fbpx

Kogemuslugu Kevin Reisenbukiga: kuldmunad niisama kandikul sinuni ei jõua

Startup Comodule Tuule tõukerataste äpi tootejuht Kevin Reisenbuk alustas ettevõtlusega juba gümnaasiumis ning ettevõtlikkus kajastub tema päevakavas tänaseni. Üsna töisesse suvesse on mahtunud siiski ka piisavalt vaba aega, et nautida discgolfi, tennist ja sõpradega chillimist. 

Juba gümnaasiumis lõid sa ettevõtte, mis tootis biojäätmeid huumuseks lagundavaid prügikaste ning pälvisid selle eest ka Euroopa parima õpilasfirma tiitli. Millest sündis selline idee?

Soov õpilasfirmat teha oli mul juba 10. klassi alguses, kuna mul olid väga head eeskujud ja tahtmine, et kurat, päris äge ikka, tahaks ka! Võtsin umbes aasta, et genereerida ideed, kuniks ühel suveõhtul palus ema mul prügi välja viia, mida ma üldse ei viitsinud ja siis tekkis idee, et võiks teha prügikasti, mis mikroorganismide mõjul teeks prügist toitaineterikka huumuse, mida saaks kohe lillepotti panna. Nii ei peaks loodussõbralik ja laisk Kevin ka kuhugi minema. Aga see oli raske, sest esiteks mu juhendaja kõhkles, et 11. klassi õpilase jaoks on see äkki liiga raske ettevõtmine, eriti mulle, kellele bioloogia oli kõige mitte lemmikum aine üldse. Proovisime ka Ajujahti saada, aga ka nemad ei uskunud, et me selle valmis saame. Paberil tundus see nii ebareaalne, aga 3 kuu pärast oli see tehtud.

Me tahtsime tõestada oma tiimiga, et kurat, ükskõik mida teised ütlevad, me teeme selle ära ja sellist suhtumist on ettevõtluses väga vaja. Ettevõtlus on karm ja kõik need õppetunnid, mida me sellest projektist kaasa võtsime, aitasid väga palju mõista, mida me oma elult tahame.

  • Kuidas sa leidsid tee Londonisse?

12. klassis kaalusin erinevaid variante. Tundsin, et ma arenen rohkem, kui pean pidevalt oma mugavustsoonist välja tulema – looma uusi sõprussidemeid ja hakkama saama võõras kultuuriruumis. Parim koht selleks oli riik, kus ma polnud kunagi käinud. Samuti on UK ülikoolide tase tugev. Suhtlusvõrgustik, mida ma Londonist, ühest maailma suurimast linnast, kaasa sain oli nii kasulik! Nt käisime Google´i Londoni peakontoris ja rääkisime, muljetasime sealsete turundusjuhtidega. 

Programmeerimiseni jõudsin läbi erinevate startup maastikul tegutsevate inimeste, kelle käest ma küsisin, et kui sina oleksid mina, siis mida sina teeksid ning u 98% neist ütles, et mine Londonisse programmeerimist õppima. Niisiis usaldasin neid, kelle sekka ma kunagi kuuluda tahaksin. 

  • Hetkel tegutsed sa ettevõttes Comodule, milline on sinu roll selles ettevõttes?

Ma olen tõukeratta brändide Tuul ja Äike (tõuks, mille sa saad ise osta) äppide tootejuht ehk selle disain ja arendus on minu koordineerida. Nt on minu ülesanne uurida klientidelt, et mis võiks äpis paremini olla ja selle järgi projekteerime edasised arenduskäigud, siis disainime koos disaineriga selle kõik valmis ja testime klientide peal. Ehk igapäevatöö on hästi erinev. Enamasti ma lähen hommikul tööle ja tegelikult ei tea, mis juhtuma hakkab. See on startupi elu! 

  • Mille poolest Tuule tõukerattad paremad on kui Boldi omad?

Kõige olulisem aspekt on, et meie elektrilised tõukerattad on maailmas ainsad, mis on toodetud ja arendatud väljaspool Hiinat. See on suur samm edasi, et me julgeme ja tahame teha seda Eestis ning väga jätkusuutlikult. Kasutame nt taaskasutatud materjale ning osad, mida meie oleme kasutanud lähevad samamoodi taaskasutusse. Lisaks oskavad mitmed meie insenerid tänu TTÜ vormeliprogrammis osalemisele ise ehitada liikuvaid sõidukeid. Seega teame, kuidas päriselt tõuksi ehitada mitte ainult äppi. Ehk kui tekib mingi tehniline probleem, siis oskame selle ise kiiresti ära parandada. 

  • Mäletavasti esinesid sa väga edukalt Rakett 69 mitu saadet lausa üksinda, kuidas sa tundsid end seal tiimide vastu võisteldes?

