Ökoloogiline jalajälg on lihtsamalt öeldes inimeste mõju maakera ökosüsteemile ja maakera võimele taastuda igapäevasest tarbimisest ning tootmisest, mida teevad nii inimesed kui ettevõtted. Jalajälg arvutatakse välja teatud indikaatorite järgi ja see võimaldab planeerida tegevusi keskkonna hoidmiseks.
Selleks, et liikuda jätkusuutlikuma elu poole, ei tohiks inimeste tarbimine ületada maakera taastootmisvõimet. Ökoloogilist jalajälge mõjutab see, kuidas me tarbimine maavarasid, mis transpordivahendeid kasutatakse, mida süüakse jne. Tekib vajadus säästvama eluviisi järele ja oluline on tarbimise vähendamine. Kas teadsid näiteks, et meie planeedil kulub aasta ja kaheksa kuud, et taastada aasta jooksul tarbitud varad?
Eesti inimese ökoloogiline jalajälg ületab keskmise eurooplase jalajälge. Peamiselt on see tingitud põlevkivi kasutamisest. Samas on oluline märkida, et meie jalajälg on inimese kohta suurem, sest pindala kohta on üsna vähe inimesi.
Kokkuhoid algab sinust ja seega oleme kirja pannud mõned punktid, kuidas saad sina omalt poolt kaasa aidata ökoloogilise jalajälje vähendamisele:
- Sorteeri prügi
- Vali roheline energia
- Kasuta elektrit säästlikult
- Väldi autoga sõitmist
- Vähenda pakendite kasutamist
- Söö vähem liha- ja piimatooteid
- Kasuta korduvkasutatavaid ostukotte
- Taaskasuta
Allikas: Keskkonnagentuuri veebileht “Kuidas vähendada oma ökoloogilist jalajälge”
Allikas: Make it netural veebileht “Mis on ökoloogiline jalajälg?”
Allikas: ÕPIQ veebileht “Ökoloogiline jalajälg“
Artikli koostas noorteinfoportaal Teeviit vabatahtlik Eliis Jõgioja.