fbpx

Edukusprogrammi tegevjuht Eva Maria: “Iseseisvaks eluks saab olla valmis”

Edukusprogrammi tegevjuht Eva Maria Hanson: “Igavene õppimine on garantii, et suuta maailmas hakkama saada ka siis, kui see maailm on erinev sellest, mis ta oli näiteks 10 aastat tagasi. Me peame olema avatud terve elu õppima, et maailmaga koos areneda.” Lugu sellest, kuidas leida oma tee õppimise kaudu.

– Mida kujutab endast edukusprogramm Eluks Valmis? Mis on selle peamine eesmärk ning kuidas selline idee üldse sündis?

Eluks Valmis sündis minu enda reaalsest probleemist, kui peale gümnaasiumi lõppu avastasin, et olen küllalt akadeemiliselt haritud, kuid elus päriselt hakkamasaamiseks mul teadmised puuduvad. Selle ajendil algatasingi Eluks Valmis haridusprojekti. Tuule saime tiibadesse tänu JCI Tartu Ettevõtlike Noorte kojale, kuid alates 2023. aasta maikuust toimetame täiesti iseseisvalt. Eluks Valmis eesmärk on noore edukas toetamine läbi praktiliste eluoskuste õpetamise. Usume, et kui noored ei pea tegelema pseudoprobleemidele vastuste nuputamisega, saavad nad panustada oma aja hoopis edu ja enesekindluse loomisse. Selleks viime läbi erinevaid üritusi, veebiseminare, loome materjale ja hariduslikku sotsiaalmeedia sisu, koolitame ja räägime kaasa poliitika kujundamises.

– Palun tutvusta nii ennast kui ka teisi tiimiliikmeid: kes te olete, millega tegelete ning mis on igaühe ülesandeks selles programmis?

Mina olen Eluks Valmis algataja ja tänane tegevjuht. Alustasin Eluks Valmis haridusprojektiga 2020. aasta lõpus, kui lõpetasin gümnaasiumi. Tänaseks on see loonud mulle töökoha koolitaja ja sotsiaalse ettevõtjana. Mina vastutan selle eest, et kõik väikesed projektid ja tegevused oleksid suunatud meie suurema missiooni poole ja säilitan niinimetatud „suure pildi“ ülevaate. Samuti käin palju esinemas, et Eluks Valmis algatusele tähelepanu tuua, tegelen arendustegevustega, kirjutan projekte ja loomulikult suhtlen noortega läbi koolituste ja ürituste.

Lisaks minule on aastaringselt meiega Marieta Lokk, kes jõudis meieni läbi koostöö Teeviit noorteinfoportaaliga. Marieta elab küll Pariisis, kuid on tegevjuhile sellegipoolest suurimaks toeks just sotsiaalmeedia sisu tagamiseks.

Tahaksid meiega liituda? Otsime hetkel oma tiimi nelja inimest – partnerlussuhetejuhti, turundusjuhti, ürituste koordinaatorit ja personalijuhti. Usume, et koos jõuame kaugemale ning suurim potentsiaal peitub õigete inimeste kaasamisel.

Eva Maria - Eluks Valmis algataja ja tegevjuht. Autor: Marieta Lokk

– Missuguseid koolitusi pakute ja millised teemad on noorte seas kõige populaarsemad? 

Kui käin koolides Eluks Valmis valikainet andmas või räägin teiste valikaineõpetajatega, tuleb tugevalt esile noorte huvi teemade vastu, mis puudutavad üksinda elama kolimist, kodu üürimist ja kõike sellega seonduvat. See on ka minu enda lemmikteema, mida koolitada, sest näen, et nende teadmiste positiivne mõju noorte elule on kõige suurem. Kui me ei pea pühapäeva öösel kolm tundi pesumasina ees maas istuma, et leida, kuidas spordiprogrammi kasutada, saame selle aja panustada hoopis efektiivsematele tegevustele.

Eluks Valmis koolituste nišš on see, et noori koolitavad teised edukad noored. Omasugustelt on palju põnevam ja lihtsam elutarkusi koguda! Täna on meie tiimis noored koolitajad, kes pakuvad teadmisi ja oskusi sellistel teemadel nagu sport, edasine elu, töö, ajajuhtimine, lein, õpetajate läbipõlemine, seksuaalkogemus, lähisuhtevägivald, rasestumisvastased vahendid ja tugevam mina.

Iga koolituse kohta saad täpsemat infot lugeda ning päringu esitada siit

Koolitus Pääsküla koolis. Autor: Liis Enson.

– Kuidas te pakute oma teenuseid? Mismoodi ja millele tuginedes olete ainekavad kokku seadnud? 

Meie koolitajaid saab kutsuda kooli kohapeale koolitama. Veebimaterjale saab igaüks ise meie kodulehelt soetada. Ainekava ja muid materjale, mille alusel saavad õpetajad ise koolis Eluks Valmis valikainet läbi viia, saab kool soetada meile kirjutades. Samuti korraldame tihti tasuta veebiseminare ja üritusi, mille toimumisega saad kursis olla meie kodulehel ja Facebookis.

