Seekord oleme teinud loo aktiivse Teeviit vabatahtliku Grete Kulliga. Grete on noor, kes jõuab kõikjale- lisaks Teeviit tegevustele veab ta eest podcasti “Noorteaken”, panustab noorte vaimse tervise hoidmisesse ning noorte osaluse arendamisesse.
Mina olen Grete, aktiivne ja ettevõtlik noor tartust. Olen aktiivselt panustanud läbi erinevate projektide, omaalgatuste ja vabatahtliku töö kogukonna arengusse nüüdseks juba ligikaudu 6 aastat. Viimased aastad olen tegelenud aktiivselt vabatahtliku tööga erinevates organisatsioonides, omaalgatustega Tartus ja podcasti juhtimisega,kust hetkel viibin küll puhkusel kuid juba varsti olen tagasi veel suuremalt ja ägedamalt. Samuti algatan ja löön kaasa erinevatel Tartu linna suursündmustel ja projektides. Minu südameasjaks on laste ja noorte vaimne tervis, noorte vajadused ja kuulatavus ühiskonnas.Vabal ajal meeldib mulle väga naeratada ja särada , Grey Anatoomiat vaadata ning heegeldada.
Kuidas jõudsid raadioni? Mida täpsemalt teed seal?
Noorteaken tõesti oli algselt raadiosaade kuid tänaseks on see täielikult podcasti kujul. Kuid pean tunnistama, et töö raadios on üks mu suurimaid unistusi. ‘’Noorteaken’’ podcastini jõudsin 2020.aasta sügisel, mil olin just lõpetanud omaalgatuse ‘’Podcast Filter Maha’’ juhtimise sõbranna Loffiga. See omaalgatus andis mulle võimaluse avastada ennast ja enda tugevusi. Tänu sellele sain aru kui väga ma armastan rääkida ja esineda ning et minu tugevuseks ja ‘’relvaks’’ on minu hääl. Rääkisin ja küsisin võimalusi noorsootöötajalt, et ennast edasi arendada sellel alal. Nii ma sattusingi läbi kandidatuuri podcast ‘’Noorteaken’’ saatejuhiks, kus olen ka tänase päevani. Minu peamine ülesanne on olla podcasti nägu ja seda esindada ning juhtida. Samuti koostöös tiimiga kirjutada scripte, otsida inspireerivaid külalisi, Tartu noorte vajaduste ja häälte kuulamine. Otsida erinevat informatsiooni ürituste ja eneseteostuse võimalustest noortele ning leppida kokku salvestamisi.
Mida oled õppinud raadiot tehes? Kõige meeldejäävaim seik?
Podcasti tehes olen õppinud väga palju oma tugevuste kohta. Milline isiksus ma olla soovin ja kus tahan mõne aasta pärast olla ning üks kõige suuremaid asju, mida endaga igal päeval kaasas kannan on, et ükskõik kui väikesed või suured su unistused on, ära iial lõpeta unistamist! Sa oled seda kõike väärt.
Eks neid meeldejäävaid hetki on palju – kõige esimene salvestus ja närv, kõik külalised ja nendega räägitud teemad ja mõtted. Üks mu kõige ägedamaid episoode on salvestatud Anne noortekeskuse noorsootöötaja Eleniga, kellega sai kõvasti nalja salvestades. Pärast seda episoodi olime valmis ka tegema naeruteraapiat podcastina kuid see on hetkel kaugema tuleviku teostus.
Kui palju aega sa tavaliselt veedad sotsiaalmeedias ning mis sa teed seal?
Sotsiaalmeedias veedan päevas umbes 4-6 tundi. Eelkõige kuulan muusikat spotify’s või scrollin instagramis. Aeg-ajalt postitan ka endale tähtsatel teemadel erinevat sisu ja mõtteid. Väga meeldib ka oma elu jäädvustada ja jagada snapchatis sõpradega.
Millist mõju sa sellel endale tunned? Kas vaimne tervis ning sotsiaalmeedia kasutamine on omavahel seotud?
Raskematel perioodidel mõjub sotsiaalmeedia mulle väga laastavalt. Mina isiklikult olen arvamusel, et vaimne tervis ja sotsiaalmeedia on väga tugevalt omavahel seotud.
Kas oled püüdnud piirata sotsiaalmeedia aega? Mida oled teinud selleks?
Jah, olen ja teen seda ka täna. Näiteks hiljuti sai läbi mul 5 kuune ‘’paus’’ sotsiaalmeediast. Ühel kõledal oktoobri hilisõhtul mõistsin, et sotsiaalmeedia hävitab mind väga kiiresti ja korralikult. Sellele oli vaja lõpp teha. Ma olin väsinud valeinfost, sotsiaalmeedia ‘iluideaalidest’ ja inimeste õelusest. Kustutasin ära kogu oma sotsiaalmeedia. Alustades facebook’st ja lõpetades tiktok’ga. Ainuke mis alles jäi oli messenger ( suhtluseks inimestega, kellega oli vaja rääkida tööasjadest või leppida mõni kokkusaamine kokku) ja twitter. See tundus tollel hetkel kõige õigem valik nii iseenda kui ka oma tervise huvides. Sotsiaalmeediat on äärmiselt vale kasutada perioodidel, mil tunned, et vaimne tervis on madalpunktis omadega. See vaid süvendab sinus negatiivsust, ennastkahjustavat käitumist ja halba mina-pilti. Samuti aeg-ajalt teen ka puhastust oma sotsiaalmeedia kanalitel. Vaatan üle inimesed ja kasutajad, keda jälgin ning kas nende sisu on täna mulle veel oluline, mõjub see hoopis negatiivselt või häirivalt. Olgem ausad, inimesed, kes tekitavad sinus negatiivseid tundeid, mõtteid ja emotsioone sotsiaalmeedias kui ka päriselt, neid ei tasu hoida ega jälgida. Valida tuleb enda ümber need ‘Sinu’ inimesed, kes toetavad, aitavad ja hoiavad sind.
