fbpx

Ämmaemand Britta Jürgenson: “Seksuaalnõustamine on osa elust”

Seks ja seksualsus on need teemad, mille üle noored tihtipeale juurdlevad, mida kampades arutavad, ent kui asi puutub nende isiklikku ellu või seksuaalsuhetesse, siis võtmesõnaks saab vaikus, ebamugavus, hämmeldus või isegi häbi. Täna me tutvustame sulle Britta Jürgensonit, kes on töötanud üle kahe aasta ämmaemandana Lääne-Tallinna Keskhaigla noorte nõustamiskeskuses. Ta jagab hea meelega kasulikku infot selle kohta, mis on noortekabinet, milliste küsimustega võib sinna pöörduda ning miks ei tasu karta abi küsida.

— Mis on noortekabinet ja kellele see mõeldud on?

Noorte nõustamiskeskus on noortele mõeldud keskus või kabinet, kuhu saab pöörduda erinevate küsimustega. Peamiselt me pakume seksuaalnõustamist, mis hõlmab rasestumisvastaste vahendite ja turvaseksi nõustamist, suguhaiguste analüüside võtmist, raseduse tuvastamist jms. Peale selle aitamegi psühholoogilise nõustamisega näiteks sotsiaalprobleemide korral. Meil on ka volitus vajadusel kaasata teised spetsialistid tagamaks noortele hea meeskond vajaliku abi saamiseks.

— Kas noortekabinetis käimine on tasuline või tasuta?

Noortekabinet on tasuta kõigile kuni 26-aastastele (kaasa arvatud 26. eluaasta), nii noormeestele kui neidudele, nii ravikindlustatud kui -kindlustamata.

— Milliste murede või küsimustega võib teie juurde pöörduda?

Meie juurde võib pöörduda põhimõtteliselt kõigi muredega. Kui me ise mingit probleemi lahendada ei oska, saame aidata leida kohta või inimest, kelle poole tuleks ühel või teisel juhul pöörduda. 

Noormeestele aga saame pakkuda vaid nõustamist ning sugulisel teel levivate nakkuste testimist. Analüüsid tehakse uriinist ja/või verest. Noormeeste läbivaatuseks ja teiste analüüside võtmiseks meil hetkel paraku vastavat spetsialisti ei ole. 

— Kas noortekabinetti tulles peab kaasas olema lapsevanem või võib ka üksi tulla?

See oleneb noore enda soovist. Võib tulla koos vanema, partneri, sõbra või sõbrannaga, aga võib tulla ka täiesti üksi. Kõige olulisem ongi see, et noorel endal oleks mugav!

— Kas konfidentsiaalsus on tagatud? Või sellest tuleb vanemaid teavitada?

Noorte nõustamiskeskuses käimine on konfidentsiaalne seaduse piirides. Kui ei ole vajadust, siis vanemaid/eeskostjat kaasama ei pea. Kui on aga vaja mingisugust infot täiskasvanuga jagada noore turvalisuse huvides, siis teavitame sellest kõigepealt noort ning selgitame, miks tasub teisi inimesi kurssi viia.

Noorel on õigus paluda ka seda, et terviseportaali jõudev epikriis ehk arsti või ämmaemanda kirjutatud kokkuvõte toimunud visiidi kohta oleks vanematele/eestkostjale suletud.

— Millised spetsialistid teie juures töötavad?

Igapäevaselt on meil tööl ämmaemandad. Mõned korrad nädalas teeb vastuvõttu arst koos assistendiga. Vajadusel võib pöörduda ka sotsiaaltöötaja ja psühholoogi poole.

— Millal saab noor nõustamisele tulla ja kas peab ta aja broneerima?

Meie juurde tulekuks peab eelnevalt aja broneerima. Seda saab teha läbi Lääne-Tallinna Keskhaigla (digi)registratuuri või noortekabineti telefoni teel. 

  • Registratuuri telefon: 626 1314
  • Noortekabineti telefon: 666 5810
  • Digiregistratuur: digiregistratuur.ee

Telefonitund on meil tööpäeviti kell 14.00-15.00  sel ajal saame telefoni kaudu konsulteerida ning vajadusel broneerida sobiva aja. Samas ajavahemikus on võimalik pikendada rasestumisvastase vahendi retsept, ent ainult sel juhul, kui varasem retsept on ka meie poolt väljastatud või kui vererõhk on meie juures mõõdetud viimase 6 kuu jooksul.

Kui ruttu saame visiidile aega pakkuda, ei oska me ette öelda. Paljuski oleneb see puhkustest ning ka sellest, kui palju ette on ajad broneeritud.

Kuna asume nüüd kahes kohas, aadressil Sõle 23 (Lääne-Tallinna Keskhaigla naistekliiniku ehk Pelgulinna sünnitusmaja ruumides) 1. ja 4. korrusel, siis soovitame enne visiiti pöörduda esmalt 1. korrusel asuvasse registratuuri (sissepääs “Naistenõuandla“).

— Mida te ütleksite noortele, kes kardavad või häbenevad noortekabinetti tulla?

Kindlasti ei ole vaja häbeneda! On arusaadav, et kõik uus on mõneti hirmutav ja ka teemad, millega siia pöörduda, võivad olla ebamugavad. Siinkohal soovin öelda, et seksuaalkasvatus on inimõigus ning seksuaalsus, seksuaalnõustamine jne on elu üks väga oluline osa. Meie meeskonna jaoks on oluline tagada noorte turvalisus ja mugavus. Oled oma küsimuste ja muredega meie juurde väga oodatud!

Rohkem infot selle teema kohta leiad siit!

Intervjuu on avaldatud Teeviit noorteinfoportaalis aastal 2024 “Suhted ja seksuaalsus” teema raames.

Intervjueeris Teeviit noorteinfoportaali vabatahtlik Anastassia Ussova.

Toimetas Teeviit noorteinfoportaali vabatahtlik Daria Dmitrijeva.

Skip to content