fbpx

Kas tarbid piisavalt vett?

Nii mõnigi meist ei tee välja, kui tekib äkitselt janu, või ei oska me sellele mõelda ja ei tarbi selle peale vett. Mõned hoopis aga joovad korraga tohutult, aga ülejäänud aja ei tarbi midagi. Tihtipeale kasutame ka janu kustutamiseks erinevaid karboniseeritud jooke ja joome kohvi, ent tegelikult pole ükski eelnevalt nimetatud harjumus piisavalt tervislik, et su keha saaks kätte vajaliku koguse vett.

Igapäevaselt vajaliku koguse vett tarbimine on väga oluline – mida me joome ja kui palju mõjutab märgatavalt meie keha ja mõistust.

Miks on vee tarbimine tähtis?

Meie aju koosneb 80% veest – kui me ei joo piisavalt, tekivad keskendumisraskused ja mälu hakkab kehvenema. Tekib energiapuudus ja meie keha hakkab justkui paiste minema, sest keha kasutab ära väikese veekoguse, mis veel kehas olemas on ning jalgadel ning pahkluudel võib olla ebamugav ja paistes tunne.

Samuti võib vähene vedeliku tarbimine põhjustada kõhuvalusid ja iiveldust. Kui esineb probleeme kõhupiirkonnas, tuleks iga päev tarbida kehale vajalik kogus vett. See aitab kaasa lisaks veel südamele, sest piisavalt vee tarbimine aitab südamel tavapäraselt tööd teha.

Vesi on meie organismis nagu õli uksele ehk kui me ei joo piisavalt vedelikke, hakkavad meie liigesed valutama. Eestis elades oleks päevas vaja tarbida ligi 1,5L vett, kuumema kliima puhul aga rohkem.

Kuidas vältida vedelikupuudust?

  • Puhas vesi on õigeim valik

Mõned tunnevad muret kraanivees sisalduva floori pärast, aga teadlased veel teevad kindlaks, kui tõsine see probleem on. Kui sa floori pärast muret tunned, võid tarbida selle asemel näiteks pudelivett.

  • Tarbi taimset teed

Taimseid teid on olemas erinevaid, millest osadel on ka ravivad omadused – näiteks piparmünt on hea kõhuvalude ja kummel unetuse vastu.

  • Söö puuvilju

Kui vee tarbimine ei ole sulle meelt mööda, lisa oma menüüsse juurde suuresti vett sisaldavaid toiduaineid. Näiteks arbuus, kurk, tomat ja vähese naatriumi sisaldusega supid sisaldavad kõik rohkesti vett, mis aitavad samuti vajalikku vedeliku kogust igapäevaselt kätte saada.

  • Joo piima

Piimas leidub mitmeid vitamiine ja mineraale, eriti kaltsiumi. Samuti sisaldab piim aga laktoosi, mis on üks suhkru tüüp, milletõttu osad hambaarstid soovitavad piima tarbida toidu kõrvale.

  • Joo päikese käes viibides rohkem

Kui oled kuumades tingimustes või treenid, tarbi kindlasti rohkem vett. Kui higistad, tuleb tarbida vesi, mis kehast väljub, tagasi, et ei tekiks kehas veepuudust.

  • Kuula oma keha

Haige olles tuleb olla ettevaatlik ning tarbida rohkem vedelikke. Selle osas tuleb konsulteerida arstiga ja jälgida oma uriini. Kui uriin on väga tume ja sa käid harva tualetis, tähendab see, et sa ei tarbi piisavalt vett. Kui aga uriin on väga selge ja heledat värvi ja käid regulaarselt tualetis, tarbid sa piisavalt vedelikke.

  • Võta rahulikult

Ära proovi ühe minutiga juua tervet liitrit ega jäta hiljem veepudel kõrvale mitmeks tunniks. Oluliselt parem on juua väikeste koguste kaupa vett regulaarselt, kuna korraga suured kogused vedelikke on kehale keeruline töödelda.

  • Joo aastaringselt

Ära unusta vee tarbimist ka külma ilma korral. Isegi kui sul ei teki janutunnet, on ikka sinu kehal vaja regulaarselt vett.

Joogid, mis ei asenda vett:

  • Karboniseeritud joogid

Need on vahete-vahel sobilikud, aga pidevalt tarbides ei ole need alternatiiviks veele. Karboniseeritud joogid kustutavad hetkeks janu, kuid need on kahjulikud hammastele ja tervisele. 

  • Mahlad

Need on vahel head, ent neid tuleks tarbida mõõdukalt, kuna ka nendes leidub suhkruid. Ent mahlade kasuks räägib nendes sisalduvad vitamiinid.

  • Suured kogused kohvi ja teed

Kohvis sisaldub korralikult kofeiini, millest on kasu, kui juua kohvi väikestes kogustes (umbes üks, kaks tassi päevas), aga rohkem tarbides mõjutab see sinu organismi alates ööunest kuni lausa kõhuni. Tees on kofeiini vähem, ent on siiski seal olemas. Kofeiinil on diureetiline mõju, mistõttu suureneb urineerimisvajadus. Pole veel täpselt teada, kas see põhjustab veepuudust, aga kindluse jaoks tasub siiski alati tarbida kofeiini mõistlikult.

  • Alkohol

Alkohol suurendab vee tarbimisvajadust – kui tarbida alkoholi regulaarselt, on peaaegu et kindel, et sul on veepuudus, mida kinnitab ka janutunne, mis alati kaasneb alkoholi tarbimisega. Niisiis on mõttekas alkoholi vähem tarbida, ja sel juhul juua vett alkoholi joomise vältel ja ka pärast.

Allikas: Spunout: Am I drinking enough water?

Artikli tõlkis ja toimetas noorteinfoportaal Teeviit vabatahtlik Carmen Helena Kaljurand.

Kaanepilt: Manki Kim, Unsplash

Skip to content