fbpx

Krista Mulenok: “Olen õnnelik inimene ja jõudnud oma äri ajades heategevuse valdkonda.”

Krista Mulenok on inspireeriv naine, kes on märkimisväärselt panustanud Eesti julgeoleku ja kodanikuühiskonda. Ta omab juhtimiskogemust ettevõtluses ja julgeoleku vallas üle 20 aastat, neist viimased 12 Eesti NATO Ühingu juhatuse esimehena. Uurime tema teekonda ja noorte võimalusi NATO-s.

— Räägi palun natuke endast. Kes Sa oled ning millega tegeled?

Olen olnud abielus 23 aastat ning mul on 2 tütart. Hariduselt olen õigus- ja majandusteaduse magister. Praegu õpin Tallinna Ülikooli Haapsalu kolledžis magistriõppes uut eriala “Kogukonnatöö vananevas ühiskonnas”. Oman juhtimiskogemust ettevõtluses ja julgeoleku vallas üle 20 aastat, neist viimased 12 Eesti NATO Ühingu juhatuse esimehena. 2016-2019 olin NATO esimese naised, rahu ja julgeolek kodanikuühiskonna töögrupi liige (2023 aastal valiti mind taas töögruppi). 2020-2023 olin NATO Ühingute katuseorganisatsiooni Atlantic Treaty Association (ATA) asepresident. Olen Carolin Illenzeeri Fondi nõukogu liige ning lisaks panustan maailma suurimasse heategevusorganisatsiooni Lions International.

— Kuidas sai Sinust Eesti NATO Ühingu juhatuse esimees?

2012. aasta alguses paluti minu abi Eesti NATO Ühingu raamatupidamise korrastamisel ning lepingute ülevaatamisel. Üsna peagi lahkus ühingu juht ning võtsin vastu otsuse kandideerida juhatuse esimeheks. Osutusin valituks. Minu eeliseks oli mitmekülgne haridus, hea suhtlemisoskus, juhtimiskogemus ja neutraalsus, ma ei kuulu siiani ühtegi erakonda.

Krista koos oma tütardega 2014. aastal Eurooopa päeval. Foto: erakogu.

— Millised omadused peaksid olema NATO esimehel ?

Hea suhtlemisoskus, palju tahtejõudu ja motivatsiooni osaleda erinevatel läbirääkimistel. Kasuks tulevad juriidilised ja finantsalased teadmised ning juhtimiskogemus.

— Nimeta palun 5 kõige olulisemat fakti, mida noor peaks NATO kohta teadma.

  1. NATO on 75. aastat tagasi Washingtoni lepingu alusel loodud sõjalis-poliitiline organisatsioon, mis liidab tänaseks 32 riiki ning kaitseb üle miljardi elaniku.
  2. NATO põhieesmärk on tagada meie kollektiivkaitse.
  3. NATO uus strateegiline kontseptsioon on vastu võetud 2022. aastal Madridi tippkohtumisel, mis määratleb alliansi kolm põhiülesannet: heidutus ja kaitse; kriiside ennetamine ja ohjamine; ning koostöine julgeolek.
  4. Venemaa Föderatsioon on kõige olulisem ja otsesem oht liitlaste julgeolekule ning rahule ja stabiilsusele Euro-Atlandi piirkonnas.
  5. 2023. aasta Vilniuse tippkohtumisel kinnitatud kaitseplaanid on parimad, mida NATO on näinud alates külma sõja lõpust. Need plaanid tugevdavad veelgi Eesti ja teiste piiririikide julgeolekut, viies NATO heidutushoiaku uuele tasemele.

— Kas noortel on ka kuidagi võimalik NATO tasandil kaasa rääkida? Kui jah, siis millised on need võimalused?Juba 4 aastat on toimunud aastasündmus NATO Youth Summit.

Soovitan liituda Eesti NATO Ühinguga, kuni 35. aastased noored saavad hakata ka YATA Estonia liikmeks ning võimaluse panustada üle-maailmsesse NATO Ühingute katuseorganisatsiooni ATA noorte osakonna tegevusse. ATA on olnud NATO partneriks 70 aastat.

— Oled osalenud 2014. aastal EP valimistel üksikkandidaadina. Kuidas kirjeldaksid lühidalt seda kogemust?

2014. aastal osalesin tänu Sky Plusi raadiomängu võitmisele üksikkandidaadina Euroopa Parlamendi valimistel. Olles edukas kandidaat, tehti valimiste järel viie erakonna poolt ettepanek poliitikasse minekuks. Sellest ma loobusin ning otsustasin jätkata kodanikuühiskonnas, pannes erilist rõhku just elanikkonnakaitse ning naised, rahu ja julgeolek valdkonna arendamisele Eestis.

Krista oma suure eeskuju Madeleine Albrightiga*. Foto: erakogu.

— Oled pikalt tegelenud ka heategevusega. Kuidas on see kogemus aidanud sind NATOs töötades?

Olen õnnelik inimene ja jõudnud peale pikki aastaid oma äri ajades heategevuse valdkonda ja kodanikuühiskonda missioonitundest tegutsema. Suurimaks ressursiks heategevuse valdkonnas kui ka Eesti NATO Ühingus on vabatahtlikud ning meid lükkab tagant soov Eesti heaks midagi KOOS ära teha. Hea enesetunne aitab õhtul paremini magama jääda ning hoida kõrgel motivatsiooni riigikaitse valdkonda panustamiseks.

— Mida pead oma elu pöördepunktiks ning miks?

Eesti taasiseseisvumist, kuna minu jaoks on ülim väärtus iseseisev ja turvaline Eesti. Minu vanavanaisa andis elu Eesti eest võideldes vabadussõjas, teadmata, et talle sünnib tütar EV aastapäeval 24. veebruaril 1920.a.

— Mida soovitad noorele, kes läheb esmakordselt valima?

Soovitan tutvuda kandidaatidega, nende eelnevate ja praeguste lubadustega. Võimalusel kuulata valimisdebatte, et välja selgitada just sinu jaoks õigete väärtushinnangute ja vaadetega kandidaat.

* Madeleine Albright oli inimõiguste kaitsja ja Ameerika Ühendriikide esimene naissoost riigisekretär.

Artikli kaanefoto: NATO-Euroopa Liidu Ümarlaud 2024.
Foto: Erlend Štaub.

Intervjueeris noorteinfoportaal Teeviit vabatahtlik Hanna-Maria Johanson.

Teeviit teemakuud 2025 - vasta küsitlusele!

Noorteinfoportaal Teeviit võtab iga kuu fookusesse ühe kindla teema. Nii teeme ka 2025. aastal!  

Ootame Sind vastama küsimustikule, et selgitada välja noorte jaoks kõige olulisemad ja põletavamad teemad. Loome sisendi põhjal teemakuud, artiklid ning kogemus- ja persoonilood. 

Vasta küsitlusele ja jäta oma e-mail, kui soovid osaleda loosis!

Küsimustik on avatud 3. novembrini 2024.

Rohkem infot leiad teemakuude kohta postituseset Teemakuud 2025.

Skip to content