Netiketi sõna võib kõige lihtsamini seletada kui interneti etikett ehk need on reeglid, millest iga interneti kasutaja peaks kinni pidama — sellega austate te teisi kasutajaid. Netiketi asemel kasutatakse tihti ka väljendit digitaalne käitumine.
Küberhügieen on käitumiste ja võtete jada, mille abil arvutite kasutajad tagavad süsteemide toimimise ning parandavad turvalisust. Selle tegevusega ennetatakse levinumaid riske.
Netiketi peamised reeglid on:
- Olge kena ja viisakas.
- Oma kirjutise lõppu lisage oma täisnimi ja elektronposti aadress.
- Olge ettevaatlik autorikaitse seadusega kaitstud materjalide kasutamise ja tsiteerimisega.
- Ärge kirjutage tervet lauset, veel enam tervet tekstilõiku, suurtähtedega – arvutivõrgus samastatakse selline teguviis karjumisega tavalisel suhtlemisel.
- Ärge saatke tühja Subject-reaga kirju. Et kirjade tulvas oleks võimalik orienteeruda, kirjutage Subject-reale mille kohta kiri käib.
- Võrgus levivad aeg-ajalt nn ahelkirjad, s.t. kirjad, kus palutakse see kiri kõigile oma sõpradele-tuttavatele edasi saata. Nendes kirjades räägitakse tavaliselt mingist arvutiviirusest, heast rahateenimise võimalusest ja muust taolisest. Selliste kirjade edasi saatmisega tuleb olla väga ettevaatlik, sest kui kõik, kes selle kirja said, selle omakorda edasi saadavad, võivad sideliinid ja mõned keskarvutid lihtsalt ummistuda.
Netihügieeni peamised reeglid on:
- Vali turvalised paroolid. Parool peaks olema vähemalt 8 märki pikk. Kasutatud on nii suur- kui ka väiketähti. Paroolis on vähemalt üks number ja üks sümbol.
- Uuenda pidevalt tarkvara, sest tarkvara uuendades parandatakse ka turvaaugud.
- Jälgi mida ning miks sa midagi alla laed. Suurte ning tundmatute failidega võivad olla kaasas ka viirused.
- Eelista kahekordset autentimist.
- Sotsiaalmeedias ära jaga privaatseid andmeid ning sea privaatsussätted sobivaks. Jälgi, mida ja kuhu sa postitad.
Vaata ka netihügieeni kohta:
Allikas: Netikett ehk võrguetikett
Allikas: Milline on hea salasõna?
Allikas: Solve the Tomorrow videoloengud
Kaanepilt: Unspash
Artikli toimetas noorteinfoportaal Teeviit vabatahtlik Mariliis Lulla.