fbpx

Olümpiamängud – mida nende kohta teada võiksid?

Olümpiamängud on spordimaailma üks oodatumaid sündmusi, mis toob kokku sportlasi ja spordifänne üle kogu maailma. Olümpiamängud ei ole pelgalt võistlus, vaid ka sümboliks rahu, ühtsuse ja koostöö ideedele. 2024. aasta Olümpiamängud toimuvad 25.07-11.08 Prantsusmaal Pariisis. 

Olümpiamängude ajalugu

Olümpiamängude juured ulatuvad antiik-Kreekasse, kus esimesed mängud toimusid arvatavasti aastal 776 eKr. Need mängud olid pühendatud jumal Zeusile ja toimusid Olümpia pühamus. Kaasaegsed olümpiamängud said alguse 1896. aastal, kui prantsuse aadlik Pierre de Coubertin taastas olümpialiikumise. Esimene nüüdisaegne olümpia toimus Ateenas ja seal osales 14 riiki.

Põnevad faktid algavatest olümpiamängudest

  1. Võõrustajalinn: Seekordse olümpia võõrustajaks on Pariis, Prantsusmaa, mis on olnud olümpiamängude toimumispaigaks ka varem, 1900. ja 1924. aastal ehk viimasest korrast on möödas täpselt 100 aastat. Sellega saab Pariisist üks vähestest linnadest, mis on võõrustanud olümpiamänge kolm korda.
  2. Uued spordialad: Algavatel olümpiamängudel on mitmeid uusi spordialasid, sealhulgas rulasõit, surfamine, sportronimine ja karate. Need lisandused näitavad olümpialiikumise võimet ajaga kaasas käia ja noorte huvisid kaasata.
  3. Keskkonnasõbralikkus: Pariisi olümpiamängud on seadnud eesmärgiks olla kõige keskkonnasõbralikumad mängud ajaloos. Kasutatakse taastuvenergiat ja püütakse vähendada süsiniku jalajälge. Üks huvitav fakt on see, et võistluste jaoks kasutatakse 95% ulatuses olemasolevaid või ajutisi rajatisi.
  4. Võrdõiguslikkus: Esmakordselt on osalevate meeste ja naiste arv peaaegu võrdne. See on suur samm soolise võrdõiguslikkuse poole spordis.

Miks on olümpiamängud olulised?

Olümpiamängud edendavad rahvusvahelist sõprust ja koostööd, pakkudes võimalust riikidel näidata oma kultuuri ja sportlikku võimekust. Samuti inspireerivad need noori üle maailma spordiga tegelema ja tervislikku eluviisi järgima. Olümpiamängude moto “Citius, Altius, Fortius” (kiiremini, kõrgemale, tugevamalt) innustab püüdlema oma parima versiooni poole.

Eestlased olümipamängudel

Pariisi olümpiamängudel on kavas kokku 32 spordiala. Võistlused algavad 26. juulil ning lõpevad 11. augustil. Kokku jagatakse välja 329 medalit, mis tõotab tulla põnev ja kaasahaarav spordipidu. Eesti koondisesse kuulub 25 sportlast ja hobune kokku 14 spordialalt. Lisateavet Eesti olümpiadelegatsiooni ja Pariisi olümpiamängude kohta leiab ERR spordiportaalist. Eesti telekanalitest kannab mänge üle Kanal2 ja Duo5.

Kust leida rohkem infot?

Olümpiamängude kohta leiad rohkem teavet ametlikust olümpiamängude veebisaidilt Olympics.com. Sealt leiate värskeid uudiseid, ajakava ja teavet kõikide spordialade kohta. Samuti tasub jälgida sotsiaalmeedia kanaleid, kus jagatakse põnevaid lugusid ja kulissidetaguseid hetki.

Algavad olümpiamängud pakuvad mitte ainult spordielamusi, vaid ka võimalust õppida uusi kultuure ja toetada rahvusvahelist koostööd. Olümpiamängude vaim inspireerib ja ühendab inimesi üle kogu maailma, olles tõeliselt eriline sündmus, mida ei tohiks vahele jätta.

Allikas: Ametlik olümpiamängude kodulehekülg Olympics.com 

Allikas: https://www.history.com/topics/sports/olympic-games  

Allikas: Eesti Olümpiakomitee veebilehe alamleht Pariis 2024

Foto: Pariis 2024 ametlik pressileht. Autor: Isabelle Harsin

Artikli kirjutas noorteinfoportaal Teeviit  sotsiaalmeedia koordinaator Marieta Lokk. 

Teeviit teemakuud 2025 - vasta küsitlusele!

Noorteinfoportaal Teeviit võtab iga kuu fookusesse ühe kindla teema. Nii teeme ka 2025. aastal!  

Ootame Sind vastama küsimustikule, et selgitada välja noorte jaoks kõige olulisemad ja põletavamad teemad. Loome sisendi põhjal teemakuud, artiklid ning kogemus- ja persoonilood. 

Vasta küsitlusele ja jäta oma e-mail, kui soovid osaleda loosis!

Küsimustik on avatud 3. novembrini 2024.

Rohkem infot leiad teemakuude kohta postituseset Teemakuud 2025.

Skip to content