fbpx

Kogumispäeviku eestvedaja Mari-Liis Jääger: Oluline on aru saada, mille jaoks ma seda raha kõrvale panen

Tegime intervjuu Kogumispäeviku eestvedaja Mari-Liis Jäägeriga, kes tegeleb aktiivselt rahatarkuse jagamise ning säästmis- ja kogumisnippide andmisega.

Tutvustage ennast – kes Te olete, millega tegelete?

Mina olen Mari-Liis Jääger. Olen 2 ägeda tütre ema ning töötan Swedbanki Rahaasjade Teabekeskuses eksperdina. Minu südameasjaks on  eesti rahva rahatarkuse edendamine. Hetkel valmistume märtsi ehk rahatarkuse kuuks, põhienergia läheb noorte rahatarkuse veebikonverentsi korraldamisse, mis toimub 23.märtsil – tulge vaatama-kuulama! Lisaks teen Kogumispäeviku podcast’i ning panustan ka Kogumispäeviku grupi tegemistesse.

Mis on Kogumispäevik? 

Kogumispäevik koosneb erinevatest sotsiaalmeedia kontodest (Facebook, Instagram, TikTok), kus jagatakse rahatarkuse nippe, tehakse erinevaid väljakutseid, vastatakse küsimustele ja palju muud.

Millest sai Kogumispäevik alguse? Kust tuli mõte see luua?

Kogumispäevik sai alguse sellest, et tekkis mõte jagada noortele rohkem rahatarkust. Alustasime Facebookist, kuid üsna kiirelt saime aru, et noori me seal väga palju ei kõneta. Seega muutsime strateegiat ning hakkasime seal kanalis kasutama hoopis mõjuisikuid, kes räägivad u 25-40-aastastega. Noorte jaoks tegime Instagram’i ning sel aastal alustasime katsetusi ka Kogumispäeviku TikTok’iga. Et kui alguses oli KP grupp vaid sotsiaalmeedia põhine, siis tänaseks on parimad rahanipid jõudnud ka raamatukaante vahele. Lisaks teeme regulaarselt podcast’i ja korraldame muid üritusi.

Tänaseks on Kogumispäeviku FB grupis juba üle 45 000 liikme, Instagram’is pea 6000 jälgijat.

Mis oleksid 3 kõige kasulikumat nippi noortele, kes pole veel raha kõrvale panemist alustanud?

  1. Ära kuluta kogu tasku- või sünnipäevaraha kohe ära, pane osa kõrvale, et saaksid midagi suuremat osta või mõne oma unistuse täita.
  2. Mõtle sellele, mida tegelikult vajad, mitte sellele, mida saad endale lubada.
  3. Söö kodus või võta toit kodust kaasa, et hoida väljas söömise pealt kokku.

Millised on Teie kõige paremad säästunipid?

Kasutan Rahakogujat ehk igakord, kui maksan kaardiga, läheb natuke raha rahakogujasse.

Palgapäeval kannan kohe osa raha teisele kontole, et ei hakkaks emotsioonioste tegema.

Käin võimalikult harva poes, siis ei kulu ka raha. Õnneks ei armasta ma šopata ka e-poes. Ostan pigem harva, aga kvaliteetseid riideid ja jalanõusid ning üldiselt ei tee emotsioonioste.

Kuidas motiveerida end raha kõrvale panema?

Oluline on aru saada, mille jaoks ma seda raha kõrvale panen. Mis on minu unistus? Ja kui hetkel ei olegi unistust, siis kui mul unistus tekib, on mul olemas rahatagavara oma unistuse täitumiseks. Näiteks tekib soov minna sõpradega reisile, hakata tegema videosid ning selleks on vaja osta kaamera või arvuti.

Mida tuleks raha kogumise ja säästmise juures kindlasti vältida?

Raha säästmine ei tohiks tulla sinu tervise arvelt. Näiteks sööd pidevalt ainult kiirmakarone, et raha kokku hoida. Nädalaga ei juhtu midagi, aga pikaajaliselt on sul puudus vitamiinidest ning teistest olulistest toitainetest. Või hoiad näiteks (üüri)korteris küttekulusid kokku ja pigem külmetad ning seetõttu oled haige ja stressis.

Mis on Teie jaoks olnud kõige olulisem(ad) rahaga seotud õppetun(ni)d?

Alati peab olema väike rahatagavara ootamatuteks olukordadeks.

Pigem elada natuke tagasihoidlikumalt, kui su sissetulekud võimaldavad.

Investeerida võiks regulaarselt, mitte suurem summa ühe korraga.

Milliseid allikaid soovitaksite neile, kes soovivad kogumise ja säästmise kohta rohkem teada saada?

Jälgige Kogumispäevikut ning kuulake Kogumispäeviku ja Raha Reede podcasti. Uurige pankade noorte lehti nt. https://www.swedbank.ee/private/home/segments/youth

Soovitan lugeda raamatut M.Truman ja J.Roosaare „Kuidas saada rahatargaks“, J.Roosaare raamatut „Rikkaks saamise õpik“ ja K.Liivamägi, T.Talpsepp ja T.Vaarmets raamatut „Rahaedu põhimõtted“.

Artikli autor on noorteinfoportaali Teeviit vabatahtlik Kärt Sihver.

Skip to content