Evelin Rätsep on ettevõtja, kes unistab sellest, et noortest saaksid enesekindlad inimesed. Tema loodud Ettevõtlusküla viib noortele läbi ettevõtlust, majandust ning rahatarkust õpetavaid rollimänge. Evelin räägib sellest, mis on ettevõtjaks olemise juures kõige tähtsam ning leevendab mitmeid hirme, mis ettevõtluses algajaid kimbutada võivad.
Kuidas ja miks sai sinust ettevõtja?
Ma ei ole kunagi suutnud taluda, kui keegi käskivas vormis minu üle otsustab. Olen alati olnud nõus väga pühendunult töötama, kui mul on selleks vabad käed teha nii, nagu mu sisetunne juhatab. Kuna ma ei teadnud ühtegi endale sobivat töökohta, kus sellist vabadust töötajatele võimaldataks, oli ettevõtjaks saamine ainus loogiline valik ja ühtlasi võimalus luua sellist vabadust lubav töökeskkond nii endale kui teistele.
Kas ettevõtjaks sünnitakse, õpitakse või saadakse?
Ettevõtjaks kasvatakse – see on protsess, mis ei lõppe mitte kunagi. Ettevõtjana on väga palju asju, mida silmas pidada, ennekõike eeldab see isiksusena terviklik olemist. Seda terviklikkuse poole liikumist jätkan vist kogu elu. Loomulikult on vaja ka oma valdkonnas spetsiifilisi teadmisi ja valmisolekut igapäevaselt õppida. Kõige olulisem on valmidus riskida ja astuda iga päev põnevustundega tundmatusse.
Mida peab ettevõtja teadma, oskama, uskuma?
Ettevõtjaks võib saada igaüks, kes tunneb, et ta on leidnud idee, mille teostamise nimel on ta valmis oma mugavustest loobuma ja taluma ettearvamatuid olukordi. Mina usun, et õnnestuvad need ärid, kus omanikud kogu hingest selle õnnestumist soovivad ja kes on iga päev valmis õppima uusi asju. Hea on, kui sa oskad vähemalt mingit osa valdkonnast, milles tegutsema hakkad. Kasuks tuleb ka, kui oled hea meeskonnamängija, aga kõige olulisem on tegelikult see, kas ja mida sa usud.
Milles sina ettevõtjana ebaõnnestunud oled?
Kui sa usud, et saad hakkama, või usud, et sa ei saa hakkama, mõlemal juhul on sul õigus. Isegi seda teades on minu kõige keerulisem väljakutse ettevõtjana olnud endasse mitte uskuva, argliku, ettevaatliku ja riske kartva mõtteviisi muutmine. Ebakindlus minus endas muutis mind juhina üleolevaks ja keeruliseks isiksuseks ning ma kaotasin sellepärast mitu väga head meeskonda. Kõige karmim ülemus olin ma kodus iseendaga, mis viis mind lõpuks eluisu kaotamiseni. Tundsin, et ma olen ebaõnnestunud endale kõige olulisemas – vaba töökeskkonna loomises. Võtsin kaheks aastaks aja maha ja tegelesin ainult iseenda uskumuste ja mõtteviisidega. Nüüd, olles taas ettevõtte juht, võin kinnitada, see oli mu elu parim otsus. Ma olen tänaseks nii palju muutunud, et tunnen iseenda üle uhkust ja nii on kerge luua seda mulle sobivat töökeskkonda, sest ennekõike luban ma iseendal olla nii, nagu ma olen.
Okei, mul on äriidee, mida ma edasi pean tegema?
Räägi sellest nii paljudele kui võimalik, et kuulda, mida teised inimesed sinu idee kohta mõtlevad ja arvavad. Rääkides võid leida juba võimalikke kliente, koostööpartnereid või inimesi, kellest lihtsalt saavad sinu ja su idee fännid ja kaasaelajad. Mida rohkem sa räägid, seda selgemaks saab sulle endale, mida sa teha soovid, ning seda enam kuuled täpsustavaid küsimusi, mis sinu peas aitavad ideest plaani koostada.
Kui sul endal on selgeks saanud, mida sa teha tahad, leia inimesed, kellele su mõte meeldib nii palju, et nad on valmis riskima ja hakka lihtsalt tegutsema.
Mis saab siis kui ma ise ei oska kõike?
