Enesetutvustus on oluline oskus, mida läheb vaja mitmesugustes olukordades – olgu see tööintervjuu, uute inimestega kohtumine või professionaalsete suhete loomine. Efektiivne enesetutvustus aitab jätta hea esmamulje ja väljendada end veenvalt. Seekordses artiklis uurime süvitsi enesetutvustuse kunsti ning jagame väärtuslikke näpunäiteid.
Lühikene enesetutvustus (ja ka lühidalt idee tutvustamine) ei ole alati just lihtsaim ülesanne, seda nii kirjalikult kui suuliselt. Näiteks oleks vaja CV jaoks kirjutada 3 lausega enesetutvustus, tööintervjuul on vaja rääkida endast paari minuti jooksul või peab hoopiski ülemusele oma uut ideed tutvustama, aga tal on sinu jaoks aega 5 minutit.
Mida ma ütlen? Kuidas ma ütlen? Mis on oluline ja mis mitte? Ja veel umbes kümmekond küsimust võib peast läbi käia. Õnneks on olemas võimalusi, mille abil enese tutvustamist formuleerida kiireks ja löövaks. Jagame Harald Lepisk’u (Inspiratsioon.ee looja) lahkel loal võimalust, kuidas enese tutvustamine muuta enda jaoks lihtsamaks ülesandeks.
Kuidas ennast või oma ideed efektiivselt esitleda?
Kujutle, et oled liftis, kuhu astub mees, kes suudaks aidata sul enda jaoks olulise idee ellu viia. 30 sekundit… Mida sa talle räägiksid?
Liftikõne (elevator pitch) – see on lühike 30-sekundiline ülevaade sinu pakkumisest potentsiaalsele kliendile või partnerile. USA-s on see populaarne vahend, mida ettevõtjad kasutavad investoritele või riskikapitalistidele enda äriidee tutvustamiseks, et lühikese ajaga huvi tekitada.
Sa ei pea olema tingimata ettevõtja, et liftikõne võimalusi rakendada. Samalaadset kiiret ja otsekohest vormi võib ka enda tutvustamisel kasutada. Jagame sinuga ideid, kuidas seda võiks teha.
Valmista ette enda liftikõne
Olen ______________ (nimi), ma pakun ______________ (millist laadi väärtust?) ______________ (kellele?) ______________ (millisel moel ja kuidas eristudes?). Minu unistus on ______________ . Olen meelsasti valmis ______________ (soov või vajadus, mida otsid oma unistuse realiseerimiseks).
Näide: Olen Harald, ma võimestan noori unistajaid kasvama loovateks liidriteks interaktiivsete rätsepatööna valmivate koolitusteenuste abil. Minu unistus on rännata ümber maailma ning aidata inimestel tuua rohkem inspiratsiooni oma igapäevaellu. Ma elan oma unistust. Olen meelsasti valmis panema õla alla noorte loovust ja ettevõtlikkust ärgitavate programmide elluviimisele.
(PS! See on üldisem näide – liftikõnet ennast tasub alati kohandada vestluspartnerile, kuulates esmalt, mis teda huvitab ning seejärel sidudes enda võimalused tema vajadustega.)
Millised on olulisemad eneseesitluse komponendid?
- Väärtus, mida pakud – millist laadi kasu saad pakkuda vestluspartnerile või maailmale? Tegevused ja mõtted on toredad, sellest tulenev kasu on aga muusika vestluspartneri kõrvadele.
- Sihtgrupp – kellele meeldivad sinu teenused või oskused üle kõige? Mida rohkem vestluspartner tunneb “oh, see on just mulle”, seda parem.
- Teenuse või enda eripära – mille poolest sinu teenus või oskused unikaalselt head on? Mis on need omadused, oskused ja anded, mida sulle meeldib teha ning mille rakendamine sul hästi välja tuleb?
- Unistus – milline on sinu visioon – kuhu sa tahad välja jõuda? Vaene pole mitte mees, kel pole sentigi taskus, vaid vaene on mees, kel pole unistust. Unistustest on palju põnevam kuulda, kui igapäevastest rutiinsetest tegemistest. Unistus sütitab kirge.
- Pakkumine – ettepanek tegutsemiseks (millisel moel teineteisele kasulik olla)?
Pea meeles, et veelgi enam meeldib inimestele kui neid kuulatakse, seepärast ära loe oma luuletust, vaid loo dialoogi.
Artikkel jagatud Harald Lepisk’u loal portaalist www.inspiratsioon.ee