Noorteinfoportaalis Teeviit on üheks teemaks noorte osalus, milles keskendume ühiskonna, aktiivsuse, valimiste ning organisatsioonide teemadele. Käesolev intervjuu on tehtud Gerda Porovartiga.
Olen Gerda Porovart, Viru-Nigula valla Noortevolikogu esimees. Praegusel perioodil töötan ja valmistan end ette tulevaseks tudengieluks.
2. Miks on noorte osaluse ja kaasamise teema Sulle oluline?
Praegused noored on tulevased täiskasvanud ja riigi tulevik, seetõttu on oluline varakult panustada tugeva alustala loomisesse. Olles ka ise noor, siis kõik teemad, mis seonduvad mingil määral minuga, on mulle olulised.
3.Kuidas saaks kõlama kõikide noorte, st ka passiivsemate ja vähemusgruppide, hääle?
Laias laastus on kaks valikut: kas ise olla piisavalt aktiivne ja kangekaelne, et oma hääl panna kõlama või pugeda mingisuguse suurema grupeeringu tiiva alla, kust saada hoogu ja tuge. Kindlasti on vaja varuda kõvasti kannatust ja arvestama tagasilöökidega.
4.Valimised on tulekul. Mis sa arvad, kas noortele on valimistest piisavalt räägitud?
Ma ei usu, et noortele on üleüldiselt valimistest piisavalt räägitud. Kui ma ei eksi, siis vist alles 9ndas klassis tuleb ühiskonnaõpetus, kus käsitletakse sügavamalt poliitikat ja sellega kaasnevat. Kuid eks suurem trall tulevaste valimistega hakkab sügisel, kui valimised on tunduvalt lähemal ja valimisõigusega noored koolides.
5. Mis sa arvad, mida peaks tegema, et noored oskaksid teha valimistel valikuid?
Noored ise peaksid olema aktiivsed ja tegema eeltööd, sest iga hääl loeb ning niisama huupi häält anda on mõttetu. Kindlasti oleks abi ka lapsevanematega, usaldatava täiskasvanu või suurema venna/õega asja arutada.
6.Osaled ka noortevolikogu tegemistes. Kuidas jõudsid selleni? Kui palju saad läbi selle rääkida kaasa valla asjades?
Noortevolikokku sattusin põhikooli õpetaja pakkumisel. Algselt mul endal polnud plaanis minna, sest käisin kaugel koolis ja ei olnud vallaga nii seotud kui põhikoolis. Kuid siis hakkas asi huvitama ja mingil määral läksin sinna ka kohusetundest, sest huvi noortel puudus ja keegi ju peab minema. Valla asjades pole saanud veel kaasa rääkida, sest me pole noortevolikoguga hoogu sisse saanud.
7. Mis sa arvad, kas noori kuulatakse?
Ma arvan, et osades teemades ikka kuulatakse, kuid kindlasti on valdkondi, kus noorte hääl jääb kahjuks kuulamata.
8. Kuidas kohalikud omavalitsused saaksid rohkem noori kaasata?
Noortevolikogu ja õpilasnõukogu on head võimalused ning muud vallas tegutsevad MTÜ-d/ grupeeringud võiksid noori kutsuda endale liikmeks. Arvestama peab ka sellega, et ongi noori, kes ainult virisevad ja enda heaolu nimel pingutama ei hakka.
Toimetas sisuloome- ja koostöösuhete tiimi liige Mariliis Lulla 2021. aastal.