Sotsiaalsetes olukordades, näiteks peol, võib tulla ette olukordi, kus su sõbrad võivad vajada abi. Abivajava inimese tunnused võivad mõneti erineda, sõltuvalt sellelt, kas ja milliseid uimasteid on inimene tarvitanud, kas inimesel on mõni haigus või on tegu õnnetusjuhtumiga.
Järgnevad tunnused on aga märgiks sellest, et sa pead kutsuma kiirabi ja helistama 112, kuna inimene vajab abi.
Füüsilised sümptomid:
- Oksendamine
- Krambid
- Hingamisraskused: aeglustunud (vähem kui 8 korda minutis) või ebakorrapärane hingamine (hingetõmmete vaheaeg 10 sekundit või rohkem)
- Korisev hingamine
- Kiirenenud südame löögisagedus
- Liiga madal või liiga kõrge kehatemperatuur
- Kahvatuks ja sinakaks tõmbunud nahk/huuled
- Inimene ei reageeri helile ega puudutusele
Vaimsed sümptomid:
- Segasusseisund ja kontaktivõimetus
- Koordinatsioonitaju kadumine ning teadvusekadu
- Äärmuslik paranoia
Mida teha kui märkad abivajavat sõpra?
- Kontaktivõimelise inimese puhul küsi esmalt, kuidas ta ennast tunneb ja kas saad teda kuidagi aidata. Võimalusel mine temaga turvalisemasse kohta (nt õue värske õhu kätte) ja paku talle vett juua.
- Uuri, mida ja kui palju ning mis kellaaegadel ta tarvitanud on. Samuti kas ta kasutab mingeid ravimeid ja kas ta on alkoholi joonud. Info on oluline koguda ajal kui inimene on kontaktivõimeline, seda on vaja kiirabile, et nad oskaksid võimalikult hästi sinu sõpra aidata.
- Kontrolli keha temperatuuri, näiteks katsudes laupa. Juhul kui inimene on tarvitanud näiteks MDMA-d, siis ülekuumenemise oht on väga suur. Kui inimene higistab ning temperatuur on kõrge, siis peab teda jahutama, lehvikuga tuult tegema, riideid vähemaks võtma või isegi jahutava duši alla saatma kui olud seda võimaldavad.
- Ära jäta hädas sõpra üksi, püsi tema juures ja vajadusel võta ühendust mõne turvalise täiskasvanuga, kes saab sõbra koju viia. Kui seisund halveneb, kutsu viivitamatult kiirabi!
- Kui inimene muutub kontaktivõimetuks, liikumisvõimetuks või tal on väga halb enesetunne, siis tuleb kindlasti helistada numbril 112 ja selgitada võimalikult täpselt, mida inimene tarvitas ja millal.
Kokkuvõte
Hoolitsege peol üksteise eest! Kui midagi juhtub või tunned kellegi pärast muret, siis kas anna sellest kohe peokoha personalile teada või kutsu kiirabi. Abi küsimise eest ei karistata kedagi. Sinu ja su kaaslaste ohutus on kõige tähtsam. Ära jäta abivajajat kunagi üksi!
Narko tugiliin töötab 24/7 ning sealt saab alati anonüümselt kas chati kaudu või helistades (nr 1747) nõu küsida.
Kaanepilt: Meg Aghamyan (Unsplash)
Artiklit toimetasid Tervise Arengu Instituudi uimastite ja sõltuvuste keskuse vanemspetsialist Tiina Kuusik ja laste ja noorte valdkonna juht Tiia Pertel.