fbpx

Kuidas tulla toime eksamistressiga?

Eksamiteks valmistumine võib olla stressirohke, kuid mõned asjad võivad aidata. On mitmeid asjus, mida saab teha ja ka tugiteenuseid, mille poole saab pöörduda, et aidata sul eksamipinget maandada.

Keskendu sellele, mida saad kontrollida

Võimalik, et oled mures selle pärast, kuidas sel aastal eksamid välja näevad või millised küsimused paberitele tulevad. Ebakindluse ajal on loomulik, et mõtleme või muretseme selle üle, mis võib tulevikus juhtuda. Paljudele meist ei pruugi see olla kasulik, kuna muretseme millegi pärast, mida me ei saa mõjutada ega kontrollida.

Eksamite puhul keskendu sellele, mida tead ja mida saad kontrollida ning proovi seda teavet kasutades oma eksamiteks valmistuda. Kuigi see pole lihtne ülesanne, on see produktiivsem viis hoida oma meelt õigel kursil ja olla motiveeritud. Koonda enda jaoks eksami kohta nii palju infot kui võimalik. Näiteks kui kaua aega on sul eksami sooritamiseks, mis formaadis küsimused tulevad (kas valikvastused või pead pikemat teksti kirjutama), kas lahendada tuleb kõik ülesanded või saad valida, milliseid lahendad. Kõik vajaliku info peaksid saama oma õpetaja käest. 

Proovi luua rutiin ja õppimisruum

Õppimisrutiini järgimine on kasulik viis õigel teel püsimiseks. Koosta õppekava koos ajavahemikega, et keskenduda erinevatele ainetele ja planeerida regulaarseid vaheaegu. See võib aidata stressiga toime tulla, kuna tead, et sul on igale õpitavale ainele antud ajakava. Proovi oma päeva korraldada nii, et suurem osa kõigist tegevustest saaks tehtud varakult, et saaksid õhtusel ajal taastuda.

Kui koostad esimest korda õppimise ajakava, pea meeles, et see ei pea olema täiuslik. Vaata iga päev oma ajakava üle, et näha, mis toimis hästi ja kus sa ei olnud nii produktiivne, kui arvasid, et võiksid olla. Tee vajalikud muudatused, et järgmise päeva ajakava enda jaoks tõhusamaks muuta.

Kui sul on kodus koht, kuhu saad oma õpperuumi teha, võib see toetada õppimist. Uuringud on näidanud, et kui õpime keskkonnas, mis sarnaneb sellega, kus sa oma eksameid teed, võib see aidata meil teavet meelde jätta. Kui võimalik, proovi õppida kuskil, kus on vähe müra või segajaid ja eemal kohast, kus tavaliselt lõõgastuksite.

Loe lisaks kuidas stressivabalt õppida.

Harjuta eksamitingimustes

Mida rohkem suudad end eksamiseisundisse seada, seda väiksemat survet sa eksami ajal tunned. Üks võimalus seda harjutada on anda endale teatud ajavahemik eksami näidisküsimuste täitmiseks. Märkmetega saab seda teha juba esimesel korral, kuid aja jooksul tasub need ära võtta. See võimaldab sul saada aimu, milline saab olema tegelik eksam.

Küsi abi neilt, kellega koos elad

Eksamiteks valmistudes on võimalik, et veedad rohkem aega kodus. Samade inimestega pikka aega koos aja veetmine võib olla keeruline, eriti õppimise ajal. Proovi oma perele selgitada, kui oluline on sinu jaoks vaikne ruum ilma segajateta. Küsi, kas nad saavad aidata teil luua õpperuumi teistest majaelanikest eemal. Nendel aegadel peame võib-olla olema loomingulised selle osas, kuidas või kus õpime – isegi kui see tähendab omatehtud töölaua seadistamist.

Kui tunned, et kodus õppimine ei edene, siis proovi keskkonna vahetust. Mine õppima näiteks raamatukokku või kooli. 

Tee pause

Kui tunneme end eksamite pärast stressis või ärevuses, võime mõnikord olla liiga keskendunud sellele, kui palju aega istume ja õpime laua taga. Olenemata sellest, kui motiveeritud me oleme, ei suuda me lõpmatuseni keskenduda ja teavet vastu võtta.

See on täiesti normaalne, kui sinu tähelepanu hakkab pärast mõnda aega õppimist hajuma. Regulaarsed pausid on meie jaoks üliolulised, et saaksime uut teavet töödelda ja meelde jätta. Kui teed pausi, eemaldu õpitavast ruumist nii palju kui võimalik, et tunneksid, et olete pausi teinud ja puhanud. Kui võimalik, proovi pausi ajal veidi liigutada. Kiire jalutuskäik võib märkimisväärselt parandada nii sooritust kui ka meeleolu, võimaldades sul jätkata ülejäänud päevaga.

Proovi teha iga 45 minuti tagant vähemalt 5 minutit pausi ning 90-120 minuti järel vähemalt 15-30minutit pausi. Nii saab aju puhata ja omandatud infot töödelda. 

Püüa enda vastu olla leebe

Pea meeles, et oled eksamite tegemisel olukorras, milleks sa pole kunagi saanud päriselt valmistuda. On arusaadav, kui sul on päevi, mil tunned end stressis, motiveerimata või ebakindlana. Need kõik on normaalsed tunded. Püüa teha nii palju kui võimalik, et keskenduda ja iga päev natukene tehes aitab see sul pikemas perspektiivis vähem stressi tunda.

Eksamiteks valmistumisel on oluline jätkuvalt enda eest hoolitseda. Kasulikud harjumused, nagu piisav magamine, võivad eksamite lähenedes sageli hääbuda, kuigi just praegu pead nendele harjumustele keskenduma rohkem kui kunagi varem.

Loe lisaks kuidas eksamiks valmistuda siit. 

Räägi kellegagi

Kui tunned, et sind valdab eksamite ajal pingeline tunne, on oluline, et prooviksid sellest kellegagi rääkida. Oma olukorrast kellegi teisega jagamine võib aidata sul end paremini tunda ja see tähendab, et saad sellele inimesele toetuda kogu eksamite tegemise perioodi. 

Loe lisaks Peaasjade lehelt, kuidas valmistuda kontrolltööks või eksamiks.  Loe ka, mis on stress.

Kokkuvõte

Väga paljud noored tunnevad enne eksameid stressi ja see on normaalne, et muretsed oma tulemuste pärast. Proovi eksamiteks ettevalmistust jagada pikemale perioodile ning hoia silmas oma vaimset ja füüsilist tervist. Loo endale sobiv keskkond õppimiseks ning vajadusel pöördu usaldusväärse inimese poole, et saada vajadusel abi ja nõu. 

Artikli tõlkisid ja toimetasid noorteinfoportaal Teeviit vabatahtlikud. 

Teeviit teemakuud 2025 - vasta küsitlusele!

Noorteinfoportaal Teeviit võtab iga kuu fookusesse ühe kindla teema. Nii teeme ka 2025. aastal!  

Ootame Sind vastama küsimustikule, et selgitada välja noorte jaoks kõige olulisemad ja põletavamad teemad. Loome sisendi põhjal teemakuud, artiklid ning kogemus- ja persoonilood. 

Vasta küsitlusele ja jäta oma e-mail, kui soovid osaleda loosis!

Küsimustik on avatud 3. novembrini 2024.

Rohkem infot leiad teemakuude kohta postituseset Teemakuud 2025.

Skip to content