Hullult äge oli, ma nii nautisin üksi olemist, sest ma teadsin, et mul ei ole mitte midagi kaotada, ainult võita. Muidugi oli ka hullult raske, sest enamus olid ehitusülesanded ja ma ei ole väga hea ehitaja, aga ma õppisin hästi palju, sest kõike tuli üksi teha. Muidugi oli kahju, et tiim mu ümbert ära lagunes, aga ma teadsin, et kui edasi individuaalvooru saan, siis see annab mulle väga suure eelise.

  • Kuidas sa sead endale eesmärke, mis reaalselt aitavad ka kuhugi jõuda, mitte ei jää lihtsalt unistusteks?

Tavaliselt ma võtan mingi suurema eesmärgi, mida ma tahan elus saavutada. Nt minu elu üks eesmärke on luua oma iduettevõte. Seejärel mõtlen, et mis on need väikesed sammud, mida ma sinna jõudmiseks peaks tegema. Nt kui eesmärk on luua mingi tarkvara, siis väiksem eesmärk on minna programmeerimist õppima. Kui sa suudad suure eesmärgi väikesteks etappideks lammutada, siis näed ka neid väikesi saavutusi. Sa ei pea tegema kohe järgmist Bolti või Transferwise´i, vaid alusta nt õpilasfirmaga ja õpi kõigepealt ära ettevõtluse põhiasjad.

Unistada võib, aga sa pead ka päriselt vaeva nägema nende nimel. See võib kõlada nagu klišee, aga kuldmunad niisama kandikul sinuni ei jõua. 

  • Kuidas sa oled endale leidnud mõttekaaslasi, kes on aidanud sul edasi liikuda?

See on ülioluline, et su ümber on kaasamõtlejaid. Koolist, õpilasfirmast, vabatahtlikest tegevustest – kõigist tasub võtta maksimum ja luua uusi tutvusi inimestega, kes mõtlevad sinuga sarnaselt ja on sarnase teekonna juba läbinud. Inimestega suhtlemine on nii oluline, eriti Eestis, kus alati keegi teab kedagi, kes teab kedagi. 

  • Kes on sinu eeskujud?

Eest startup maastikul on päris ägedaid näiteid, nt Markus Villig, kes hakkas 19-aastaselt Taxifyd (Bolti) looma. Ta pidi minema läbi 10 seina ja vaadake kus ta nüüd on. Ma töötasin ka ise tõukerataste väljatuleku ajal Boltis ja seal oli mega inspireeriv meeskond. Minu praeguse töökoha Comodule juht Kristjan Maruste alustas ka peale ülikooli kohe oma ettevõttega ja on inimesena väga äge eeskuju. Lisaks juhile on ta ka äge sõber ja see on nii hea omadus. Ka Kaarel Kotkas, kes peale ülikooli lõi Veriffi, on hea eeskuju.

  • Mida sa soovitad neile, kes jubedalt tahaks midagi luua, aga ei tea kust alustada?

Nurk, millest alustada ei peaks olema tingimata see, et mis idee on, vaid mis probleem on. Tihtipeale otsitakse ideed, aga seal taga ei ole probleemi, mida see lahendaks. Probleem võiks alguses olla üsna spetsiifiline ja siis minna edasi laiemaks. Sa võid teha laheda äpi, aga kui kellelgi ei ole seda vaja, siis keegi ei lae seda alla. Kui sa leiad probleem, mis kõnetab sind, siis suudad sa seda ka kõige keerulisematel aegadel kaitsta, sest keeruline on nt läbi lüüa pangaduses, kui see sind üldse ei huvita.

Aga kõige suurem viga ettevõtluses on see, kui ei alustata. Kui sa ei alusta, siis oled niikuinii feilinud, kui alustad, siis võib-olla feilid aga võib-olla mitte.

  • Milline on sinu suurim õppetund elus?

Idee on 1% ja teostus 99% ning et teostuseni jõuda on vaja meeskonda, kellel on hea vibe ja keemia. Sul võib olla palju ideid, aga kui sa neid ellu ei vii, siis kedagi ei huvita, kas sul oli see idee. Öeldakse, et superideega keskpärane tiim on suht keskpärane, aga suurepärane tiim keskpärase ideega võib megahästi läbi lüüa. 

Artikkel on avaldatud algselt Noor Tegija kodulehel, 2021. aastal. Originaalartikkel on leitav siit: http://www.noortegija.ee/kevin-reisenbuk-kuldmunad-niisama-kandikul-sinuni-ei-joua/

Teeviit teemakuud 2025 - vasta küsitlusele!

Noorteinfoportaal Teeviit võtab iga kuu fookusesse ühe kindla teema. Nii teeme ka 2025. aastal!  

Ootame Sind vastama küsimustikule, et selgitada välja noorte jaoks kõige olulisemad ja põletavamad teemad. Loome sisendi põhjal teemakuud, artiklid ning kogemus- ja persoonilood. 

Vasta küsitlusele ja jäta oma e-mail, kui soovid osaleda loosis!

Küsimustik on avatud 3. novembrini 2024.

Rohkem infot leiad teemakuude kohta postituseset Teemakuud 2025.

Skip to content