fbpx

Meeste kondoom, naiste kondoom ja turvakile – mis need on?

Seksuaalses tegevuses, olgu see vaginaalne (tupeseks), anaalne (pärakuseks) või oraalne (suuseks) tuleks alati kasutada kaitsevahendit! Kaitsevahend kaitseb nii raseduse tekkimise kui ka seksuaalsel teel levivate haiguste eest.

Meeste kondoom asetatakse peenisele, naiste kondoom asetatakse naisele tuppe ning turvakilet kasutatakse oraalses seksis ning see asetatakse häbemele või pärakule. Miks neid on vaja kasutada? Ikka selleks on hoida enda ja teiste tervist. Ära unusta, et rasestumisvastased pillid ei kaitse sugulisel teel levivate haiguste eest!

Kondoomi kasutamine on enamlevinud, vähem levinud on naiste kondoom ning turvakile kasutamine. Kindlasti tuleb enda tervist hoida nii vanemate kui ka uuemate partneritega ning laused “kondoom on ebameeldiv” või “sa ju tunned mind küll, mul ei ole haigusi” ei tohi lasta sul enda põhimõtteid kõigutada. Loe rohkem kondoomi kasutamisest ja sel teemal rääkimisest HIV.ee veebilehelt siin.

Kondoom asetatakse kõvale peenisele. Kindlasti on oluline valida õige suurus ning ära hoia kondoomi rahakotivahel või püksitaskus – see võib saada vigastusi ning puruneda vahekorra ajal. Loe rohkem selle kohta siin.

Naistekondoomi saab naine ise endale tuppe paigutada enne vahekorda. Selle suurus on ca 17 cm ja see on nii öelda kotike, mis on tehtud õhukesest materjalist.  Nagu ka tavaline kondoom, on ka naiste kondoom mõeldud ühekordseks kasutamiseks. Juhend naistekondoomi kaustamiseks on siin (lk 7). Loe selle kohta rohkem siin.

Turvakile kaitseb sind oraalse seksi ajal. Turvakile saab soetada apteegist ning seda saab valmistada ka vajadusel ise kodus kondoomist, kummikindlast või tugevast toidukilest. Loe selle kohta lähemalt siin.

Kokkuvõtvalt. Kaitsevahendite kasutamine on täiesti tavapärane ja loomulik elu osa, et kaitsta iseend ja teisi sugulisel teel levivate haiguste eest ning vältida soovimatu raseduse tekkimist. Kui satud olukorda, kus partner ei soovi või ei taha kasutada kaitsevahendeid, kuid Sina tahad ja pead seda oluliseks, on targem selline seksuaalakt ära jätta.

Allikas: HIV.ee veebileht

Artikli koostas noorteinfoportaal Teeviit noorteinfo ekspert Kadri Koort. 

Skip to content