fbpx

Kuidas oma infot Google otsingutulemuste seast eemaldada?

Ütleme, et oled oma nime toksinud Google’sse ja otsingutulemuste seast leidnud midagi, mis sulle ei meeldi. Selles artiklis räägime, kuidas on võimalik see info internetist (või vähemalt otsingutulemuste seast) kustutada.

Alustuseks tuleb märkida, et kui just Google ise pole sinu kohta sobimatut infot internetti postitanud, pole neil võimalik seda kustutada. Samas saavad nad selle eemaldada otsingutulemuste seast nii, et Google otsingu kaudu pole võimalik otse antud leheni jõuda. Selleks, et teada saada, kuidas enda kohta kõige paremini infot leida, tutvu järgmise artikliga: Kuidas ennast õigesti guugeldada?

1. Võta ühendust artikli kirjutaja või info levitajaga.

Esimene asi, mida võid info eemaldamiseks proovida, on võtta otse ühendust artikli kirjutaja või info levitajaga, et nad artikli eemaldaksid, muudaksid selle sisu nii, et sinu isikut pole selles võimalik tuvastada või peidaksid selle otsingumootorite tulemuste seast.

2. Võta ühendust saidihalduriga.

Juhul, kui artikli kirjutaja pole nõus artiklit eemaldama või muutma, võid proovida ühendust võtta saidi haldajaga. Siinkohal tuleks silmas pidada, et väiksemate veebilehtede (nt blogide) puhul võib saidi haldaja olla artikli ise kirjutanud. Suuremate saitide puhul aga tasub seda proovida. Saidi omaniku leidmiseks võid kasutada nt tööriistu nagu Whois.net ja DomainTools. Tihti on aga saidi omaniku kontaktandmed veebilehe enda peal olemas.

3. Võta ühendust Google’ga, et info eemaldataks otsingutulemustest.

Google on valmis info otsingutulemustest eemaldama, kui info vastab ühele või mitmele järgmistest tingimustest:

1. Tegu on isikut tuvastava infoga või infoga, mille põhjal on võimalik su isik tuvastada. Sellise info hulka kuuluvad näiteks:

  • isikukood
  • pangakonto numbrid
  • pangakaardi numbrid
  • pildid sinu allkirjast
  • pildid sinu dokumentidest
  • äärmiselt isiklikud, ametlikud või salastatud andmed, nt meditsiinilised dokumendid
  • isiklikud kontaktandmed (füüsilised aadressid, telefoninumbrid, meiliaadressid)
  • sisselogimisandmed (kasutajanimed, paroolid)

2. Tegu on saidiga, mis nõuab info kustutamise eest raha.

3. Tegu on ükskõik millise pildiga alla 18-aastasest isikust.

4. Tegu on erinevat tüüpi pornograafilise sisuga (eriti kui tegu on alaealisega või sisu on loodud ja/või levitatud ilma nõusolekuta).

5. Tegu on erinevate seaduste rikkumisega.

6. Rohkem infot siin.

4. Õigus olla unustatud (Right to be Forgotten)

Alates 2014. aastast on Euroopa Liidu kodanikel õigus olla unustatud, st õigus nõuda otsingumootoritelt oma nimega seotud otsingufraaside kindlate tulemuste eemaldamist. Eemaldatav otsingutulemus peab olema “ebatäpne, ebaadekvaatne, ebatähtis või üleliigne”. 

Antud õigus on sõnastatud umbmääraselt, kuid seda selleks, et iga juhtumit kaalutaks individuaalselt. Seda võimalust on võimalik kasutada näiteks siis, kui sinu kohta ilmus aastaid tagasi mõni artikkel, mis kujutab sind halvas valguses ning see artikkel ilmub otsingutulemustes ka aastaid hiljem.

Rohkem infot Right to be Forgotten kohta siin.

Skip to content