Muuda noortega töötamine oma karjääriks – õpi noorsootööd!

Kui sind huvitab noortega töötamine ja soovid kujundada tulevikku, siis noorsootöö eriala õppimine on suurepärane valik! Eestis saab noorsootööd õppida Tallinna Ülikoolis, Tartu Ülikooli Narva Kolledžis ja Viljandi Kultuuriakadeemias – igal õppeasutusel on oma lähenemine ja võimalused.

Tallinna Ülikool ja Narva Kolledž pakuvad põhjalikku ettevalmistust noorsootöötaja ametiks, sealjuures Tallinna Ülikoolis on võimalik jätkata ka magistriõppes, et spetsialiseeruda noorsootöö korraldusele. Viljandi Kultuuriakadeemia ühendab noorsootöö kogukonnahariduse ja huvitegevusega, pakkudes eraldi suundi rakendusteatri või seikluskasvatuse vallas.

🎓 Tallinna Ülikool – Haridusteaduste instituut

  • Noorsootöö: rakenduskõrgharidus (võrdsustatud BA tasemega)

Eriala lõpetajal on professionaalne ettevalmistus, oskused ja teadmised noorsootöö tegevuste korraldamiseks ning tööks noorsootöötajana. Lõpetaja saab asuda tööle näiteks noortekeskusesse, kooli, noorteorganisatsiooni või mujale, mis tegeleb noortega või korraldab noortele tegevusi. Lõpetaja saab koos lõputunnistusega ka noorsootöötaja kutsestandardi kutse tasemel 6 (tähtajatu, ei pea uuesti taotlema). Õpe kestab 3-4 aastat.

Õppimise ajal tuleb läbida 5 praktikat 🛠️: vaatluspraktika (tudeng tutvub noorsootöötaja tööga, ülesannetega ja rollidega), laagripraktika, kohaliku omavalitsuse praktika, noortegrupi juhendamise praktika, valik praktika (tudeng valib ise teema/ koha). 

Rohkem infot eriala kohta, kandideerimine  ja lõpetajate kogemuslood on siin.

  • Noorsootöö korraldus – magistriõpe (MA)

Eriala lõpetajal omandab teadmised ja oskused noortevaldkonna ning noorsootöö arendamiseks nii kohalikul kui riiklikul tasandil. Lõpetaja saab asuda tööle näiteks noortekeskuse juhi, noorsootöö spetsialisti või mistahes juhtiva iseloomuga tööle, mille eesmärk on arendustegevuste planeerimine ja elluviimine. Lõpetaja saab koos lõputunnistusega ka noorsootöötaja kutsestandardis noorsootööjuht kutse tasemel 7 (tähtajatu, ei pea uuesti taotlema). Õpe kestab 2 aastat.

Õppimise ajal tuleb läbida 1 praktika 🛠️, mille raames saab tudeng praktiseerida oskusi, mis on vajalikud noorsootööga seotud teenuste, programmide, uuringute ja muude tegevuse arendamise ning elluviimisega  (tudeng valib ise teema/ koha). 

Rohkem infot eriala kohta ja lõpetajate kogemuslood on siin.

🎓 Tartu Ülikooli Narva Kolledž – Noorsootöö osakond

  • Noorsootöö eriala – bakalaureuseõpe (BA)

Eriala lõpetajal on professionaalne ettevalmistus, oskused ja teadmised noorsootöö tegevuste korraldamiseks ning tööks noorsootöötajana. Lõpetaja saab asuda tööle näiteks noortekeskusesse, kooli, noorteorganisatsiooni või mujale, mis tegeleb noortega või korraldab noortele tegevusi. Lõpetaja saab koos lõputunnistusega ka noorsootöötaja kutsestandardi kutse tasemel 6 (tähtajatu, ei pea uuesti taotlema). Õpe kestab 3 aastat.

Õppimise ajal tuleb läbida 1 praktika 🛠️, mille raames saab tudeng rakendada omandatud teadmisi noortevaldkonna analüüsimiseks ja kogemuste saamiseks. Praktika toimub tudengi valikul, kas vastavalt praktikagraafikule terve praktika maht korraga või õppe jooksul ja õppetöö ajal või osaledes rahvusvahelises õppe- ja/või projektitöös, vabatahtlikus töös.

Rohkem infot eriala kohta, kandideerimine  ja lõpetajate kogemuslood on siin.

🎓 Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia – Humanitaarteaduste ja kunstide valdkond

  • Kogukonnaharidus ja huvitegevus – rakenduskõrgharidus (võrdsustatud BA tasemega)

Eriala lõpetaja omandab üldkultuurilised ja pedagoogilised oskused ning  laiapõhjalised teadmised tööks noorte ja kogukondadega. Õppekaval on kaks spetsialiseerumisvõimalust, kas rakendusteatri või mängude ja seikluskasvatuse suund. Lõpetaja saab asuda tööle näiteks noorsootöötajana, huvijuhina, huviringi juhendajana, noortejuhina või muuks spetsialistiks, mis tegeleb noortega või korraldab noortele tegevusi. Lõpetaja saab koos lõputunnistusega ka noorsootöötaja kutsestandardi kutse tasemel 6 (tähtajatu, ei pea uuesti taotlema). Õpe kestab 4 aastat.

Õppimise ajal tuleb läbida 5-8 praktikat 🛠️: ettevõtja baaskursuse praktika, huvijuhi ja noorsootöö praktika, kogukonnapraktika, juhendamispraktika, laagripraktika ja vastavalt valitud suunale kas rakendusteatri praktika või elamuspedagoogika praktika, loodushariduse praktika ja seikluskasvatuse praktika. 

Rohkem infot eriala kohta on siin.

Ükskõik millise ülikooli valid, saad praktilised kogemused ja kindla kutsetunnistuse, mis avab ukse põnevatele ja tähendusrikastele töökohtadele. Kui tahad noorte arengut toetada ja nende maailmas positiivseid muutusi luua, astu esimene samm ja uuri lähemalt – noorsootöö ootab sind!

Allikas: Tallinna Ülikooli veebilehe alamleht “Noorsootöö
Allikas: Tallinna Ülikooli veebilehe alamleht “Noorsootöö korraldus
Allikas: Tartu Ülikooli Narva Kolledži veebilehe alamleht “Noorsootöö
Allikas: Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia veebilehe alamleht “Kogukonnaharidus ja huvitegevus
Allikas: Eesti Noorsootöötajate Kogu veebilehe alamleht “Noorsootöötaja kutse
Pilt: Unsplash+ (Getty Images)

Autor: Anette-Clarissa Juht, Tallinna Ülikooli noorsootöö eriala 2. kursuse tudeng 
Toimetas: Noorteinfoportaal Teeviit ekspert Kadri Koort-Kauniste

 

Artikli koostas Helerin Leemets. 

Kaanepilt: Brooke Cagle (Unsplash)

Skip to content