Linnapildis annavad taas tooni värsked tudengid, kes on silmitsi iseseisva elu võlude ja valudega. Ilma eelneva kogemuseta võibki käsi värisema hakata, kui allkirja ootab üüri- või tööleping.
Selleks et paremini orienteeruda üürikodu või ühiselamu valikus, mõista erinevate lepingute juriidilisi nüansse ja langetada rahatarku otsuseid, kutsus Kogumispäeviku taskuraadio külla MTÜ Eluks Valmis eestvedaja Eva Maria Hansoni, kelle missioon on toetada noorte edukust ja iseseisvust.
Üürikodu või ühiselamu, selles on küsimus!
Üks üürikodu suuremaid plusse on võimalus endale ise toanaabrit valida. See tagab turvatunde, sest ära jäävad ootamatused ja mure, kas uue korterikaaslasega klapitakse, jagatakse sarnaseid väärtusi ja rutiine. Kindlustundel on aga oma hind, sest enamasti on üürikodu kulud võrreldes ühiselamuga kõrgemad.
„Sõltuvalt ülikoolist on ühiselamu üürihinnad peaaegu kaks korda odavamad kui näiteks Tartu kesklinnas asuval üürikorteril,“ sõnas Eva Maria Hanson. Ta tõi ka välja asjaolu, et üürikoju kiputakse ostma kõiksugu nipet-näpet, nii et lõpuks kulub nende peale ootamatult palju. „Ühika puhul seda ei juhtu, sest seal pole lisaasjade jaoks lihtsalt ruumi.“
Taskuhäälingu episoodis mainiti veel kaht suuremat ühiselamu eelist: uusi tutvusi ja tänu soodsale asukohale transpordikuludelt kokkuhoidmist.
Kuigi kodus elamine võib piiravana tunduda, soovitas Hanson seda võimalusel siiski eelistada. Rahaline sääst ja tulevikuks tugevama hüppelaua ehitamine on seda väärt.
Peamised nõuanded üürilepingu sõlmimiseks
- Mõtle läbi, kas sul on valitud eluaseme üürimiseks ikka rahalised vahendid olemas. Arvesta kindlasti ka olukorraga, kui sissetulek peaks ootamatult vähenema.
- Loe leping hoolikalt läbi, sest probleemi korral võetakse just see dokument aluseks. Näiteks peab üürileping kindlasti sisaldama aadressi, osapoolte vastutust ning üürisummat, selle tasumise kuupäeva ja viisi.
- Fikseeri, mis seisus sulle eluase üle antakse (tee näiteks korterist pilte).
Ära pelga tööandjaga suhelda
Teine verstapost, millega kaasneb suur vastutus, on tööellu astumine. Sageli tundub lisaraha teenimine nii ahvatlev, et tingimuste ja oma õigustega tutvumiseks ei võeta aega. Et tunneksid end töövestlusel kindlalt, tee endale eelevalt selgeks:
- Erinevad lepinguliigid. Nii töölepingul, käsunduslepingul kui ka töövõtulepingul on oma plussid ja miinused. Peamised erinevused puudutavad puhkusekompensatsiooni ja haiguslehe võtmist, aga ka muud. Küsi julgelt sellist lepingformaati, mida eelistad.
- Tööohutusreeglid. Küsi tööandjalt vajadusel lisainfot. Näiteks on töötajal õigus töö tegemist soodustavatele töövahenditele, puhkepausidele õhutatud ruumis jne.
Grete Koho Swedbanki Rahaasjade Teabekeskusest lisas, et täistööajaga töötades ja samal ajal ülikoolis õppides peab tööandja tagama 20 tasustatud õppepuhkuse päeva. Lõputöö kirjutamise perioodil lisandub veel 15 tasustatud õppepuhkuse päeva. Kuigi iseseisev elu on ihaldusväärne, tasub enne töömaailma sukeldumist võtta maksimum reisimisest, enda oskuste ja teadmiste arendamisest ja tutvusringkonna laiendamisest, sest töö ei jookse kunagi eest ära.
Kuula Kogumispäeviku taskuhäälingu 90. episoodi „Kuidas alustada iseseisvat elu?“ siit. Eesti suurimast rahatarkuse kogukonnast Kogumispäevik leiab erinevaid nippe, kuidas enda ja oma pere rahalist heaolu parandada.
Artikli autor Grete Koho, Swedbanki Rahaasjade Teabekeskus.
Foto: Vasakul: Grete Koho (Swedbanki Rahaasjade Teabekeskuse spetsialist) ja Eva Maria Hanson (MTÜ Eluks Valmis tegevjuht)
Foto autor: Jan Henrik Pärnik