Mitte ükski inimene ei oska ja ei taha kõike ise teha. Sellepärast ongi hea kokku panna meeskond ja leida koostööpartnerid, kes aitavad teha seda, mida sina ei oska. Kindlasti soovitan olla julge ja küsida nõu selles valdkonnas toimetavatelt ettevõtjatelt. Enamik ettevõtjaid on väga lahkelt valmis oma kogemusi sinuga jagama ja teevad seda suure naudinguga. Nagu võluväel võib sinu suurimast konkurendist saada suurim koostööpartner ja sina võid teada saada väga väärtuslikku infot, näiteks, kus selles valdkonnas on midagi veel puudu, mida just sina oma ideega katta võid.
Mis siis saab kui minu äriidee ära varastatakse?
Konkurentsi ja ideevargust ei tasu enamiku äriideede puhul sugugi karta, sest geniaalselt uusi ideid on väga harva. Enamik ideid on vanad asjad mingis uues kuues ja kui sina lisad oma eripära, leidub alati kliente, kellele just sinu lähenemine sobib paremini kui konkurendi oma. Lisaks on paljudel ettevõtjatel enda peas nii palju sahtlis ootavaid ideid, et neil võib vastupidi olla väga hea meel, kui keegi neid teostama hakkab – nii võib sinust saada hoopis mõne kogenud ettevõtja äripartner.
Mis saab siis, kui ma ei leia endale meeskonda?
Meeskonna leidmiseks tuleb väga palju suhelda ja oma ideest kõigile lõpmatuseni rääkida, kuid kui ikka ei õnnestu, siis esimesed sammud on võimalik enamasti ka üksinda astuda ning sellisel juhul võid kaaluda endale mentori leidmist. Põhiline on, et hakkad tegutsema. Kodus diivanil plaani pidamine on ka samm õiges suunas, kuid kui mõtlema jäädki, siis äri ei tule.
Mis saab siis kui mu ideest ei tule midagi välja?
Kui sa ebaõnnestud, siis see on üks parimaid asju, mis sinuga juhtuda saab, sest iga ebaõnnestumisega saad sa teada, millega sa veel arvestada ei osanud. Kui sa kunagi ei ebaõnnestu, siis see tähendab, et sa pole mitte midagi teinud. Kõik, ka väga kogenud ettevõtjad, katsetavad ja õpivad iga päev ja ma julgen väita, et ka ebaõnnestuvad iga päev. Sina lihtsalt ei kuule neist ebaõnnestumistest, sest keegi ei jaksa sellele keskenduda. Õnneks mõned ettevõtjad on oma õppetunde valmis jagama ja neid soovitan sul tähelepanelikult kuulata ja lugeda.
Kuidas saavad noored ettevõtluse kohta rohkem infot? Mis on noortele mõeldud võimalused seda maailma avastada?
Ettevõtlusega tutvumiseks on palju võimalusi – kõige lihtsam on otsida podcaste, raamatuid, videoid ettevõtjate lugudega. Koolides on võimalik läbida õpilasfirma programm, mis on kõige lähem kogemus ettevõtja elu proovimiseks ja veel üks vahva võimalus, mille mina oma ettevõttega lõin, on tulla ettevõtlust kogema läbi mängu. Oleme loonud lühikese simulatsiooni, kus saadki ennast ühe väga raskes seisus ettevõtte olukorra parandamisel proovile panna ja analüüsida ennast, kuidas sa sellega toime tulid. Ja mulle võib alati kirjutada – ma tõeliselt naudin vestlusi noorte julgete inimestega, kes soovivad ettevõtjaks saada.
Viimane küsimus: millest sa unistad?
Mul on väga palju unistusi, aga üks väga suur unistus on see, et ma soovin oma ettevõtte tegevusega aidata noortel kasvada enesekindlateks inimesteks. Inimesteks, kes julgevad olla täpselt sellised, nagu nad siia tulnud on, kes julgevad valida oma ellu ainult neid asju, mis neil tõeliselt südame põksuma ja silma särama paneb. Mina usun, et kui iga inimene on vaba valima seda, mida ta oma südame kutsena tunneb, kaovad paljud probleemid maailmast ise ära.
Küsis ja toimetas Anneli Rääbis
Toimetas Kätrin Zupsmann