Elektrooniliste seadmete kasutamine on mugav ja meeldiv, info ja erinevad andmed jõuavad meieni kiiremini kui oskaks arvata. Samas võib juhtuda ka seda, et sama kiirelt kui info jõuab meieni, võib see ka meie poolt välja liikuda. Kuidas oma nutiseadet kaitsta?
Mõned olulised nõuanded, mida silmas pidada:
- Kasuta mobiilis (aga ka arvutis, tahvelarvutis) ekraanilukku ja lisa peale automaatne lukustumine, näiteks kui seadet ei kasutata üks minut, läheb lukk automaatselt peale.
- Kasuta ainulaadset PIN-koodi – 0000 on liiga ära arvatav!
- Kui telefon läheb katki või hoopiski müüd selle maha, lae kõik pildid, telefoninumbrid ja muud andmed maha või kustuta need jäädavalt. Vajadusel kontrolli mitu korda oma seade üle!
- Laadi oma seadmetele peale viirusetõrjeprogramm. Neid leiab vabalt ka kuu- või hooldustasuta.
- Ära lae alla tundmatuid äppe ja rakendusi. Eriti hoidu nendest, kui neid soovitab sulle keegi tundmatu inimene.
- Ära sisesta äppidesse või rakendustesse oma isiklike andmeid, näiteks oma täisnime ja kodust aadressi (!) jm.
- Jaga sotsiaalmeedias või äppides ainut sellist infot ning pilte, mis jäävad viisakuse piiridesse. Näiteks kui oled saatnud kellelegi kahemõttelisi pilte või kollaaže, ole ettevaatlik!
- Uuenda tarkvara regulaarselt. Kui telefon või tahvel pakub seadmele uuendusi, tee need esimesel võimalusel ära. Mitmed uuendused on seotud just turvariskidega.
- Logi võimalusel välja võimalikult paljudest keskkondadest, kus sul on aktiivne konto. Paljud kontod on seotud erinevate äppidega ning sinu andmetele on peaaegu, et prii ligipääs kõigi.
Artikli kirjutas noorteinfoportaal Teeviit Targalt internetis allika põhjal.