fbpx

Õpilasfirmast päris tööni: ettevõtte Wooch näitel

Täna toome teieni ettevõte Wooch loo. Loos räägime teekonnast õpilasfirmast ettevõtteni ning ettevõtluse aktiivsusest.

Ettevõte Wooch sai alguse 2014.a õpilasfirmade programmi raames, mida korraldab Junior  Achievement Eesti. Soov oli teha midagi unikaalset ja eristuvat, et teiste õpilasfirmade seast silma  paista. Kuna võimalus õpilasfirmat teha avanes meil vaid üks kord siis otsustasime, et anname  endast maksimumi. Hakkasime siis ideed otsima ning märkasime, et 2014. aastal polnud ühtegi Eesti  oma kellafirmat (hiljem küll saime teada, et Aegaon on olemas, aga sel hetkel me veel polnud neist  kuulnud). Meie soov oli kindlasti tooteid ise teha. Metallitöötluses meil igasugune kogemus ja  teadmised puudusid ning tol hetkel tundus see liialt keeruline, seega otsustasime asja lahendada  käepäraste vahenditega. Koolis oli meil olemas hea puutöökoda ning sealt tuli ka mõte katsetada  puiduga. Välismaal olid mõned puidust käekella firmad olemas. Kui nemad hakkama said, siis miks  meie ei peaks. Leidsime ühe ägeda kellassepa, kes selgitas meile kõik ära – kuidas teha, millele  tähelepanu pöörata ning nii me siis hakkasime katsetama. Pidasime nõu ühe ettevõttega Tartust, kel  oli erinevate puidust toodete valmistamise kogemus olemas ning nemad aitasid meil esimesed  protoüübid valmis teha. 

Kui raske on üldse ettevõtet luua? Mida selleks tegema peab?  

Õpilasfirma loomisest räägivad igas koolis juhendajad ning see pole üldse raske protsess. Kui aga on  soov teha osaühing, siis on kõige kiirem ja parem variant teha seda e-äriregistris. Seal on kõik  vajalikud punktid välja toodud, mida tegema peaks. Riigilõiv osaühingu asutamiseks on 200 eurot. 

Millised on olnud suurimad raskused ja võidud? 

Suurim võit on kindlasti see, et meie brändi lugu ja tooted läksid inimestele väga korda. Saavutasime  kiiresti edu ning saime palju positiivset tagasisidet, kui ka konstruktiivset kriitikat mis meil aitas  areneda. See näitas, et kui teha asja hingega näevad seda ka teised. 

Raskusteks oli kindlasti tootearendus. Kuna puit pole nii tugev kui metall, siis oli meil algusaastatel  ikka omajagu garantiiprobleeme. Arendasime pidevalt toodet vastupidavamaks ning see võttis  omajagu aega ja tekitas pahaseid kliente. Teiseks probleemiks oli ka tootmise kiirus. Esimesel  tegutsemisaastal oli meil tarneaeg kliendile 3-4kuud, ning sellega kaotasime omajagu kliente. Jällegi  aitas konsulteerimine puiduekspertidega, kes aitasid meil tootmist kiiremaks teha.  

Milline on teie tiim? Kuidas näete enda tulevikku? 

Alustasime nelja liikmega ning hetkel tegeleb veel vahelduva eduga kolm endist liiget. Kuna kõigil on  tekkinud muud huvid ja tööprojektid, siis on Wooch pigem ettevõte mida hobikorras teeme. Suuri  tulevikuplaane meil samuti pole. Wooch on eksklusiivne toode ning masstoodanguna me seda teha  ei taha. Seega pole ka suuri laienemisplaane. Võtame seda kui hobi, et inimestele enda käsitööga  midagi personaalset ja ägedat pakkuda, mis eristuks masstoodangust. 

Mida soovitaksite noortele, kes alles mõtlevad ettevõtte või õpilasfirma loomise peale? 

Soovitan kindlasti ära teha! Eriti kui oled noor õpilane ning Sul on võimalus õpilasfirmat teha.  Tegemist on õppimisprotsessiga ning õppida sellest on väga palju. Kindlasti tee midagi, mis endale ka  huvi pakub ja mida on rõõm teha. Meie ei teinud Woochi mõttega suurt raha teenida. Tegime  midagi, mis meile kõigile meeldib ning kui sa ise seda protsessi naudid, näevad seda ka teised ja küll  siis tuleb ka raha. Kui ei oska kuskilt alustada, siis leia endale mentor – Eestis on väga palju ägedaid ja  arukaid inimesi, kes kindlasti hea meelega jõu ja nõuga on nõus sind aitama. Ära oota ja alusta kohe!

Skip to content