fbpx

Noore investori kõige parem sõber on aeg

Investeerimine ei pea olema keeruline, sellega alustamiseks ei ole vaja põhjalikke teadmisi, palju aega või isegi sügavat huvi teema vastu. Piisab soovist oma tuleviku ja raha üle ise kontrolli omada ning mõne lihtsa põhitõe järgimisest.

Finantstarkuse edendamine ja levitamine on Eestis viimastel aastatel tõelise hoo sisse saanud ning kättesaadavate materjalide ja info hulk kasvavad kiiresti. Siiski ei ole see veel ühtlane ning ka riiklikkusse õppekavasse ei ole rahatarkuse õpetamine veel jõudnud, kuigi ka sellel suunal töö käib. Ka kodust ei ole teinekord palju õppida kui põhiline jutt rahast seisneb tõdemuses, et raha on vähe ja kõik on nii kallis. Lapsevanemate enda teadmised ei ole head ja nii ei osata seda ka lastele edasi anda.

Hea uudis on see, et oma isikliku finantstarkuse arendamise ja jõukuse kasvatamise jaoks pole kunagi varem olnud nii häid võimalusi. Seda, et on võimalik ennast ka palgatöö kõrvalt, algustades väikeste summadega finantsvabaks rühkida, on tõestanud paljud eesti noored investorid ja mõjuisikud. Nagu sportimises on see kõige raskem hetk diivanilt ukseni jõudmine, saab investeerimises keerulisem tõke ületatud oma esimese investeeringuga.

Kuidas saavutada kontroll oma raha üle kui oled noor, palju raha veel ei teeni aga tahaks investeerida? Nooruses alustamisel on mitu imelist eelist. Kuid enne investeerima hakkamist võiks paar asja korda saada.

Kõige olulisem on lihtne harjumise tekitamine. Mida varem sa alustad seda kindlamini kinnistub eluviis osa oma sissetulekutest säästa ning sealt edasi ka investeerida. Võib väita, et ühest palgapäevast järgmiseni elavatel inimestel on peaaegu välistatud rahalise vabaduse saavutamine. Kui ei õnnestu just muljetavaldav pärandus või lotovõit saada. Kuna enamasti sissetulekute kasvades kasvavad samas tempos ka kulud, muutub inimene täielikult sõltuvaks oma igakuisest palgast isegi kui see aastatega pidevalt suureneb. Igas suuruses palk on võimalik edukalt kuu ajaga nulli kulutada, Ehk siis kõigepealt õpi säästma ja loo endale varupuhver millest katta ootamatuid kulutusi. Kui pead ka eelarvet oma tulude ja kuluda kohta siis seda parem – Excel näitab halastamatult kätte kohad mis vajaksid ümberkorraldamist.

Kui puhver on kasvanud piisavaks, et võid tunda ennast vabalt ka siis kui mõne kuu jooksul sissetulek puudub. Oled jõudnud juba paremasse kohta kui suurem osa eesti inimesi! Sealt edasi tasub üle vaadata oma kohustused. Kui nende hulgas leidub kõrge intressiga laene, võiks olla järgmine samm nende likvideerimine. Kõrge intressiga laenude alla kuuluvad erinevad tarbimislaenud ja krediitkaardid, kuid mitte kodulaenud ja pankade pakutavad autoliisingud.

Kui need kaks suurt sammu on tehtud, on aeg hakata mõtlema investeerimise peale. Nagu mainitud, on vara alustamisel mitmeid eeliseid.

Üks oluline eelis on aeg. Noorena investeerimist alustavatel inimestel on võimalus ka väheste teadmiste ja oskustega sõita kaasa maailma kõige edukama investeerimisstrateegiaga – pikaajaline, järjepidev (kuine või kvartaalne) säästmine ja investeerimine. Regulaarne pikaajaline investeerimine näiteks maailma suurimate ettevõtete aktsiate liikumist järgivat S&P500 indeksaktsiasse toob väga suure tõenäosusega parema tootluse kui turu ajastamise üritamine. Selleks ei pea omama palju aega, raha ega teadmisi. Väga lihtne on avada väärtpaberikonto, kanda sinna igast palgast (näiteks otsekorraldusega) raha ning panna käima automaatne investeerimine. Isegi igakuine 50-eurone panus aktsiaindeksisse (arvestades S&P500 ajaloolist keskmist aastatootlust 10,5%) on 7 aasta pärast väärt üle 6000 euro. Säästes iga kuu 100 eurot jõuab sama ajaga juba 12000 eurose portfellini, mis on võimalik näiteks paigutada oma kodu esmaseks sissemakseks.

