fbpx

Keskkonnasõbralik reisimine: kuidas avastada maailma jätkusuutlikult?

Reisimine ja uute kohtade avastamine on paljudele meelepärane. Samas saab seda teha viisil, mis on planeedi jaoks tänuväärne. Üha rohkem noori usub, et igapäevased valikud mõjutavad tulevikku. Tänased tegevused kujundavad homset maailma. Noorel põlvkonnal on võime ja vastutus teha paremaid otsuseid, et tagada positiivsem tulevik. Enda kogemusi jagab Teeviit vabatahtlik Emma Sofia Meri.

Keskkonnasõbralik reisimine ja tuleviku kaitsmine

Kui valime keskkonnasõbralikke reisimisviise, aitame hoida loodust ja loome parema tuleviku. Jätkusuutlik reisimine tähendab vähem keskkonnakahju ja kohalike kogukondade toetamist. See on meie võimalus astuda samme kliimamuutuste pidurdamiseks ja elukeskkonna hoidmiseks. Tule, teeme koos paremaid valikuid ja kaitseme oma planeeti!

Kuidas reisida keskkonnasõbralikult?

  1. Vali jätkusuutlikud transpordivahendid
    • Lennukid saastavad päris palju, seega mõtle alternatiividele:
      • Rongid ja bussid on palju vähem saastavad. Näiteks FlixBus.ee kaudu saab hõlpsasti Tallinnast Berliini ja sealt edasi.
      • Jalgrattaga või jalgsi liikudes on su mõju keskkonnale minimaalne. Ma pole ise rattaga välismaale sõitnud, aga kohalikku loodust avastan küll. Üks tuttav sõitis rattaga Saksamaalt Eestisse!
      • Autoga saab teha mõnusa roadtripi sõites läbi erinevate riikide. Mul on sellega kogemust, eelmine suvi tegime perega roadtripi Eestist Inglismaale, saime sõita läbi paljude riikide ja seal peatusi teha, ehk selle asemel, et oste Inglismaale lennata saime käia veel Lätis, Leedus, Poolas, Saksamaal, Hollandis, Belgias ja Prantsusmaal. Minu arust see oli väga äge kogemus ja igav ka ei hakka, kui on õige seltskond ja muusika!
  2. Majutus ja jätkusuutlikkus
    • Couchsurfing ja vabatahtlik töö: Couchsurfingus saad ööbida teiste inimeste kodudes ja workaway kaudu pakutakse tasuta öömaja ja toitu, kui aitad töödega.
    • Kämpingud ja telkimine: Suurepärane viis looduse lähedal ööbimiseks ja tavaliselt väiksema keskkonnamõjuga.
  3. Kohalikud elamused, turism ja toit
    • Väldi selliseid kohti, nagu delfinaariumid ja loomaaiad, sest loomad tunnevad ennast kõige paremini vabas looduses.
    • Kohalikud tegevused ja ekskursioonid annavad tõelise ülevaate kohalikust kultuurist ja toetavad kohalikke ettevõtteid.
    • Vegan toidu söömine vähendab kasvuhoonegaase ja toetab kohalikke põllumajandustootjaid. Erinevates riikides on palju ägedaid ja unikaalseid veganvalikuid.
  4. Vähenda prügi ja korduvkasuta
    • Korduvkasutatavad veepudelid, söögianumad ja kohvitopsid aitavad vältida ühekordseid plasttooteid. Näiteks festivalidel, kus pole korduvkasutatavaid nõusid, andsin enda nõu ja nad täitsid selle minu jaoks, ilma prügi tekitamata.
  5. Keskkonnasõbralikud suveniirid
    • Eelista käsitöötooteid, mis toetavad kohalikke käsitöölisi ja on sageli loodud jätkusuutlikest materjalidest.
    • Väldi plastikust ja masstootmise suveniire.
    • Osta söödavaid suveniire, näiteks käsitööšokolaade.

Kokkuvõte

Keskkonnasõbralik reisimine on võimalus avastada maailma keskkonda võimalikult vähe kahjustades. Valides jätkusuutlikud transpordivahendid, keskkonnasõbralikud majutuskohad ja kohalikud elamused, vähendades jäätmeid, saame meie, noored, aidata kaasa puhtama ja rohelisema planeedi säilimisele. Reisimine ja looduse hoidmine käivad käsikäes, kui teeme teadlikke ja vastutustundlikke valikuid. Keskkonnasõbralik reisimine on lõbus ja äge!

Artikli kirjutas noorteinfoportaal Teeviit vabatahtlik Emma Sofia Meri.

Teeviit teemakuud 2025 - vasta küsitlusele!

Noorteinfoportaal Teeviit võtab iga kuu fookusesse ühe kindla teema. Nii teeme ka 2025. aastal!  

Ootame Sind vastama küsimustikule, et selgitada välja noorte jaoks kõige olulisemad ja põletavamad teemad. Loome sisendi põhjal teemakuud, artiklid ning kogemus- ja persoonilood. 

Vasta küsitlusele ja jäta oma e-mail, kui soovid osaleda loosis!

Küsimustik on avatud 3. novembrini 2024.

Rohkem infot leiad teemakuude kohta postituseset Teemakuud 2025.

Skip to content