fbpx

Intervjuu Grete Kaioga: Kirjandus tüdrukust filmitegijaks ja mitte ainult

Grete Kaio on 18- aastane gümnasist, noor filmitegija, hakkaja kirjanik ning õde, tütar ja sõltumatu loodusjõud. Täna räägib Grete enda õppimise kogemustest ja otsustest, mis tõid teda sinna, kus ta on.

Mis on su elu moto (ühe fraasiga)?

Viimasel ajal on eriti kõnetanud:

“Kui süüdatakse tähti laotuses, siis tähendab, neid kellelgi on tarvis? Siis tähendab, neid keegi tõesti vajab…”

V. Majakovski

Mis põhikooli sa lõpetasid ja miks valisid KJPG enda gümnaasiumiks?

Lõpetasin Tartu Kivilinna kooli. Mulle on alati väga Annelinn meeldinud, niisiis tundus tore neid kollaseid betoonmaju kolm aastat veel vaadata. Ning mind võlusid Petersoni inimesed, võimalused ja avatud suhtumine! Proua direktoriga siiamaani heietame minu sisseastumisvestlusest, tunnen ennast väga hoitult ja armastatult. Mind on algusest peale minu endana austatud – kõigi mu annete ja eripäradega. 

Õpid gümnaasiumi meedia- ja filmimoodulis, kuidas selle valisid? Ja millised eesmärgid püstitasid? 

Tahtsin rohkem ajakirjandusest teada saada, hästi monteerima õppida ja saatejuht olla. Aga noh, mul polnud ilmselgelt aimugi, mida kõike see moodul õpilasele pakkuda saab ja kui palju päriselt ka ühe noore elu rikastab! 

Millega te meedia- ja filmi moodulis tegelete? Kui raske ja ajamahukas see on?

Kui tahad aktiivselt õppida, siis tööst puudu ei tule. Moodul pole raske, kui saad teha asju, mida armastad, aga pakub kindlasti rohkelt võimalusi ja väljakutseid. Olen koos Anete Noolega sellest aastast ka kooli televisiooni peatoimetaja niisiis on KuuTVst saanud mu südameasi! Kooli jõuan kaheksaks ja kodus olen õhtul kaheksa/ üheksa vahel. Vahel isegi ööbime koolis ja tihti mööduvad nädalavahetused võtetel või muude projektide kallal nokitsedes. Tänaseks on meil kujunenud välja enda filmimeeskond, kellega oleme nii Rakvere Gümnaasiumi Filmifestivalil, PÖFF Just Filmsi #noorfilmitegija2021 kui ka Tallinna Polütehnikumi filmifestivalil enda filmidega osalenud. Olen saanud olla nii režissöör, helimees, näitleja, stsenarist kui ka produtsent. Tiimiga võtame osa nii konkurssidest, külastame ainealaseid muuseume ja käime praktika laagrites! Ühesõnaga – meiega igav ei hakka ja elu on tõesti nagu filmis!

Jaga 5 nippi meedia- ja filmi moodulis õppimiseks

Arvan, et need käivad nii gümnaasiumis õppimise kui ka tiimis töötamise kohta üleüldiselt. 

  • A bit of madness is key ehk õpi maailma erinevalt ja laiemalt mõistma.
  • Kümme korda mõõda, üks kord lõika!.
  • Võttetiim tahab süüa, katust ja sooja! Neid tuleb hoida!
  • Hea juht ja meeskonnaliige oskab närvi talitseda ja kolm korda enne rääkimist hingata.
  • Unistused peavad alati olema suured ja hirmsad. 

Mida sa juba saavutanud oled?

Mu sõbrad ütlevad ikka, et ma olen inimene, kelle ambitsioonid on suuremad kui ta ise. Ma olin 14- aastane kui ma enda esimese raamatu (“Säde” (2016)) välja andsin ja seitseteist kui teise raamatu  (“Üks” (2020)) avaldasin. Läbi nende sain aru, mis tunne on olla noor autor, looja ja kui palju paberitööd ja organiseerimist selline maailm vajab. 

Ma olen põhikoolist peale aktiivselt olümpiaadidel käinud. Niisiis olen osalenud nii filosoofia, rahvaluule ja eesti kirjanduse olümpiaadil. Lisaks olen kirjutanud ka raamatuarvustusi (kokurss Ulakass) ja novelle novellikokurssitele. Sama on ka etluskonkurssitega, teater neelas mind endasse juba kolme aastaselt ja paar korda olen ka ise lavalaudadele astunud.

