Välismaal töötamine toob endaga kaasa mitmeid eeliseid: laiema silmaringi, uued teadmised, kõrgema palga ning võimaluse leida huvitav töökoht ka Eestisse naastes. Kuid enne, kui astud selle sammu, tasub olla ettevaatlik ja teadlik võimalikest ohtudest.
Töövahendusfirmad – mida peaksid teadma?
Välismaale tööle minnes kasutatakse sageli töövahendusfirmade abi. Kas tead, et tööturuteenuste ja -toetuste seaduse järgi ei tohi töövahendusfirma sinult tasu nõuda? See tähendab, et kui pöördud töö leidmiseks vahendusfirma poole, ei tohiks nad töökoha vahendamise eest sinult raha küsida.
Küll aga võivad nad nõuda tasu teatud kulutuste katteks, nagu lennupiletid või viisa. Nende kulutuste puhul peab firma suutma esitada dokumenteeritud tõendid. Töö vahendamise eest ei ole neil aga lubatud raha küsida.
Oluline on ka teada, et kõik Eestist tööd vahendavad ettevõtted peavad olema registreeritud majandustegevuse registris. Selleks, et olla kindel, et tegemist on legaalselt tegutseva tööandjaga, tasub alati kontrollida, kas ettevõttel on registreering. Artikli lõpus leiad lingi, mis juhatab sind õigesse kohta.
Töö algab töölepinguga
Ilmselt oled juba teadlik, et töö alustamiseks tuleb sõlmida tööleping. Kui sul on plaanis välismaale tööle minna ning kasutad töövahendusfirma abi, siis tõenäoliselt sõlmitakse sinuga leping. Enne lepingu allkirjastamist on väga tähtis sellega põhjalikult tutvuda. Tuleks kontrollida, kui palju vastutust võtab endale töövahendusfirma ning millised õigused ja kohustused on sinul kui tööotsijal.
Töölepingu puhul pea meeles:
- Loe leping alati põhjalikult läbi enne allkirjastamist.
- Uuri, milliseid kohustusi võtab enda kanda töövahendusfirma.
- Veendu, millised on sinu õigused ja kohustused tööotsijana.
Väldi lepinguid, kus töövahendusfirma ei võta endale ühtegi kohustust. Sellisel juhul võib hilisemate probleemide korral olla lepingut raske vaidlustada. Samuti tuleks hoiduda lepingutest, kus töövahendustasu peidetakse erinevate teenuste (nt tõlketöö, konsultatsioon) alla, mida tegelikult ei pakuta.
Leping peab vastama sisule
Kui lepingus on kirjas, et saad koolituse, peab tööandja selle ka pakkuma. Kui on kirjas CV tõlkimine, siis on sul õigus saada oma CV tõlge. Ära lase end petta pakkumistega, kus töövahenduse eest tasub väidetavalt keegi tuttav või sugulane – selliseid „sponsorlepinguid” tuleks vältida.
Kui teed töövahendusfirmale makseid, küsi kindlasti kviitungit. Ainult ametlik dokument võimaldab sul oma õigusi hiljem kaitsta.
Vaata lisaks:
Et vältida pettusi, tutvu õpetlike lugudega: Meil kõigil on 1ELU.
Registreeritud töövahendusfirmade nimekirja leiad majandustegevuse registrist.
Artikli toimetas noorteinfoportaal Teeviit ekspert Elizaveta Cheremisina.
Kaanepilt: Getty Images, Unsplash+