fbpx

Kuidas bipolaarset häiret ära tunda?

On täiesti normaalne, et tujud vahelduvad tundide, päevade ja kuude lõikes. Mõnikord on rohkem energiat ja meeleolu eriti positiivne ning on perioode, kus energiatase on madal ja tuju halb. Kuidas bipolaarset häiret ära tunda?

Bipolaarse häirega käivad kaasas tugevad emotsionaalsed kõikumised. Kõrgenenud ja alanenud meeleoluga kaasnevad muutused ka aktiivsuse, unevajaduse ja üleüldise käitumise osas. Sellised meeleolumuutused võivad luua inimesest hoopis teistsuguse ja üllatava pildi.

Bipolaarse häire puhul avalduvad mania, depressioon ja hüpomaania. Mania kutsub esile ülienergilususe ja uued ideed. Hüpomania on mania ja depressiooni vaheline seisund, mida on väga raske tuvastada – inimene võib käituda üsna tavapäraselt. Depressiooni puhul langeb inimene masendusse, on kurb, tujutu, unine. Kui märkad kas iseenda või oma sõbraga sellist olukorda, võta koheselt ühendust oma perearsti või spetsialistiga.

Ma tundsin, et ei saa enam millegagi hakkama. Mul polnud energiat, tundus, nagu oleksin eemal, mu pea ei töötanud. Ma olin kasutu… Meeletu lootusetus… Teised ütlesid, et sa saad sellest üle, see on ajutine. Aga neil puudus arusaam, mida ma tundsin. Mul polnud jõudu. Kui sa ei tunne midagi, sa ei taha ennast isegi mitte liigutada, mõelda või hoolida, siis mis mõtet elul üldse on?

Bipolaarsusest lähemalt

  • Meeleolude vaheldumine on inimese loomulik olek. Kui aga kõikumised on suured ja see hakkab elu häirima, võib tegemist olla bipolaarse häirega. See võib mõjutada nii toimetulekut koolis ja tööl kui ka suhteid teiste inimestega, kellel on raske kõikumistega harjuda.
  • Kõrgenenud ja alanenud meeleoluga kaasnevad olulised muutused energiatasemes, aktiivsuses, unevajaduses ja käitumises. Iga meeleolumuutuse episood erineb oluliselt inimese tavapärasest meeleolust ja käitumisest.
  • Noorematel inimestel võib bipolaarne häire pisut erisugune välja näha, kuna meeleolude kõikumine on sagedasem. Võivad tekkida peavalud, kõhuvalud, väsimus ja vastumeelsus koolis käia, langeda koolitöö tulemused, nõrgeneda suhted eakaaslastega. Võib ka esineda katseid kodust ära joosta ja alkoholi või narkootikumide kuritarvitamist.

Kuidas biopolaarset häiret ära tunda, loe täpsemalt siit. Selleks, et hinnata oma seisundit, saad täita küsimustiku siin.

Allikas: MTÜ Peaasjad veebilehe alamleht “Bipolaarne häire

Artikli toimetas noorteinfoportaal Teeviit noorteinfo peaekspert Kaie Pranno.

Skip to content