fbpx

Maria Rahamägi: luues koos seda maailma, kus elame, saab see palju enam meie endi nägu

Maria Rahamägi on Edumuse juht ja asutaja. Lisaks on ta vedanud mitmete algatuste, näiteks EdTech Estonia, „Igale koolilapsele arvuti“ ja Shkola Nadii sündi. Uurisime Marialt ettevõtlikkuse, loovuse ja tema kogemuste kohta selles vallas.

Mis on teie jaoks ettevõtlikkus? Miks see on oluline?

Ettevõtlikkus tähendab minu jaoks millegi ette võtmist ja ärategemist. Eesti keeles on natukene naljakas, et sõnad ettevõtlus ja ettevõtlikkus on väga lähedalt seotud. Selleks aga, et olla ettevõtlik, ei pea tingimata alustama oma ettevõtet, ettevõtte loomine on administratiivne tegevus, mis iseenesest väärtust ei loo.

Ma leian, et iga noor ja miks mitte ka täiskasvanu peaks vaatama elu just sellise pilguga, et mida saaks tema ette võtta selleks, et elu – kas siis tema elu või üldiselt elu tema ümber – läheks paremaks. Niimoodi, luues koos seda maailma, kus elame, saab see palju enam meie endi nägu ning seeläbi ka meile parem.

Nüüdseks on Edumus tegutsenud juba neli aastat. Mida on need aastad teile õpetanud, kuidas teid arendanud?

Ma ütleks, et peamine asi, mida Edumusega toimetamine on mulle õpetanud, on vastupidavus. 

Lisaks olen õppinud enam õppima ja delegeerima ning oma tööd väga efektiivseks tegema. Päris kindlasti ei saa väita, et nendes asjades olen super hea, see skaala ja teekond on palju pikemad, kui võib-olla oleks osanud arvata.

Olen samuti omal nahal kogenud ja veendunud, et algaja naiivsus on mõnikord vägagi positiivne. Kui seda ei oleks olnud ja ma oleks kohe ette teadnud, et mingid kohad saavad olema nii rasked ja nii suured väljakutsed, siis võib-olla ma polekski seda teed alustanud.

Kuidas tulete toime keerulisemate aegade ja väljakutsetega?

Keerulisematel hetkedel võtan üks päev või isegi üks tund korraga, üritan sellest midagi kasulikku teha ja nii saavad raskused ületatud. Selline lühike perspektiiv on aidanud üle saada raskematest momentidest. Aga teisalt on pikk perspektiiv see, mis mind pikaajaliselt motiveerib ja on nagu Põhjatäht minu teel ja aitab ikka edasi sammuda.

Kuigi tuleb ette ootamatuid takistusi, siis enam tuleb ette ikka õnnestumisi ja uusi põnevaid võimalusi. Start-up’ide maailmas lihtsalt liigub kõik justkui gaas põhjas, mistõttu õnnestumised on väga suured, aga läbikukkumised on samuti väga valusad. Niisiis ma näengi, et see valdkond õpetab enim just vastupidavust.

Kuidas loovus on teil aidanud jõuda sinna, kus praegu olete?

Ma näen, et loovus on mänginud väga suurt rolli minu elus ja töös. Kuigi ma ise ei näe ennast väga loova inimesena, siis kui ma räägin teistega, eriti mõnest konservatiivsemast valdkonnast, siis ma saan aru, et ma vist olen seal loovam kui mõni teine.

Minu hinnangul on mu loovust aidanud kasvatada just lai silmaring eri valdkondades. Lisaks olen ka päris palju raamatuid lugenud, vaadanud YouTube’ist väga harivaid videoid ja kuulanud podcast’e. Need teadmised aitavad mul luua valdkondade vahel paralleele ja neid rakendada, näiteks võiks sõidujagamisäppides, nagu Boltis, toimivat efektiivsust hariduses rakendada ja voilà – Edumus School.

Teie südameasjaks võib pidada haridussüsteemi arendamist ja õppijakesksemaks muutmist. Mis motiveerib teid tegutsema ja olema ettevõtlik?

Haridussüsteem ei ole arenenud teiste valdkondadega päris samas tempos, niisiis on väga palju potentsiaali muutuda efektiivsemaks, õppijakesksemaks, õpetajatele meeldivamaks töökeskkonnaks – ja seda kõike korraga.

Teiselt poolt, vaadates tänast ühiskonda, näen ma kiiret vajadust juba neid muutusi ellu viia. Meie ühiskond on vananev ja samas väga mitmekesiste vajadustega tuleviku tööjõule. Standardiseeritud haridussüsteem ei vasta nendele vajadustele ega õppijate ootustele.

Näen, et oleme tänase haridussüsteemi eluea lõppu jõudnud ja niisiis on see meie võimalus luua uut süsteemi, mis vastab rohkem kõigi osapoolte ootustele ja vajadustele.

Millised oleksid teie nõuanded ettevõtlikule noorele või noorele, kes tahab olla ettevõtlikum, aga pole kindel, kust oma ideede realiseerimist alustada?

Noortele ma soovitaks kõige rohkem lihtsalt katsetada erinevaid võimalusi. Minge vabatahtlikuks, osalege noortevahetustes ja käige praktikatel. Kui kahtled, kas minna või mitte, siis kindlalt mine. See on see aeg, mida sa kunagi tagasi ei saa, aga need kogemused ja teadmised jäävad. Laia silmaringi põhjal saavad tekkida väga huvitavad uued ideed ja lahendused ning sealt võib tulla välja sinu järgmine võimalus või miks mitte pikaajalisem karjäär.

Uute kogemuste ja teadmiste arendamist saab alustada juba koolis valikainetega, mis on suurepärane võimalus avardada oma silmaringi ja saada baasteadmised erinevatest valdkondadest. Edumus Schoolis oli sügisel pakkumisel juba 40 erinevat teemat ning jaanuaris on neid veelgi rohkem. Läbi kogemuste õppimine on palju mõjusam kui koolis teooria kuulamine või lugemine.

Mis või kes teid inspireerib?

Ma ütleks, et mind inspireerivad teised inimesed. Mulle meeldib näha, kuidas nad õnnestuvad, kuidas nad teevad midagi, mida nad muidu ei oleks teinud, ja rikastavad enda ja teiste elu. Edumus on igatpidi olnud õppimise ja õppiv organisatsioon, seda nii õpetajate, õpilaste kui ka meie endi kontekstis. Ja ma näen, et selline suurema potentsiaali realiseerimine ja see meeletu võimalus, mis meil täna maailma kontekstis on, ongi see, mis mind kõige rohkem inspireerib.

Intervjuu tegi noorteinfoportaali Teeviit vabatahtlik Laura-Liisa Tõldsepp 

Intervjuu on avaldatud aastal 2022.

Skip to content