fbpx

Kogemuslugu Henriga: Fake it, till you make it

Olen 18-aastane õpilane ning noor ettevõtja Tallinnast. Sel kevadel lõpetan Tallinna Mustamäe Gümnaasiumi 12. klassi ning tegelen ka oma ettevõte DeepPeat OÜ arendamisega ning turundusega. Igapäevaelu juurde kuulub lisaks ka tegelemine spordiga, nimelt käin jõusaalis.


Kust tuli idee ettevõte luua? Kas oli ka hirme?

Ettevõte loomisest rääkimiseks peab vaatama minu 11. klassi algusesse, mil valisin endale uurimistöö teema. Otsustasin teha seda koostöös Tallinna Tehnikaülikooliga. Uurimistöö teemaks oli uurida turba omadusi ning proovida nende abil keskkonda puhastada. Eduka uurimistöö lõpuks jõudsime me reaalse tooteni ning paljud lähedased ning TTÜ töötajad nägid selles potensiaali ja soovitasid võtta osa mõnest ettevõtlusalasest konkursist. Kutsusin ühe klassivenna kampa ning otsustasime osa võtta StarterTallinna ettevõtluskiirendist. Peale võistluse võitu olime endas kindlad ning lõimegi ettevõtte.

Kindlasti kaasnes ettevõtte loomisega rohkelt hirme. Kas toode on tegelikult üldse turul vajalik? Kas meil on võimekust see idee nö maast lahti saada?


Millega tegeleb firma DeepPeat?

DeepPeati eesmärk on likvideerida keskkonnast õlireostust võimalikult efektiivselt ning keskkonnasõbralikult. Selleks oleme välja töötanud turbapõhised õlikoristustarvikud, mis on looduslikumad kui praegused olemasolevad alternatiivid.


Millised on olnud väljakutsed, hirmud, mured ja rõõmud?

Väljakutseid tekib pidevalt ning tihtipeale pole neile lihtsaid lahendusi. Tihtipeale ei kulge asjad just nii, nagu need planeeritud olid ning see pikendab alati seda aega, mis on ette nähtud mõne ülesande lahendamiseks. Hirmude alla saab alati lugeda selle, et esimese ettevõttega alustamisel ei pruugi sul olla igale küsimusele vastust ja see tekitab paratamatult ebakindlust. Ettevõte loomisega ei kaasne muidugi alati probleeme ning hirme, vaid on ka palju rõõmsaid ning õnnelikke hetki. Iga edasiminek tegemistes on alati rõõmuallikas ning neid tuleb tähistada. Sõprade ning lähedaste toetus on alati väga väärtuslik ning kui sind huvitab ettevõtlus ja teema, millega sa tegeled, siis ei ole ka probleemid kõige jubedamad, vaid siis leitakse neile koheselt lahendus.


Kuidas kõige paremini kõikide tegevuste vahelt aega planeerida?

Koolis käimine ning ettevõtega tegelemine võtab suure osa päevast ära, kuid endale vaba aja loomine on ekstreemselt tähtis. Kuna meie ettevõte kollektiiv koosneb kahest inimesest, siis on ühiste plaanide loomine väga lihtne ning peaaegu alati saab leppida ühtse aja väga lihtsalt kokku. Igapäevaselt oleks võimatu nii palju aega pühendada õppetööle ning ettevõttele, seega kohati võtan ka mina vabu päevi.


Kuidas hoiad enda vaimset tervist?

Vaimse tervise hoidmise jaoks on tähtis magada piisavalt – minu arvates ei pea paika need ütlused, et ettevõtjad peaksid magama päevas 4 tundi, et olla oma konkurentidest ees. Selline elustiil kurnaks ka kõige tugevamad väga kiiresti ära. Samuti tuleb ka tegemiste vahelt leida vaba aega, mida saab sõpradega veeta, sest see aitab mul alati mõtted tööst eemale saada. Kui lähedased või sõbrad pakuvad abi, siis tuleks see ikka vastu võtta, sest üksinda rabamine ei ole kõige tervislikum psühholoogiliselt.


Räägi veidi ka STARTER programmist. Mida sulle see tähendab? Kuidas jõudsid selleni? Mida õppisid sealt?

Võib öelda, et ilma programmita poleks ka meie ettevõtet! STARTERi programm pani kindlasti hea põhja, mille pealt alustada, sest meil kahel gümnasistil ei olnud kogemusi ega teadmisi ettevõtlusest. Erinevate koolitustega õppisime palju nii turundustest kui ka kõnede pidamisest. Samuti sai sealt palju kontakte ja ka turundusabi, mida läheb igal iduettevõttel vaja.

Mille poole soovid veel püüelda? Mis on sinu eesmärgid?

Kindlasti ei puuduta minu tulevased plaanid ning soovid ainult ettevõtlust. Eesmärk on saada tugevasse ülikooli ning tegeleda spordiga rohkem. Paljud eesmärgid aga hõlmavad ettevõtlust, sest tänu oma ettevõtte loomisele kasvas huvi selle vastu kõvasti. Tulevikus tahaks olla investor või aidata ka teisi noori või iduettevõtteid ettevõtluses.


Anna palun nippe noorele, kes sooviks enda ettevõtet luua.

Üks parimaid lauseid, mida ma olen kuulnud ettevõtluses alustamise kohta on „Fake it, till you make it“. See tähendab sisuliselt seda, et teeskle kindlust ja tugevust ning see viib sind lõpuks selleni, et sa muutudki kindlamaks ja tugevamaks. 

Noorena tuleb kindlasti ära kasutada kõik kontaktid, mis sul on, sest tihtipeale noored ei tea väga spetsiifiliste teadmistega asjatundjaid ning siis tuleb vajalik isik leida teiste inimeste kaudu.

Ettevõtte kiirenduskonkursid on väga kasulikud, sest sealsed loengud ja õpitoad annavad vajalikud teadmised enda ettevõte loomiseks ja juhtimiseks.

Ettevõtte loomisel peab kindlasti arvestama sellega, et vaba aega ei pruugi enam nii palju olla, kui eelnevalt oli, aga paljud noored tänapäeval ka tahavad enda vaba ajaga midagi kasulikku teha.

Mis on STARTER programm?

STARTER on idee ja meeskonna arengut toetav neljakuuline praktiline koolitusprogramm, mis sisaldab temaatilisi seminare, tippspetsialistidest mentoritega kohtumisi ja juhendajat.

Äriideede arendusprogramm STARTER on mõeldud õppuritele ning eesmärk on aidata õppijail luua ja arendada oma äriideed ning vormida see elujõuliseks ärimudeliks.

Artiklit koostas Maris Praats ning toimetas sisuloometiimi liige Mariliis Lulla 

Artikkel on avaldatud 2022. aastal.

Skip to content