Mulle pakkus ja pakub enam huvi lavastamine ja selle kandsin üle ka filmimaailmas “Annelinn” lühifilmis. Lisaks andsin 2020/21 õppeaastal enda põhikoolis näiteringi, kus sain noortega enda teatriarmastust jagada. Produtsent olen olnud KuuTV lühifilmis “Kiri” kui ka “Haugstiveni psühhoos”.

 Mul on taskus kahe muusikakooli lõpupaberid. Peale koolide lõpetamist asusin ise muusikat kirjutama. Lisaks olen ka enda kirjasõna Õhtulehes ja Müürilehes levitanud. Olen juba 2016. aastast Tarsälammidel lavaluulega esinenud. Koolis ja mujal on õnnestunud mul aktuseid juhtida ja nende meeskondi kokku panna. 

Filmidega olemegi tiimiga (operaator – Markus Gregori Kullamaa, montaaž – Cristoher Oskar Orav) saanud nii RGF kui PÖFF #noorfilmitegija2021 finaali – RGF tõi meile õpilaskategooria 2. koha ja #noorfilmitegija2021 eripreemia! Lisaks võitsime KuuTV kaaspeatoimetaja Anete Noolega MONDO loovkategoorias esikoha ja meie hetkese filmiprojekti stsenaarium sai Just Filmsi stipendiumikonkurssil autasustatud. 

Sel suvel sain teha koostööd näiteks artist INGERiga olles tema manageri assistent  ja olla sotsiaalmeedia turundaja startupis Konnekt. KuuTV saadetes olen saanud ennast panna ka intervjueerija rolli – kas peale aulatunde külalisesinejaid küsitledes või tänaval/ koolis vox populeid tehes. Olen gümnaasiumi jooksul kirjandus tüdrukust ratsionaalseks ja sihikindlaks asjaajajaks kujunenud. Sellel on olnud suur osa meedia- ja filmi moodulil, mu sealsel meeskonnal ja juhendajal.

Kuidas planeerid enda aega, et kõike jõuda?

Ma olen pisikesest peale peas liste teinud, hommikuti mõtlen, mida pean jõudma ja millal. Ma läksin juba 2. klassis muusikakooli viiulit õppima, see andis mulle ellu kaasa kohusetunnet ja külma närvi. Peale seda võtsin juurde laulutunnid Ursel Oja juures ning hakkasin üritusi korraldama, näiteringis käima, iga nädal teatrit külastama – vaba aeg ei olnud minu jaoks tavaline. 

Põhikooli lõpetades lõpetasin ka paralleelselt kahte kooli. Mulle meeldib vabadel hetkedel võimalikult palju ära teha või enda puhkust osadeks jagada. Lisaks on see mida ma teen mulle alati meeldinud. Aga mu listimajandus hoiab mind kindlasti elus – kirjutan asju märkmikku, telefoni, teen tabeleid. Ja kui kuidagi ei saa võtan telefonikõne sõbrale, kes mind maale toob ja ütleb “Nüüd puhkame!”. Mul on ka maailma kõige toetavam filmi- ja kodu perekond – üksinda elust läbi ei kõnni.

Mida soovitaksid noortele üheksandikele, kes juba sellel aastal gümnaasiumi õppima tulevad? 

Kui ei lähe nii nagu planeerid, siis usalda saatust. Ja võta kõikidest võimalustest kinni, mida sulle pakutakse. Õpi ennast hästi reklaamima ja saa parimaks selles, mida tahad teha. Asendamatuid inimesi pole olemas, aga unustamatuid küll! 

Usun, et eredalt põlemine aitab elu nautida. Ja mis kõige olulisem – kogu enda gümnaasiumist kontakte ja suhteid, mis aitavad sul tulevikus olla parim versioon endast ja kes sinuga koos kolme aasta jooksul kasvada tahavad! 

Teeviit teemakuud 2025 - vasta küsitlusele!

Noorteinfoportaal Teeviit võtab iga kuu fookusesse ühe kindla teema. Nii teeme ka 2025. aastal!  

Ootame Sind vastama küsimustikule, et selgitada välja noorte jaoks kõige olulisemad ja põletavamad teemad. Loome sisendi põhjal teemakuud, artiklid ning kogemus- ja persoonilood. 

Vasta küsitlusele ja jäta oma e-mail, kui soovid osaleda loosis!

Küsimustik on avatud 3. novembrini 2024.

Rohkem infot leiad teemakuude kohta postituseset Teemakuud 2025.

Skip to content