Teine tore eelis noorena on see, et kogu tulevik on su enda kätes. Investeerimisel on üks väga oluline kõrvalharu – investeerimine iseendasse. See paneb aluse karjäärile, aga ka töö kõrvalt lisateenimise võimalustele ja seega pikas perspektiivis ka isiklikule jõukusele. Seda muidugi juhul kui teenitud raha mõistlikult kasutada. Oleme Eestis õnnelikud, et meil on praktiliselt kogu haridustee algkoolist doktorikraadini võimalik läbida tasuta kui vaid endal soovi ja jõudu on. Vähetähtis pole ka see, et finantsilises mõttes võimaldab see meie noortel astuda tööturule ilma suurte õppelaenudeta. Oma hariduse osav kanaliseerimine ja sellest parima väljavõtmine on üheks aluseks sissetulekute suurenemisele.

Kui oled suutnud omandada hariduse, sinu pangakontol on piisav summa ettenägematuteks kulutusteks, sul ei ole kõrge intressiga laene ja investeerid regulaarselt oma palgast aktsiatesse, oled juba saavutanud väga palju. Nüüd teeb aeg oma tööd ja liitintressi toel ning igakuiste sissemaksete arvel kasvatad edukalt oma varandust.

Kui investeerimise vastu tekib sügavam huvi, on loomulikult võimalusi veel palju rohkem. Investeerimisvaldkondi on väga palju alates kinnisvarast, aktsiatest, pensionifondidest kuni krüptovarade, väärismetallide ja veinideni. Tänapäeval saab peaaegu kõigis varaklassides alustada üsna väikeste summadega ja sellega oma varasid ning riske hajutada. Kui sissetulekud ja laenuvõime veel piisavad ei ole, et üürikorterite peale mõelda, on võimalik alustada kinnisvarafondidest. Kui huvi pakuvad investeeringud start-up’idesse, siis saab kätt proovida Funderbeamis.

Mõistma peaks, et igal varaklassil on oma riskid ning suurem risk ei tähenda kindlasti mitte garanteeritult suuremat tulu (näiteks üksikaktsiate või krüptovarade puhul) vaid ka väga suurt võimalust väärtuse languseks. Seega kõige riskantsematesse varaklassidesse võiks paigutada seda raha mida oled ka valmis kaotama ja mille graafikut jälgides öösel unetuid öid veetma ei pea.

Kui on teada, et raha on vaja kasutada 1-2 aasta jooksul, ei ole seda mõistlik paigutada riskantsetesse varadesse mille väärtus võib olla raha vajamise hetkel olla korralikus miinuses. Samas kui olla noor ja võtta pikaajaline vaade, on ka riskantsemad varad üsna hea valik.

Unetute ööde vastu aitab väga hästi ka läbimõeldud investeerimisstrateegia. See on põhimõtteliselt enda jaoks läbimõeldud analüüs millistesse varaklassidesse, kui suure riski ja proportsiooniga investeerida soovid. Strateegia võib olla väga lihtne ja sisaldada kasvõi ühte lauset: 60% indeksaktsiatesse, 30% kinnisvarafondi ja 10% krüptovarasse. See aitab hoida fookust ja liikuda järjepidevalt õigel kursil. Plaanid ja teesid võivad muidugi aja jooksul muuta ja täieneda, neid saab teadmiste ja huvi korral aina keerukamaks ja peenemaks timmida. Samas ei peaks suuri muudatusi emotsioonide najal ja turu kõikumisest heidutatuna ette võtma.

Kui oled noor, siis pea meeles oma suuri eeliseid – kõige suuremad investeerimisedu toetajad on aeg ja regulaarsus. Oluline on alustada ja pidevalt edasi minna.     

Artikkel on koostatud investor ja ettevõtja ning investeerimisplatvormi Grünfin asutaja  Triin Hertmann poolt

Skip to content