E-hääletamine ehk interneti teel elektrooniline hääletamine on kõige lihtsam viis osaleda Eestis hääletamisel: kohaliku omavalitsuse, Riigikogu ja Euroopa Parlamendi valimised.
Valimistel hääletamiseks peab Eesti noor olema vähemalt 16-aastane, et hääletada kohaliku omavalitsuse valimistel ja vähemalt 18-aastane, et hääletada Riigikogu ja Euroopa Parlamendi valimistel.
E-hääletamine oli Eestis esmakordselt kasutusel 2005. aasta kohaliku omavalitsuse valimistel. E-hääletada on võimalik kahel viisil: 1) ID kaardiga või 2) Mobiil-IDga.
Mida silmas pidada?
E-hääletamiseks on sul vaja mobiil-ID või ID-kaarti ja arvutit, milles on ID-kaardi kasutamiseks vajalik ID-tarkvara.
- Hääletamise protsess on väga lihtne. Tavapärasest hääletamisest eristab e-hääletamist aga seegi, et e-valijal on võimalus oma meelt muuta: näiteks võib ta eelhääletamise ajal hääletada täpselt nii mitu korda, kui soovib. Arvesse läheb neist häältest ainult viimati antu.
Elektrooniliselt antud hääled liiguvad internetis krüpteerituna.
- Igal valijal on võimalus vahetult pärast hääletamist kontrollida, kas tema hääl jõudis kohale. Selleks tuleb Google Play või AppStore’st nutitelefoni laadida kontrollrakendus (EH kontrollrakendus). Soovi korral saad kuni laupäeva õhtuni oma valikud uuesti e-hääletades muuta. Kui oled valimistel osalenud nii elektrooniliselt kui pabersedeliga, läheb arvesse ainult jaoskonnas tehtud valik.
NB! Valijarakendus avaldatakse vahetult enne e-hääletamise algust valimiste veebi avalehel.
Nutitelefoniga e-hääletada ei ole võimalik.
- E-hääletamiseks on vaja internetiühendusega arvutit. Nutitelefoni saab kasutada oma hääle kontrollimiseks QR koodi abil.
Kui soovid rohkem infot e-valimiste ja hääletamise kohta Eestis,
siis leiad lisainfot Vabariigi Valimiskomisjoni kodulehelt.
Allikas: IDkaart.ee veebileht.
Artikkel on koostatud noorteinfoportaal Teeviit poolt.