Offline vs online elu? Kuidas leida tasakaal sotsiaalmeedia ja päriselu vahel?
Kui pean valima siis igal juhul eelistan Offline elu. Inimeste inimesena on olulised mulle inimeste ehedad emotsioonid ja reaktsioonid ning silmside. Päriselus on ka lihtsam rääkida, ilma, et ei tekiks eelarvamusi või üksteise valesti tõlgendamist. Arvan, et tasakaalu leidmine käib igal inimesel erinevatel. Oleneb kõik milline inimene sa oled. Kuid kõik saame piirata oma aega sotsiaalmeedias. Kui täna on sinu screentime 8 tundi siis proovi homme olla 7,5 tundi. Mõtle, millist sisu sa ootad sotsiaalmeediast, mis on see väärtus igal platvormil millest sa ilma ei tahaks jääda ja mis see sulle kõik annab. Kui ainuüksi esitada endale küsimus, mis on see väärtus sotsiaalmeedias, saame aru, et tegelikult ei ole sotsiaalmeedia meie eludes number üks prioriteet. Tõstame pea ekraanidest välja ja naudime hetke selles reaalsuses, kus parasjagu oleme. Vaatame asju silmade mitte kaameratega.
Millised ohud on sotsiaalmeedias? Aga võimalused?
Sotsiaalmeedia suurimateks ohtudeks on valeinfo levik, halba mina-pilti mõjutavad postitused, mis õhutavad viha, vastikust ja oma põhimõtete ja arvamuste surumist teistele peale. Samuti ennast teistega võrdlemine ja ühiskonna poolt ‘loodud’ ilustandardid, millele justkui kõik peaksime vastama. Ja kui ei vasta, ei ole sa ühiskonna liige. Samuti erinevad kelmused ja pettused, mis müüakse meile maha kui tõde ja päris.
Kuid sotsiaalmeedia pakub ka väga palju võimalusi. Sotsiaalmeedia annab platvormi, kus avaldada oma arvamust ja muuta asju. See annab sulle võimaluse kasvatada oma kuulajas-vaatajaskonda ning aktiivselt jagada ja rääkida sulle kui ka ühiskonnas tähtsatel teemadel.
Samuti tänasel koroona ajastul on see meile näidanud, kuidas suurem osa asju saab ka teha ära internetis, ilma, et peaksid kodust või lausa voodist lahkuma. 9.
Kas oled saanud negatiivset tagasisidet või jäänud negatiivsesse olukorda sotsiaalmeedias? Kuidas sellest välja tulid? Milliseid soovitusi annaksid noortele.
Mõnel korral on ette tulnud, kui mõni täiesti võõras inimene on mind minu enda platvormil laimanud, ilma, et ta mind jälgiks või mul oleks temaga kokkupuude olnud. Minul on olemas väga tugev toetajaskond enda elus ja nendega arutasin oma tunded ja emotsioonid läbi. Sellistel juhtudel on oluline jääda iseendaks ja mitte anda tagasiside andjale võimalust ennast hästi tunda. Kustuta ära kommentaarid või kui inimene kirjutab Sulle privaatselt siis blokeeri kontakt. Ja pea meeles, et kui vajad tuge siis pöördu endale usaldusväärse isiku poole. Olgu selleks sõbranna, ema või mõni õpetaja koolis.
Kui palju jälgid praegusel ajal meediat? Mida täpsemalt jälgid? Kas oled sattunud ka valeinfo peale? Kuidas eristada argumenteeritud infot valeinfost?
Mina isiklikult hetkel meediat väga ei jälgi. Tunnen, et meedia jälgimine teeb mind veel rohkem õnnetumaks. Kindlasti olen sattunud valeinfo peale. Alustuseks tuleks tutvuda ja uurida allikat, kus info pärineb. Ning vahepeal lihtsalt tekib see tunne, et tegemist ei ole päris argumenteeritud infoga. Ja kui sa kahtled kas info on vale või õige soovitan jälgida Teeviida portaali, Postimeest või Eesti enda ametlike kanaleid. Nii saad olla kindel, et jõuad õige infoni.
Anna paar nippi, kuidas noored saaksid olla rohkem meediapädevad.
Esimene nipp või nõuanne, mis on oluline – oska olla tark meedias. Oska meediat tarbida nii, et see ei teeks sulle endale vaimselt liiga. Suur samm selleni on, et tarbime meediat, mis teeb meile head meelt ning ei vii tuju nulli. See kehtib ka teemade osas. Kui tunned, et mõni teema tänases ühiskonnas on sulle liiga raske, siis proovi hoida kontakt selle teemaga minimaalne. Me ei saa ega peagi olema kõikide teemadega 100% kursis. Igaühel on teemad, mis neile rohkem meelepärased on ja see on igati okei.
Teine hea nõuanne on, et puhasta oma jälgitavat sisu järjepidevalt. Vahel lihtsalt on, et paar kuud tagasi leitud inimene ei ole enam sinu maitse või sinu tüüpi. Alati tuleb ennast ja enda vajadusi esikohale seada.
Artikkel valminud 2022 aastal. Pildi autor fotograaf: Szymon Różyłów/ @lifeforadventures_