fbpx

Kanepist

Kanepit kasutatakse tööstuses väga mitmel otstarbel, näiteks valmistatakse sellest toiduaineid, köit, paberit, kangast ja kosmeetikatooteid.  

Kanepitaim võib sisaldada mitutsada farmakoloogilist ühendit, sh kannabinoide. Kanepile annab psühhotroopse ehk uimastava toime peamiselt üks kannabinoid nimetusega THC ehk delta-9-tetrahüdrokannabinool. Kanep, mille THC-sisaldus on üle 0,3%, loetakse Eestis narkootiliseks aineks.  

Viimasel ajal on palju räägitud kanepi legaliseerimisest. See tähendab, et nendes riikides, kus kanep on legaliseeritud, on kanepi omamine ja tarvitamine seadusega reguleeritud, selle müük on maksustatud ning elanikele ostmiseks kättesaadav nagu seda on alkohol ning tubaka- ja nikotiinitooted. Eestis ei ole kanep legaliseeritud, kuna ollakse seisukohal, et sellega kaasnevad kahjud ületavad sellega kaasnevad kasud. Näiteks ei ole piisavalt tervishoiutöötajaid, kes saaksid kanepist sõltuvusse jäänud inimesi aidata. Seega on kanepi kui uimasti kasvatamine, omamine, tarvitamine, ostmine ja muu käitlemine Eestis ebaseaduslik nii noortele kui ka täiskasvanutele. 

Kanepi mõju inimese kehale

Väärarvamus, et kanepi tarvitamine meelelahutuslikul või muul eesmärgil on ohutu ega tekita sõltuvust, on aidanud kaasa kanepi levikule nii noorte kui ka täiskasvanute hulgas. Inimeste kehad reageerivad kanepile väga erinevalt. Millist mõju kanep tervisele avaldab, sõltub väga palju sellest, kui palju, kui sageli ja kui kaua on kanepit tarvitatud.  

Levinud kanepi mõjud on näiteks: 

  • rahutu uni ja krooniline unetus; 
  • ärritunud suu ja kurk; 
  • ohjeldamatu janu ja söömahood; 
  • probleemid hingamisteedes, nt astma tekkimine; 
  • südame puperdamine, vererõhu ja kehatemperatuuri kõikumine. 

Kanepi mõju ajule

Noore inimese arenevale ajule võib kanep tekitada pöördumatuid kahjustusi. Aju on inimese keha kõige keerulisem organ. Selle eri osad arenevad erineva kiirusega ja teadusuuringute järgi jätkub aju areng 25. eluaastani. Kõige hilisema arenguga on aju eesmine osa ehk aju otsmikusagar. See juhib inimese elus selliseid olulisi protsesse nagu otsuste tegemine, enesejuhtimine, planeerimine, impulsside kontrollimine, tahtejõud ja probleemide lahendamine. Kõik need oskused on vajalikud, et elada täisväärtuslikku elu, teistega suhelda ning saada hakkama kiiresti muutuvas ja arenevas ühiskonnas.  Mida varasemas eas hakkab inimene kanepit tarvitama, seda suurem on tõenäosus, et need protsessid, mida juhib otsmikusagar, ei arene täielikult välja.  

Kanepi tarvitamine võib mõjutada ka koordinatsiooni, taju, nägemist, mälu jm. Need omadused on väga olulised mh liiklusvahendi (tõukeratas, jalgratas, auto jne) juhtimisel, mistõttu mistahes uimasti mõju seab ohtu nii juhi, teised liiklejad kui ka kaasreisijad. 

Kanep ja vaimne tervis

Suurenenud risk vaimse tervise probleemide tekkeks on just teismeeas kanepi tarvitamisega alustanutel. Kanepi tarvitamist on seostatud mitmete vaimse tervise probleemidega, näiteks depressioon ja ärevus. Kanepit tarvitavatel inimestel on suurem tõenäosus psühhoosi tekkeks ja pikaajaliste psüühikahäirete, näiteks skisofreenia, avaldumiseks. Teismeeas alustanutel ja sagedamini tarvitajatel on tugevam seos kanepi tarvitamise ja skisofreenia kujunemise vahel.  

Kui täiskasvanutel võib kujuneda kanepi tarvitamisega seotud erinevaid häireid kümnest kanepit tarvitavast inimesest ligikaudu kolmel, siis teismeeas alustanutel ja nendel kes tarvitavad suuremaid koguseid, on oluliselt suurem tõenäosus kanepisõltuvuse või kanepist põhjustatud vaimse tervise häirete kujunemiseks.

Kuigi kanep on kõige sagedamini tarvitatav narkootiline aine Eestis, siis valdav enamus noori kanepit ei tarvita. 2021. aastal läbi viidud küsitlusest selgus, et elu jooksul ei ole kanepitooteid tarvitanud 70% ja viimase kuu jooksul 93% 14-18 aastastest noortest. 2023. aastal läbi viidud uuringust selgus, et 16-24-aastaste hulgas ei ole kanepit elu jooksul tarvitanud 62%, viimase aasta jooksul 83% ja viimase kuu jooksul 95%. 

Kui Sina või Su lähedane vajab abi, siis teenuste kontaktid leiad siit: www.narko.ee  

Skip to content