Noorte omaalgatus on noorte mõtetest alguse saanud ideede arendamine ja elluviimine noorte endi poolt. Noorte omaalgatus edendab sinus aktiivset eluhoiakut, suurendab teadlikkust töömaailma toimimisest ning arendab ettevõtlikkust.
Kuidas oma ideed ellu viia?
- Osale noortekeskuse tegevustes. Noortekeskus on koht, kus koostöös teiste noorte ja noorsootöötajaga saad? viia ellu oma ideed. Loe lisaks ka kogemuslugu Raul Tammega: noortekeskus on noore arenguks üks paremaid kohti.
- Osale kooli õpilasesinduse töös ja vii oma idee ellu.
- Kandideeri kohalikku noortevolikokku või osaluskogusse. Osaluskogus tegutsemine on hea viis saada kaasamõtlejaid, kellega koos oma ideed e3 lihtsat võimalust, kuidas kooliõpilasena oma ideid ellu viiallu viia. Loe ka kuidas aktiivne noor Kertu sai muuta noorte elu paremaks läbi noortevolikogu töö.
- Liitu sulle huvipakkuva noorteorganisatsiooniga ja anna oma ideedele jõudu! Loe lähemalt mis põhjustel liituda mõne noorteorganisatsiooni või osaluskoguga.
- Algata pöördumine rahvaalgatus.ee keskkonnas ja vii riigikogusse just need teemad, mis päriselt noori huvitavad!
- Kutsu ellu sotsiaalmeedia algatus! Sotsiaalmeedia on väga võimas vahend, et tekitada suuremat kõlapinda ja koguda toetust. Kui sul on teema, mida tahaksid tõstatada, võid üksi või koos mõttekaaslastega algatada oma kampaania – näiteks koguda raha hea eesmärgi elluviimiseks, kaasata vabatahtlikke, julgustada inimesi muutma mingeid harjumusi jne.
Omaalgatuslike projektide kavandamise ja elluviimise käigus omandad palju uusi kogemusi ja oskusi. Näiteks kasvatad julgust ühiskonnas kaasa rääkida ja muutusi ellu viia, õpid iseennast paremini tundma, arendad ettevõtlikkust, saad uusi kontakte ja sõprussidemeid. Samuti saad erinevaid õpikogemusi, mis tulevad kasuks igas elu valdkonnas.
Seeläbi:
- edeneb aktiivne ja ettevõtlik eluhoiak;
- suurenevad julgus ja sotsiaalsed oskused;
- kasvab panustamine kohaliku elu kujundamisesse;
- suureneb teadlikkus töömaailma toimimisest.
Suur osa noorte omaalgatustest on vabatahtlikud ettevõtmised (nt koolis, noortekeskuses, huvikoolis, osaluskogus), mis alati rahalist panust ei vaja. Siiski on ka mitmeid võimalusi oma algatusele rahastust taotleda läbi projektikonkursside.
Noortevaldkonnas pakutakse mitmeid projektivõimalusi oma ideede elluviimiseks.
Näiteks saad oma ideele kirjutada projekti:
- Eesti Noorteühenduste Liidu osaluse fond
- Erasmus+ noorte osalusprojekt
- Eesti avatud noortekeskuste ühenduse projektikonkursid jpt.
Tihti on selliste projektide puhul abiks noorsootöötaja, kelle roll on noorte juhendamine omaalgatusliku projekti elluviimisel ja saadud kogemuse mõtestamisel. Küsi nõu ja abi kindlasti oma kodukoha noorsootöötajalt!
Loe lisaks ka soovitusi noortele, kuidas kirjutada hea projekt, millele ka kindlasti rahastust saada
Samuti pakuvad rahalist toetust noortele ideede elluviimiseks kohalikud omavalitsused – uuri kindlasti lisa oma kohalikust omavalitsusest!
Projektikonkursside puhul tuleb silmas pidada, et need ei ole avatud aastaringselt, vaid tähtajaliselt. Seega, kui hetkel ühtegi avatud konkurssi pole, ära heida meelt!
Artikkel on koostatud Haridusportaali, Erasmus+ ja Euroopa Solidaarsuskorpuse agentuuri noorteprogrammide keskuse, Eesti Noorteühenduste Liidu materjalide põhjal.
Artikli kirjutas noorteinfoportaali Teeviit ekspert Liis Enson.