fbpx

Helkur teeb sind pimedal ajal nähtavaks

Kõige lihtsam viis end pimedal ajal nähtavaks teha, on kanda helkurit. Eestis on helkuri kandmine kohustuslik. Seadus ütleb: „Halva nähtavuse korral või pimeda ajal kõnniteeta ja valgustamata teel liikudes peab jalakäija kasutama helkurit või valgusallikat”.

Helkuri kandmine on oluline, et mootorsõidukijuhid sind pimedal ajal märkaksid. Et helkur säraks, peab sellele peale paistma valgus, sest helkur peegeldab peale paistvat autotulede valgust ja helkur peab olema kinnitatud 50 cm kõrgusele maapinnast. Lisaks on olemas ka erinevad säravad lambikesed, helkurkleepsud, helkurkindad ja muud helkivad riideesemed.

Millal peab helkurit või muud valgusallikat kandma?

  • Halva nähtavuse korral;
  • pimedal ajal;
  • kõnniteeta ja valgustamata teel. 

Kui kannad helkurit, siis kinnita helkur sõiduteepoolsele küljele täiskasvanud inimese põlve kõrgusele. Parem on kanda mitut helkurit korraga ja mõlemal pool, et igast küljest oleks nähtavus tagatud. Samuti võid kasutada ka muid valgusallikaid nagu pealamp ja taskulamp, et end nähtavaks teha.

Helkurita liikuv jalakäija on lähitulede valguses nähtav alles 30 m pealt (udu, vihma- või lumesaju korral alles ca 15 m pealt). Kui jalakäija ületab sõiduteed, siis nähtavale kohale asetatud kvaliteetse helkuri kandmisel on inimene lähitulede valguses nähtav juba 130 m pealt ning kaugtulede valguses 300 m kauguselt. Teisisõnu annab helkur autojuhile juba kaugelt märku, kas jalakäija liigub tee ääres või on teed ületamas. Nii on juhil piisavalt aega kiirust vähendada ja vajadusel tee andmiseks peatuda.

Ka pimeda ajal liiklevad jalgratturid ning kergliikurijuhid peavad end nähtavaks tegema – hoidma sõiduki helkurid puhtana ja lülitama sisse valge esitule ning punase tagatule (soovitavalt vilkuvas režiimis).

Kuidas valida õige helkur?

Helkuri valik on tõepoolest oluline. Praegusel ajal on poest võimalik osta või saada tasuta erinevate kampaaniatega erinevaid helkureid ja helkivaid tooteid. Kõige olulisem on meeles pidada seda, et tuleb valida tõesti helkiv helkur.

Helkiva helkuri või toote peal on märgistus CE ja viide standardile EN 13356:2001. Kindlasti peavad olema lisatud ka andmed tootja kohta ja eesti keelne kasutusjuhend kas tekstina või pildina.

Kuhu helkur kinnitada?

Helkurist on kasu, kui see on autojuhtidele hästi nähtav igast küljest:

  • Kinnita rippuv helkur sellele küljele, kuhu jääb sinust sõidutee, maapinnast 50–80 cm kõrgusele (1 – auto tulede kõrgus);
  • Rippuv helkur peab olema kinnitatud nii, et see paistab üleriiete alt välja ja saab vabalt liikuda. Selle kinnitada nt tasku sisse (2) või jope alumise ääre külge;
  • Rullhelkurit on hea lahendus neile, kes rippuvaid helkureid tihti kaotavad. Seda on kerge panna ümber käe või jala (3) ning selle asukohta saab kiiresti muuta. 

 

Helkuri asemel võid pimedas liikudes kasutada ka nt tasku- või pealampi, kuid siia peab alati kindel olema, et külma ilmaga patareid töötavad. Seepärast on kindlam kanda üleriiete küljes ikka vähemalt ühte helkurit.

Helkivad tooted ei ole helkurid, kuid mida nähtavamaks ennast teed, seda parem!

Aina rohkem on näha liikluses erinevaid helkivaid tooteid – olgu selleks siis helkivad prossid või ripatsid, helkiva ribaga lõngast mütsid, helkivad saapapaelad või vilkuvad tossud, helkurmaterjalist joped, poekotid või seljakotikatted. Erinevaid võimalusi on lõpmatult palju!
Pea meeles, et pead kandma vähemalt ühte sertifitseeritud helkurit (CE EN 13356 märgistus, lisaks on seal ka andmed tootja kohta ja toote nimetus on „helkur)“! Mida enam võimalusi enda nähtavaks tegemiseks kasutada, seda parem!

Pea meeles, et üleriietele õmmeldud kitsad helkivad ribad ei taga piisavat helkivust ja kuluvad. Riiete pesumasinas pesemine lühendab helkiva kanga omadusi. 

Kas teadsid, et…?

  • Helkurita jalakäijat näeb autojuht 30 meetri kauguselt, helkuriga keskmiselt 130 meetri kauguselt.
  • 1934. aastal patenteeris Nottinghami teetööline maailma esimese helkuri, mille loomise idee tekkis tal öösel valgustamata teel sõites. Nimelt märgat,i et teepervel seisva kassi silmad peegeldavad autotulede valgust.
  • Esimene helkur kujutas kummist raamiga ääristatud marmorklotsi. Mõni aasta hiljem ühendati omavahel kaks leiutist – plast ja helkur – ning marmorist helkurid vahetati välja plasti vastu.

Kuidas olla silmapaistev?

 

Helkur võib päästa sinu elu! 

Artikkel koostatud koostöös Transpordiametiga

Skip to content