Pärast kaitsmata seksuaalvahekorda ehk vahekorda mehe ja naise vahel, kus ei kasutatud või purunes kondoom, on võimalik jääda rasedaks. Kui sul on kahtlus, et võid olla rase, tuleb teha rasedustest.
Rasedustesti saab osta apteegist või suuremast poest. Selle ostmiseks ei ole vajalik arsti retsept ja seetõttu saab selle testi teha lihtsalt kodus. Rasedustest tuleb teha hommikusest uriinist, järgides kasutusjuhendeid. Rasedustest näitab rasedust juba paar päeva pärast oodatud menstruatsiooni ärajäämist või kaks nädalat pärast vahekorda, millest rasedus võis tekkida.
Raseduse puhul võivad esineda sellised sümptomid:
- menstruatsioon jääb ära;
- väsimus, unisus;
- valulikkus alakõhus;
- sagenenud urineerimine;
- rindade hellus ja/või suurenemine;
- iiveldus ja oksendamine;
- kaalutõus.
NB! Alati pole need nähud raseduse tunnuseks.
Kui rasedustest oli negatiivne, kuid kahtlus püsib, siis tee uus test kahe nädala pärast. Kui ka korduv rasedustest on negatiivne, kuid menstruatsioon ei alga, mine arsti vastuvõtule.
Kui rasedustest on positiivne ning sul on soov laps sünnitada, pane aeg kirja ämmaemanda, noortenõustaja või naistearsti juurde. Kui rasedustest on positiivne ning sul esineb kõhuvalu, minestustunne või veritsus, tuleks pöörduda esimesel võimalusel naistearsti vastuvõtule. Tegemist võib olla emakavälise rasedusega.
Kui rasedustest on positiivne ja soovid rasedust katkestada, tuleks panna aeg naistearsti vastuvõtule kas naistenõuandlasse või noorte nõustamiskeskusesse ja öelda vastuvõtuaega broneerides, et plaanite rasedust katkestada – sel juhul saab vastuvõtuaja rutem. Rasestumise ennetamiseks saab valida endale sobiva rasestumisvastase meetodi.
Kasulik veebileht
Loe rohkem raseduse kohta siin: Rasedus. Olgu selleks raseduse planeerimine, sünnitus, raseduse diagnoosimine või hoopis midagi muud.
Allikas: Eesti Seksuaaltervise Liit
Artikli kirjutas noorteinfoportaali Teeviit ekspert Liis Enson.