fbpx

Ajaplaneerimine – kuidas aega juurde tekitada?

Me kõik võime aeg-ajalt tunda, et kooli- ja töökohustused kuhjuvad, tähtajad lähenevad liiga kiiresti ning aega puhkuseks ja sõpradega veetmiseks ei jäägi. Võime ka tunda, et rahulolematus ja stress võivad selle tagajärjel tõusta.

Aega on võimalik juurde võita, kui õpid seda efektiivselt kasutama. Efektiivne ajakasutusoskus aitab sul olulised asjad õigeks ajaks ära teha, võtta aega ka puhkamiseks ning nii vältida ka stressi.

Uuri, kuidas sa oma aega kasutad

Märgi tabelisse nädala jooksul üles kõik, millega sa tegeled ja kui palju need tegevused aega võtavad. Pane kirja nii kohustused (õppimine, tööl käimine jms) kui vabaajategevused (trenn, teleka vaatamine, arvutis olemine, pidutsemine, puhkamine jms). Ülevaate loomine annab sulle teada, kuhu su aeg kulub ning annab sulle võimaluse teha ajakasutuses muudatusi.

  • Kui oled krooniliselt ajahädas, vähenda vabaaja-tegevusi või nendele kuluvat aega (näiteks teleka või sarjade vaatamine).
  • Mõtle, kas kasutad õppimisele pühendatud aega efektiivselt või jääd vahepeal sõpradega lobisema või internetiavarustesse hulkuma? PS! Lülita oma telefon välja tegevuste jaoks, mis nõuavad täielikult su tähelepanu (õppimine, lugemine, trenn). Nii väldid võimalust kalduda põhitegevusest kõrvale.

Hea nipp! Kas tead, et sa saad Facebookis ja Instagram’is jälgida, kui kaua sa seal aega veedad? Vaata seda kindlasti, sest seal veedetud aeg võib sind üllatada! Lisaks saad sa Facebookis lisada meeldetuletuse, kui peaksid ületama soovitud päevase ajalimiidi.

Pane kuupäevaliselt kirja kõik oma kohustused!

  • Märgi üles kõik kohustused! Pane kirja, millal sa oled koolis, loengus, trennis, teatris, sõpradega väljas vms. Kindlasti lisa ka kodutööde tähtajad, ettekanded, eksamid jms.
  • Hea on ajakavasse arvestada ka punktist A punkti B liikumise aeg (nt kodust bussiga kooli sõites). Mõtle ka sellele, kuidas seda aega efektiivselt kasutada.
  • Soovitatav on kasutada ülesmärkimiseks ühte kindlat kohta (märkmik, kalender, telefon, arvuti vms). Nii väldid kohustuste “kadumist”.
  • Koosta iganädalane „to-do“ nimekiri – iga nädala lõpus või esmaspäeva hommikul tee nimekiri tuleva nädala kohustustest. Kui kalender on pigem üldine, siis „to-do“ nimekiri peaks olema juba konkreetsem.
  • Kontrolli oma ajakava ja „to do“ listi iga päev, vajaduse korral tee parandusi.

Sea endale varasemad tähtajad ning pane kohustused tähtsuse järjekorda

Kui kohustusi ja käimisi on palju, siis tasub seada endale varasemad tähtajad (näiteks koolitööde või tööasjade osas). See annab ootamatuste korral varuaja, et kohustustega õigeks ajaks valmis saaksid. Lisaks on hea nipp panna kohustused tähtsuse järjekorda – mõtle, millega pead kõigepealt tegelema ja mis kannatab oodata. „To do“ list on selleks väga hea võimalus!

Planeeri ka oma vabaajategevusi

Üks viga aja planeerimisel ongi see, et sellesse ei planeerita oma vabaaja tegevusi. Vaba aeg ja puhkamine on väga olulised, kuid ka nende jaoks on vaja oma kalendris aega planeerida. Nii oled kindel, et puhkehetkel puhkad, mitte ei muretse veel tegemata kohustuste pärast. Märgi oma kalendrisse üles, millal lähed trenni, kohtud sõpradega, käid kontserdil, vaatad sarja vms.

Tunnusta end täidetud kohustuste eest

Luba endale eduelamust! Kui sa oled kohustuse täitnud, siis tõmba see kohustus nimekirjast maha või märgi selle järele pluss. Tunnusta ja premeeri ennast selle eest – mis iganes sind rõõmsaks teeb!

Ütle vajadusel "ei"

Kui kohustusi kuhjub liiga palju, siis võib abi olla edukast enesekehtestamisest. „Ei“ ütlemine on omaette oskus, mida igaüks peaks õppima ja harjutama. Vali muidugi, millele sa „ei“ ütled – kui see asi sind siiski kõnetab, siis ütle „jah“, kuid kui sa näed seda lisakohustusena, milleks sul aega ei ole, siis ütle julgelt „ei“ (vajadusel selgita).

Kokkuvõtteks

Teeviit soovib edukat ajaplaneerimist! Tuletame ka meelde, et kõikide kohustuste kõrval on vaja leida aega puhkamiseks, sportimiseks ning pere ja sõpradega aja veetmiseks.

Artikkel on koostatud noorteinfoportaali Teeviit poolt.

Kaanepilt: Unsplash+ (Behnam Norouzi)

Skip to content