fbpx

Kuidas matkata ohutult?

Ilmad on minemas järjest soojemaks ja nii mõnelgi meist tekib järjest suurem soov minna õue loodust nautima seda siis päevamatkade, telkimiste või juba suuremate matkaretkede näol. 

Selleks, et elamusterohke retk oleks turvaline, anname sulle mõned nipid ohutuks matkamiseks.

  1. Alusta rahulikult. Kui see on sinu jaoks esimene kord matkata peaksid valima kerge matkaraja ja koha. Otsi lühikesi paaritunniseid kuni ühepäevaseid matku mida läbida suudad. Kui sa veedad looduses harva aega vali 2-4 km rada. Neile kes tihti trenni teevad ja palju väljas viibivad sobib paremini lihtsama rajaga 7-8 km rada. See on siiski täiesti sinu otsustada, ära lihtsalt esimest korda üle pinguta.
  2. Vaata järgi, kuhu sa matkama lähed ja tutvu piirkonnaga. Kui võimalik, siis võta kaasa raja kaart ning tutvu enne matkama minekut rajaga, et oskaksid liigelda.
  3. Riietuse ja jalanõude valikul lähtu ilmast ja liikumistempost. Matkariietus vali vastavalt ilmale, kuid ühtlasi mõtle läbi, kas plaanid teha sportliku või rahuliku matka. Klassikaline soovitus riiete valikul on, et kui tuled autost välja, võiks korraks hakata kergelt jahe.
  4. Paki endale seljakott vajaminevate asjadega. Kindlasti võta kaasa täislaetud mobiiltelefon, vajadusel võta kaasa ka akupank. Haara kaasa ka joogipudel ja kerget näksimist. Kui sulle on välja kirjutatud kindlad ravimid, siis ära unusta ka neid. Olenevalt matka pikkusest võib sul vaja minna erinevaid asju. Üldiselt peaksid alati kaasa võtma mõne energiat andva snäki, mingisuguse noa, kompassi, kaardi, taskulambi, tikud või tulemasina ning lisariided (ilm võib äkitselt muutuda).
  5. Kutsu mõni sõber või pereliige kaasa. Algajad matkajad peaksid hoidma kokku või minema mõne kogenuma matkajaga enne kui üksinda matkale suunduvad. Seda sellepärast, et kui matkad üksinda ning sinuga midagi juhtub on palju raskem abi saada. Planeeri matk ning kutsu sõbrad kaasa nii lõbu kui ka ohutuse pärast. Kui otsustad üksinda matkama minna, anna kellelegi teada kuhu sa lähed ja mis ajaks sa tagasi peaksid jõudma.
  6. Hinda oma võimeid ja liikumiskiirust realistlikult. Tüüpiliselt arvatakse oma liikumiskiiruseks olevat 4–5 kilomeetrit tunnis. Looduses võib aga isegi kolme kilomeetri läbimine tunni jooksul olla paras siblimine, sest pinnas, oksad ja kogu maastik võtavad tempot maha. Liikumiskiirust on oluline arvestada kindlasti siis, kui on oht jääda pimedasse ning sul puudub taskulamp.
  7. Metsloomaga kokku puutudes säilita rahu. Metsloomad hoiavad üldjuhul inimestest eemale. Kui siiski juhtud loomaga kokku, siis ära provotseeri teda, ära karju, väldi silmsidet, mine tuldud teed tagurpidi tagasi ja tagane rahulikult.

Artikkel on koostatud noorteinfoportaal Teeviit poolt. 

Allikas: Spunout

Skip to content