellel huvi, saab STRATER programmiga liituda juba veebruaris toimuvatel avaüritustel.
Küsis noorteinfoportaal Teeviit sisuloome- ja koostöösuhete tiimi koordinaator Maris Praats
Artikkel on avaldatud 2021. aastal.