Ühel sügisesel hilisõhtul koondas Triine neli sõpra, kes vähemalt poole sõnaga olid nõusoleku andnud, et temaga Erasmus+ noorte osalusprojekti kirjutama ja läbi viima hakata, ühte messengeri gruppi. Siis ei saanud keegi täpselt aru, mida tegema hakatakse, aga visioon oli selge, motiveerida noori valima minema! Igaüks meist on väikestviisi noorte osaluse entusiast, mõni pikemat aega, mõni alles oma osalusvaldkonna teekonna alguses. Seetõttu tundus noortele suunatud poliitikat tutvustavate ürituste korraldamine lausa lusti ja lillepeona. Sündiski noortegrupp Suzume. Huvitav, kus meie ilus nimi pärit on? Sellega aitas Random Name Generator Googlest!
Mõni raskus sai meid aga juba projekti kirjutamise ajal kätte: misasi see noortegrupp ikkagi on, oleme me organisatsioon või miski tundmatu ühendus? mis dokumendid me täitma peame? ja tagatipuks ei tahtnud taotlus end süsteemis esitada lasta. Õnneks saime küsimustest jagu ja taotlus sai ilusti esitatud! Grupi liige Laura mõtles nüüd küll, et “oi, kui me rahastuse saame, siis peame ju päriselt ka tegevused ellu viima!”, aga ideed voolasid muudkui edasi, seega hirmu see mõte ei tekitanud.
Kerides aega paar kuud edasi: saime agentuurilt positiivse rahastusotsuse ning tagasisidet, kuidas projekti paremaks teha. Osalesime rahastuse saanud projekektitegijatele suunatud kvaliteediseminaril ja peagi olime korraldamas oktoobrisse projekti esimest tegevust – Pärnu linnas KOV valimistel kandideerivate noorte kandidaatide debatti. Just selle eesmärgiga, et noortel oleks võimalik tutvuda oma kodukoha noore kandidaadiga, et nad mõistaks, et poliitika pole miski kauge, kole ja hirmus, ja et nad need kaks teadmist kokku pannes läheks ka KOV valimistel hääletama!
Debati tagajärjel oli loodetavasti nii mõnigi noor oma hääletamisvalikus kindlam. Lisaks õppisime ka end paremini tundma, näiteks kostis Kristina: “Avastasin, et ürituskorralduse juures kõige enam meeldib mulle ürituse päeval ringi joosta ja 100 asjaga korraga tegelda, sest isegi kui see on segadust tekitav, siis ürituse lõpus on tunne hea!”. Debatti kandis üle ka Pärnu Postimees ning algul arvasime, et just veebis on rohkem vaatajaid. Nii oligi, praeguseks on debati salvestusel umbes 600 vaatamist, aga ka kohale tuli rohkem inimesi, kui ootasime.
Teise tegevuse, Pärnu linnavolikogu simulatsiooni, plaanisime algul oktoobris läbi viia. Seda me teha ei jõudnud. Nii toimuski simulatsioon alles novembris ning uue eesmärgiga, näidata noortele, et poliitika ei lõppe peale valimisi, peamine töö käib valimiste vahelisel ajal. Soovisime noortele tutvustada võimalusi, kuidas poliitikast osa saada ja otsustajatel kätt pulsil hoida.
Isegi ürituse edasi lükkamisel jäi meil lõpuks ajast puudu. Me ei osanud arvata, et osalejate leidmine ja materjalide ettevalmistamine nii kaua aega võtab. Lõpuks oli linnavolikogu tööd matkival üritusel osalejaid planeeritud 39 asemel 20. Lisaks sellele, päev enne simulatsiooni andis üks kolmest noortegrupi liikmest, kes üritusel kohal pidi olema, positiivse koroonatesti. Kohapeal jäi abikätest seetõttu vahepeal puudu, kuid Andra ja Laura said nelja käega ka hakkama! Triine toetas neid siis neti teel, isegi mõnda päeva tegevust sai läbi videosilla seletatud.
Hirm ja väike stress osalejate ning korraldajate vähesuse pärast pöördus aga omamoodi positiivseks. Nägime, kuidas osalejad tundsid ennast järjest mugavamalt, nende kõned läksid julgemaks ja ettepanekud eelnõudele lennukamaks. Peale noorte tagasiside kuulmist saime aru, et see pinge läks asja ette! Eriti äge oli näha, et kaks noort soovisid peale simulatsioonil osalemist liituda ka Pärnu linna Noortekoguga, et selle kaudu linna tegemistes edaspidigi sõna sekka öelda. Lõpuks jäime toimunuga rahule ja oleme õppetundide eest tänulikud – teist korda oskaksime veel vingema simulatsiooni korraldada!
Projekti käigus tekkis juba mitmeid uusi ideid, mida teha sooviks! Noortegrupi liige Andra ütles lisaks: “Vahva on anda oma panus sedasorti projekti, millest ise põhikooli- ja gümnaasiumiaja jooksul puudust tundsin!” Kogemuse kõige väärtuslikum osa oli aga iga pisike moment, kui meie ise või mõni noor õppis midagi uut! Vahet pole, kas enda, poliitika või oma kaaslaste kohta.
Tänks, et lugesid! Noortegrupp Suzume ehk Andra, Laura, Eliise, Kristina ja Triine logivad välja, et aruannet kirjutama ja järelüritust planeerima minna. Sina aga mine järgmisesse taotlusvooru projekti kirjutama – me lubame, et sa ei kahetse!
Artikkel on taasavaldatud Euroopa Noored lehelt. Vaata originaali siit.