fbpx

Digitaalne jalajälg

Digipädevus kujutab endast üldisi teadmisi ja oskusi, mida igapäevaselt digikeskkondades vöi digivahendite kaudu rakendame. 

Tihti on meie kasutatavad digivahendid kergesti rakendatavate funktsioonidega ja lihtsustatud. Tõhusaimalt toimivad need siis, kui kohandame digivahendeid teadlikult, oskame analüüsida ning oleme protsessi ja tulemuse osas kriitilise môtlemisviisiga.

Mida see endast kujutab?

Digitaalne jalajälg /digital footprint/ on unikaalne andmete jälg, mis tekib inimese tegevusest digitaalses meedias. See jälg jääb internetti, arvutitesse, mobiilidesse ja teistesse meediumitesse. Digitaalset jalajälge saab kasutada selleks, et jälgida kasutaja tegevusi ja seadmeid. Kasutaja digitaalne jalajälg on sisuliselt igavene. 

Seda jaotatakse kaheks peamiseks tüübiks: passiivne ja aktiivne digitaalne jalajälg.

  • Passiivne digitaalne jalajälg on andmete kogum, mis on kogutud ilma kasutaja teadmata (sageli inimese IP-aadressi kasutades) (IP-aadress ehk internetiaadress on arvutivõrgus oleva seadme alaline või ajutine tunnusnumber). Passiivse jalajälje üle on inimesel väga vähe kontrolli.
  • Aktiivne digitaalne jalajälg tekib siis, kui kasutajad tahtlikult oma isikuandmeid avaldavad: jagavad enda kohta teavet veebilehtedel või sotsiaalmeedias. 

Teise jaotuse järgi jaguneb digitaalne jalajälg kontrollimatuks (kui keegi teine avaldab inimese kohta midagi) ja kontrollitavaks (mille inimene ise enda kohta maha jätab). Ainuke võimalus, kuidas seda jalajälge üldse mitte tekitada on see, kui internetti üldse mitte kasutada.

Passiivse jalajälje kohta on inimesel kahjuks väga vähe kontrolli, aktiivset aga saab ise aktiivselt kujundada. Miks seda peaks tegema on tänu sellele, et inimese kohta on internetis olemas üllatavalt palju informatsiooni. Alates kõikvõimalikust teie poolt sotsiaalmeediasse postitatud infost, selle kohta mida te hommikul sõite, lõpetades sellega, mis on teie kohta kirjas näiteks panga sisemises andmebaasis, riigi erinevates andmebaasides jne. Kogu see info on üllatavalt suur.

Miks on digi jalajälg oluline?

  1. Digitaalne jalajälg võib määrata inimese digitaalse maine, mida peetakse nüüd sama oluliseks kui tema võrguvälist mainet. 
  2. Tööandjad saavad enne otsuse langetamist kontrollida oma potentsiaalse töötaja digitaalset jalajälge, eriti sotsiaalmeediat. Kolledžid ja ülikoolid saavad ka enne vastuvõtmist kontrollida oma tulevaste õpilaste digitaalseid jalajälgi.
  3. Küberkurjategijad võivad teie digitaalset jalajälge ära kasutada – kasutada seda näiteks kontole juurdepääsu saamiseks andmepüügiks või teie andmete põhjal valeidentiteetide loomiseks. Nendel põhjustel tasub mõelda, mida su digitaalne jalajälg sinu kohta ütleb.

Kui andmed on Internetis juba avalikuks tehtud, on neid peaaegu võimatu täielikult eemaldada, eriti kui kõik saidid, mida on külastatud, on kogunud teavet võrgutegevuse ja privaatsuse kohta. 

Hoia oma tegevuste silm peal. Siin on mõned nipid, kuidas oma jalajälge võimalikult väiksena hoida. 

Mängi mängu ning testi oma teadmisi digitaalse jalajälje kohta siin. 

Skip to content