fbpx

Mis on trollimine?

Trollimine on ebaviisakas ja viha õhutav tegevus internetis. Isik kes trollib on anonüümne ja kasutab varikontot. Troll postitab ja kommenteerib selleks, et teha teistele haiget, solvata ja tekitada emotsionaalset kahju.

Trollimise taga on alati inimene ja seda ei tohi ajada segamini bot’ide ehk robotitega.  Teisisõnu jagab troll valeinfot ja -fakte kommenteerides ning postitades (sotsiaalmeedias, e-mailis, foorumis) ja jääb ise selle juures anonüümseks.

Trolli peamine eesmärk on ajada teised inimesed segadusse, õhutada viha ja vaenu, solvata ja teha haiget. Samuti kasutatakse väga emotsionaalseid väljendeid ja ülepaisutatud olukorra kirjeldust. Troll ei hooli oma tegude tagajärjest ja temalt ei tasu oodata vabandusi või elementaarset viisakust. 

Tänapäeval internetis levivat trollimist seostatakse Venemaa infosõjaga, seda on paljastanud mitmed uurimused. Nii öelda “kuulsaks” on saanud ka Venemaal Peterburis asuv „trollifarm“, mille endiste töötajatega tehtud intervjuud annavad selge ülevaate vabriku „toodangust“.

Trollimise negatiivne efekt peitub tõsiasjas, et trollimine sünnitab trollimist, mis tähendab, et olles internetikeskkonnas koos viha külvavate trollidega, muutub ka tavakülastajate suhtlus oluliselt raevukamaks ning kontrollimatumaks, muutes nad omamoodi uuteks trollideks.

Pole kahtlust, et trollimine muudab internetikeskkonda halvemaks. See ühelt poolt võimendab negatiivseid teemasid, teisalt aga vaigistab ja sunnib peituma normaalseid internetikasutajaid.

Vaata ETV Jupiteri meediapädevuse õppevideot: Botid ja Trollid.

Artikli toimetas noorteinfoportaal Teeviit ekspert Kadri Koort-Kauniste.

Skip to content