Ühinenud Rahvaste Organisatsioon (ÜRO) on 193 riiki ühendav rahvusvaheline organisatsioon, mille alguskuupäevaks võib lugeda 24. oktoobrit 1945, mil jõustus ÜRO põhikiri. ÜRO laia tegevusvaldkonda kuuluvad rahu-, julgeoleku-, arengu- ja inimõigusküsimused. Eesti ühines ÜROga 17. septembril 1991.
ÜRO asutati asendamaks Esimese maailmasõja järel loodud Rahvasteliitu (League of Nations), mis ei olnud suutnud täita talle pandud lootusi rahvusvahelise rahu ja julgeoleku säilitamisel ega edukalt kaasata kõiki rahvusvahelisi suurvõime.
ÜRO eesmärgid vastavalt põhikirjale:
- Rahvusvahelise rahu ja julgeoleku tagamine;
- riikidevaheliste sõbralike suhete arendamine;
- rahvusvahelise koostöö saavutamine rahvusvaheliste majandus-, sotsiaal-, kultuuriliste ja humanitaarprobleemide lahendamisel ning inimõiguste järgimise edendamine maailmas.
Põhimõtted, millest ÜRO oma tegevuses lähtub:
- kõik ÜRO liikmesriigid on võrdsed;
- liikmesriigid järgivad endale põhikirjas võetud kohustusi;
- liikmesriigid lahendavad rahvusvahelised vaidlusküsimused rahumeelsete vahenditega;
- liikmesriigid hoiduvad jõuga ähvardamisest või jõu kasutamisest teiste riikide territoriaalse terviklikkuse või poliitilise iseseisvuse vastu;
- liikmesriigid abistavad ÜROd tema põhikirjast lähtuvas tegevuses;
- ÜRO tagab, et organisatsiooni mitte kuuluvad riigid järgivad loetletud põhimõtteid niivõrd, kui see osutub vajalikuks rahvusvahelise rahu ja julgeoleku tagamiseks;
- ÜRO ei tohi sekkuda riikide pädevusse kuuluvatesse küsimustesse, välja arvatud ÜRO põhikirja artikli 7 raames vastu võetud meetmete puhul.
Vaata lisaks:
Artikli allikas veebileht: https://vm.ee/et/tegevused-eesmargid/uhinenud-rahvaste-organisatsioon-uro
Loe ja uuri lisaks:
- Oluline info: olukord Ukrainas
- Mis on Kaitseliit?
- Mis on Kaitsevägi?
- Mis on Euroopa Liit?
- Mis on NATO?
—