Meil kõigil on nii õigused kui ka kohustused. Tihti on need üksteisega seotud. Kui vanemaks saame, on meil küll rohkem kohustusi, kuid samas kasvavad ka meie õigused, viies kaalukausi tasakaalu.
Mitte keegi ei eelda üldjuhul viieaastaselt lapselt seda, et ta alati ise vastutaks selle eest, et kõik asjad kaasas oleksid, kui vanaema juurde sõitmiseks läheb.
Samas ei ole viieaastasel lapsel tavaliselt õigust ilma täiskasvanu abita otsustada, kas ta üldse vanaema juurde minna võib.
Kogu meie elu jooksul on meil kõigil teatud õigused ja kohustused. Õigused jaotuvad laias laastus kaheks.
Ühel pool on õigused, mis on kõigil inimestel, hoolimata sellest, kes, kus ja millised nad on. Siia kuuluvaid õigusi kutsutakse inimõigusteks, sest need on igal inimesel.
Teisel pool on aga õigused, mis sõltuvad teatud omadustest, mis konkreetsel inimesel on. Need omadused võivad olla näiteks vanus – õigus 18-aastaselt oma elus täiesti iseseisvalt otsustada.
Õigused ja kohustused on ühiskonnas vajalikud, et me kõik saaksime elada head ja kvaliteetset elu. Väga oluline on pidada meeles – iga õigusega kaasnevad kohustused.
Õigused on leitavad näiteks Inimõiguste ülddeklaratsioonist, lapse õiguste konventsioonist ja Eesti Vabariigi põhiseadusest
Artikli toimetas noorteinfoportaal Teeviit juunior peatoimetaja Liise Timmo.