Kõik koolitused ja materjalid on kokku pannud oma ala eksperdid. See tähendab, et kõik koolitajad teavad, millest räägivad ning ka ainekava on hoolikalt koostatud aineekspertide ja õpetajate tihedas koostöös. Ainekava loomisel oli meil abiks ligi 60 vabatahtlikku üle Eesti!

– Mis Sa arvad, mis võivad olla põhjusteks, miks noortel on ebakindlus tuleviku ees või eesmärgid puuduvad?

Inimese kõige suurem hirm ja mõjutaja on teadmatus. Seda eriti noorte puhul, sest elukogemust on vähem kui meist kaks korda vanematel inimestel.

Teadmatust saab leevendada info otsimise ja huvi tundmisega. Just selle probleemi – segaduse ja eesmärkide puudumise – lahendamiseks viin ise noortele läbi väga praktilist töötuba, kus leiame igaühe elu väärtused, kire, sihid ja paneme paika tegevusplaani oma unistuste saavutamiseks. Ma arvan, et see protsess on ülioluline läbi teha just enne põhikooli ja/või gümnaasium lõpetamist. Olen saanud osalejatelt tagasisidet, et enne koolitust olid nad täiesti eksinud, kuid lahkudes tundsid end palju paremini. Enese tundmine on samuti üks kõige olulisematest oskustest, mis aitab olulisi eluvalikuid langetada.

– Inimene õpib kogu elu. Kui oluline on Sinu jaoks elukestev õpe?

Tänapäeva muutuvas maailmas ei saa eeldada, et kui maailm areneb minu ümber ülima kiirusega edasi, aga mina püsin paigal, siis saavutan edu. Igavene õppimine on garantii, et suuta maailmas hakkama saada ka siis, kui see maailm on erinev sellest, mis ta oli näiteks 10 aastat tagasi. Me peame olema avatud terve elu õppima, et maailmaga koos areneda.

– Kui suurt rolli mängivad eluteel noore inimese haridustee ning erinevad õppimisvõimalused? Kas see võib aidata leida selle, mida ei osata isegi otsida?

Haridusel on loomulikult oluline roll edu tagamisel, kuid see ei tähenda, et kõrghariduseta inimesed ei võiks saavutada edu, mis nad on endale eesmärgiks võtnud. Arvan, et paberist olulisem on algatusvõime, meeskonnas töötamise oskus ja enesejuhtimine. Loomulikult tuleb iga teadmine kasuks ja valikuid on tänapäeva maailmas palju. Selleks, et osata teha valikut, mis sind päriselt sihile viib, tuleb katsetada palju erinevaid asju. Soovitan väga läbi vabatahtliku tegevuse oma kogemuste pagasit mitmekesistada. 

– Paljud on oma elus läinud õppima „valet“ eriala, saades hiljem aru, et see pole just nende unistuste amet. Kuid kas see on  olnud siis ajaraiskamine või peaks seda võtma ikka kui head ning harivat kogemust, mis võib elus avada palju teisi uksi? 

See on iganenud arvamus, et eriala valiku peab esimese korraga „täppi saama“. Meie vanemate generatsiooni puhul see kehtis, sest ühiskonnas ei olnud nii palju valikuid, ümberõppe võimalusi ja ressursse elukestvaks õppeks kui tänapäeval. Tänapäeva noortel on olukord täiesti teine. Noor ei pea peale gümnaasiumi valitud eriala peale jääma kuni pensionipõlveni! Elu on tegelikult üsna pikk – noor jõuab pidada umbes kuut erinevat ametit, kui ta tahab, ja erialaharidus ei ole tänapäeva tööturul enam kitsendus, vaid laiendus, mida targalt ära kasutades võib saada inimesest kes iganes, kelleks ta saada tahab!

– Kuidas on noorel võimalik Eluks Valmis programmiga ühendust võtta? Kust saab programmi kohta lähemalt lugeda ning kursis olla teie tegemistega?

Ammuta teadmisi! Oleme kõige aktiivsemad TikTokis ning Instagramis. Selleks, et niisama scrollimise vahepeal praktilisi teadmisi ammutada, soovitan sul meid just nendes kanalites jälgida. Palju on öeldud, et meie TikToki kontol õpitakse rohkem uusi teadmisi kui koolis.

Brändipilt. Autor: Marieta Lokk.

Loo ise muutus, mida näha tahad! Kui soovid, et ka sinu koolis õpetatakse elulisi teadmisi, võta ühendust oma kooli Õpilasesindusega või mine otse juhtkonna jutule. Oleme näinud, et kui õpilased ühendavad jõud, on juhtkond palju avatum muudatuste läbiviimisele nii koolielus kui ka õppesisus. Esita neile ettepanek Eluks Valmis koolituste tellimiseks või materjalide soetamiseks.

Löö kaasa! Ootame väga meie tiimiga liituma ka entusiastlikke noori, keda meie missioon kõnetab. Usume, et üheskoos jõuame kaugemale. Hetkel otsime vabatahtlikke positsioonidele, mille leiad siit.

Artikli autor noorteinfoportaal Teeviit vabatahtlik Kertu Kändla.

Skip to content